Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът гласува рокадата в кабинета в отсъствието на Симеонов, Борисов и Сидеров

Сидеров не е подписал предложението за наследничката на Симеонов

3 коментара
Парламентът гласува рокадата в кабинета в отсъствието на Симеонов, Борисов и Сидеров

Оставката на вицепремиера Валери Симеонов беше гласувана от депутатите в сряда след продължили над тричасови дебати в негово отсъствие и в отсъствието на премиера Бойко Борисов и на поста беше избрана досегашната началничка на кабинета на Симеонов Марияна Николова.

В гласуването не участваха лидерът на “Атака“ Волен Сидеров и неговите депутати.

След гласуване и прегласуване рокадата в кабинета беше подкрепена от 116 депутати, 62 бяха “против“. Промяната в кабинета беше подкрепена от 89 депутати от ГЕРБ, 19 - от "Обединени патриоти", 6 от "Воля" и двама независими. Против гласуваха 45 депутати от БСП  и 17 от ДПС. 

Разискванията по оставката традиционно прераснаха в скандал по процедурни въпроси, упреци за отсъствието на премиера по време на кадрови промени в правителството, както и за цялостната политика на управляващите.

От БСП настояха премиерът Борисов да се яви в парламента и да представи мотивите за оставката на Симеонов и кандидатурата на Николова, но това не се случи.

В залата бяха другите вицепремиери Томислав Дончев и Красимир Каракачанов, повечето министри от кабинета, както и самата Николова, към която обаче не беше зададен нито един въпрос от депутатите.

Драгомир Стойнев от БСП окачестви неявяването на Борисов в пленарната зала като липса на подкрепа на ГЕРБ за номинираната за вицепремиер Марияна Николова.

“Съвсем ненормално е политическа партия ГЕРБ да подкрепи г-жа Николова, но явно тръгваме с фалстарт и моят съвет е, г-жо Николова, просто да се откажете от този пост, защото вие няма да имате тази подкрепа", каза той.

"Валери Симеонов, който също не бе в зала, стигна до НС след една дълга и срамна за политическата система игра с обществото. От властта трябва да си тръгне цялото правителство. Симеонов си отива, но и остава. На негово място идва поредният заместител“, каза Стойнев.

Сидеров не е подписал кандидатурата на Николова

Същевременно председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира, че от страна на ГЕРБ има подкрепа за кадровата промяна, но лидерът на "Атака" Волен Сидеров не е подписал предложението с кандидатурата на Николова. Все пак Цветанов изрази надежда, че "Атака“ ще подкрепи Николова при гласуването, въпреки че Сидеров не е подписал предложението. Това обаче така и не се случи.

"Не бих могъл да кажа, смятам, че поне по гласуванията, които имахме в днешния ден, имахме пълно съгласие по всички теми, които бяха подложени на гласуване. Надявам се, и днес си говорихме с Волен Сидеров, предстоящите дни, какво трябва да се случва и какви са ни важните приоритети за законодателството“, каза Цветанов.

"Коалицията щеше да се счупи, ако имаше едностранно решение на ГЕРБ за оставката на вицепремиера Валери Симеонов. Сега имаме друга хипотеза, в която Валери Симеонов има свое волеизявление за напускане на вицепремиерския пост и връщане в Народното събрание. Всичко е в диалог. Всичко, което е взето като решение, е от страна на Обединени патриоти, респективно НФСБ. Това е тяхно решение, с което ние сме се съгласили", каза Цветанов.

Процедурни разправии

В началото на заседанието единствено от БСП успяха да се изкажат по промените в кабинета, преди дебатите по темата да бъдат набързо закрити. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обаче не успя да се изкаже, а впоследствие зам.-председателят на парламента Емил Христов (ГЕРБ) обясни, че не е видял вдигнатата ѝ ръка. Преди да прекрати обсъжданията, той неколкократно попита дали има още изказвания.

От ДПС поискаха разделно гласуване на решението на Министерски съвет, но то не беше подкрепено от мнозинството.

По предложение на ДПС парламентът излезе в 15-минутна почивка, за да се проведе председателски съвет, който да реши дали дебатите по оставката на Симеонов да продължат.

В крайна сметка след председателския съвет разискванията продължиха и лидерът на БСП Корнелия Нинова получи думата.

“Вицепремиер, върху когото тежат съмнения за търговия с българско гражданство, представи  оставката на вицепремиер, който посегна на най-святото – майчинството и болните деца”, заяви Нинова.
Според нея изходът е оставка на цялото правителство и предсрочни избори.

До какво водят революциите?

Както тя, така и останалите представители на БСП неколкократно се позоваха на протестите в страната и призоваха Борисов да подаде оставка. Очаквано, недоволствата по места станаха причина ГЕРБ да припомнят лошото наследство на БСП от времето на Тодор Живков. Малко по-късно депутатът Тома Биков пък репликира социалистите за протестите в страната, обяснявайки, че "никога нищо хубаво не се е случвало с революция, защото тогава излиза пяната, която иска да стане елит".

Той обясни, че доходите са ниски, защото България е фалирала три пъти по време на комунизма и още два пъти при управление на БСП след 1989 г.

Рамадан Аталай (ДПС) попита управляващите дали са доволни от своето управление.

"Скандали всяка сутрин, на премиера не му е удобно дори да дойде тук и да седне до вас, г-н Каракачанов. Премиерът се чуди как да събере Балканите, как да направи така, че обществото да е доволно", каза Аталай.

Той припомни, че ДПС отдавна е заявило, че управлението е порочно заченато.

"Оставката беше задължителна, тя толкова закъсня, че  няма нито един от нас идея как ще се измъкнем от тази ситуация", каза още Аталай.

В последствие обаче движението не подкрепи оставката, защото бе оформена в едно решение на парламента с назначаването на Николова. 

Междувременно самият Симеонов изобщо не се появи в пленарна зала, като през цялото време беше в стаята на зам-председателите на парламента. Към самата Николова пък нямаше никакви въпроси от страна на народните представители, нито преди, нито след назначаването ѝ. 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #3

    - Мари моме проста, кой ти даде поста? - Даде ми го вожда, дето ме оножда! Още с Валерката Симеонов задминаха прословутата реплика на Нейчо Неев: "Егати държавата, щом аз съм ѝ вицепремиер!". Изборът на госпожа "Не знам коя е и не запомних името ѝ" за вицепремиер, не само проверява обществената търпимост и търпение, но и показва, че Валерката съвсем не е бил възможното дъно. От друга страна вицепремиер можеше да е и Бялата Златка, но задълбахме много в дъното.

  2. Дядо ми Петър
    #2

    Поредният цирк в менажерията на пл. Народно събрание. Поредната кукла в харема на КАПО ДИ ТУТИ КАПИ. Не ни ли стана вече прекалено много?

  3. Практик от София
    #1

    Мир и любов да цари... Кога друг път ще и се падне на алената сган, преливаща с всички оттенъци на червено-кафявото, комфортно да разполага с 240 печени бойци без опозиция ? Които в единен порив (ала външно тарикатски опозиционно, като за балъци) вдигат ръчички и водят епична, перманентна битка с омаломощената нация. "Да здраствует Статукво !", е техния подъл възглас в един глас. Но съвсем не е луд този, който консумира тутманика, а онези широки електорални маси, които му го замесват и опичат на избори... Избирателю ????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.