Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът на път да сложи втора цедка за младшите магистрати

22 коментара
Парламентът на път да сложи втора цедка за младшите магистрати

Народното събрание прие в сряда на първо четене промени в Закона за съдебната власт, с които се въвежда втори изпит за кадрите, постъпващи в системата. Фокусът на законопроекта е увеличаването на обучителния срок за младшите магистрати в Националния институт на правосъдието (НИП) от 6 на 9 месец, както и писмен и устен изпит след края на курса.

Новост е въвеждането на държавна стипендия за младшите магистрати през тези девет месеца, но ако се провалят на изпита, те трябва да върнат парите. В момента юристите, желаещи да постъпят в съдебната система, държат само един изпит пред Висшия съдебен съвет и при положителен резултат постъпваха в НИП. След 6 месеца обучение в института те постъпват на работа без допълнителни изпити.

Критиките към промените са, че НИП не е структура, която е част от съдебната власт и няма конституционно право да се меси в процеса по назначаване на кадрите. Вносителят на законопроекта Анастас Анастасов (ГЕРБ) защити тезата си, че така ще се сложи още една гаранция за качеството на кадрите. Той обясни по време на дебатите в парламентарните комисии, че изпитващите в НИП ще бъде посочени именно от ВСС.

По време на дебатите в народното събрание правосъдният министър Маргарита Попова подкани депутатите да изработят съвместно проект за промяна на конституцията по отношение на съдебната власт. По думите ѝ такива промени са необходими и те могат да се осъществят и от обикновено народно събрание.

Според нея критериите за подбор на магистрати трябва да бъдат високи.

Депутатът от БСП Михаил Миков посочи, че предлаганите промени в Закона за съдебната власт няма да доведат до подобряване на кадровия потенциал на магистратурата.

"Изправени сме пред поредния опит за "тричане" на съдебната система", каза Миков, използвайки станалото модно напоследък препращане към езическия обичай за въртене с въжета на кучета в Странджанско. Миков разкритикува както текстовете за назначаване на магистрати в съдебната система, така и за атестирането.

Според него сред големите проблеми на системата, които не се решават с този проект, е мотивацията и сигурността на магистратите, както и връщането на задължителното разпределение. Той посочи, че се въвежда извънредна атестация, което е дискриминация.

Христо Бисеров (ДПС) каза, че промените са незаконосъобразни и практически неосъществими и предложи дебатът да се върне в комисията.

Екатерина Михайлова (Синята коалиция) смята, че трябва да се променят много неща в съдебната власт, само че в момента се работи на парче, което създава проблеми, а не реформи. Тя поиска от управляващите от ГЕРБ да изяснят какво правят, защото иначе подават лоши сигнали към съдебната система.

"Нужна е истинска конституционна реформа, за да бъде системата независима", каза Михайлова. Синята коалиция настоява за изваждане на прокуратурата от съдебната власт.

Павел Шопов ("Атака") също се включи в дебата по същество като обясни, че обвиненията на Михаил Миков са "изсмукани от пръстите".

Юлияна Колева (ГЕРБ) защити промените с думите, че целта им е дългосрочно решаване на кадровия проблем на системата. "Мислим как ще изглежда съдебната система след пет или десет години, така че магистратите да не са хора, попаднали в нея случайно или заради милостта на председателите на съдилища и прокуратурите", каза тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #22
  2. Дядо
    #21
  3. N
    #20
  4. Берия
    #19
  5. И.Иванов, Швеция
    #18
  6. гадльо
    #17
  7. Тина Манева
    #16
  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #15
  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #14
  10. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #13

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.