Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът не се осмели да узакони съжителството без брак

54 коментара
Парламентът не се осмели да узакони съжителството без брак

Депутатите отхвърлиха в четвъртък съвместното съжителство без брак да бъде узаконено. Идеята не успя да мине, тъй като 77 депутати се обявиха против нея, 7 я подкрепиха, а 8 се въздържаха.

Парламентът не се осмели на решителната крачка, която целеше да защити децата, родени в условията на съжителство без брак на техните родители. Близо половината деца, родени през последните години са именно на родители, които нямат сключен брак.

Първоначално при внасянето на новия семеен кодекс имаше настроения за узаконяването на съжителството без брак, но обществени организации и църквата реагираха остро срещу този текст. Те смятат, че бракът е гаранция за "моралните устои на обществото".

Противниците на съжителството без брак в парламента смятат, че и сега има достатъчно гаранции, тъй като остава като процедура възможността за припознаването на децата от техните бащи.

За първи път с новия Семеен кодекс се урежда възможността за сключване на предбрачен договор, каквато опция съществува отдавна в редица държави. Такъв договор може да бъде подписан преди или по време на брака. Изрично е записано, че у нас брачният договор урежда само имуществени отношения между страните. В други държави обаче двойките се споразумяват предварително за какво ли не, включително колко пъти в седмицата да правят секс.

Според кодекса в брачния договор може да се разпишат начините на управление и разпореждане с имуществото, включително със семейното жилище, участието на страните в разходите и задълженията, имуществените последици при прекратяване на брака с развод, издръжката на съпрузите през време на брака, както и след неговото прекратяване с развод и издръжката на децата.

Не е допустима обаче уговорка, че предбрачно имущество на една от страните ще стане съпружеска имуществена общност. Единият от съпрузите обаче може, ако желае да прехвърли свои дялове на половинката си.

За да се защитят децата, които не са навършили пълнолетие при развод, се предвижда ако семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът да може да предостави ползването му на получилия родителските права. Това може да се приложи включително за жилище, което е на роднини на единия съпруг, но тогава се заплаща наем, определен от съдията по бракоразводното дело.

Освен това двамата съпрузи могат да изберат дали да живеят в режим на "общност" или "разделност". В първия случай придобитото по време на брака е общо и съпрузите имат равни права за разпореждане с него.

Във втория случай придобитото от съпруга по време на брака е негова лична собственост. Семейното жилище обаче е и на двамата съпрузи и те могат да се разпореждат с него само със съгласието на другия, дори то да е собственост на единия от двамата. При разногласия се търси намесата на съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нелегален
    #55

    хайде сега всички дето съжителстваме незаконно да отидем да гласуваме против тройната коалиция, която можеше да регламентира нашето съжителство, но не го направи. Да не говорим за ПЪРВИЯ ПРИМЕР в държавата Сергей Станишев, който също съжителства без брак - с Елена или с някой от мъжки пол - не е много ясно.

  2. reakzioner
    #54

    Имам предвид, че подобна уредба на фактическото съжителство има, и то от доста години, във всички правно развити европейски страни и то не защото някому е хрумнало да се прави на интересен и да опонира на Жана, а защото броят на случаите на фактическо съжителство надминава този със сключен брак!

  3. жана д`арк
    #53

    и не приеха тази глупост с фактическото съжителство. Единственото, което остана недомислено е как да се уреди произходът на дете, заченато от такова съжителство, ако бащата почине преди раждане на детето и съответно не успее да го припознае. Ако е налице брак е ясно - детето автоматично придобива произход - т.е. вписва се като баща съпрутъг на майката. В другите случаи обаче има реален риск детето да си остане без установен произход от бащата и следователно да не притежава качеството на негов наследник. Ето това трябваше да решат като претендират, че мислят в посока защита интересите на детето.

  4. reakzioner
    #52

    Не се изказвай по въпроси, които са ти чужди!

  5. жана д`арк
    #51

    А ти какво си мислиш, че като нямат брак не водят дела за издръжки ли?

  6. жана д`арк
    #50

    И това, което си ми отговорил ти е дало основание да ми отправиш забележка да не се изказвам по въпроси, които са ми чужди??!!! Чак не ми се коментира. То е просто смешно. Ти мислиш, че аз не зная факта, че в редица страни от ЕС този въпрос е уреден законодателно? Мислиш си, че беше необходимо да ме осветлиш и да внесеш яснота в правните ми знания? Благодаря ти! А сега на въпроса: не става дума за това, че ще създадем качествено нов законодателен продукт, защото хората вече го открили и внедрили,

  7. жана д`арк
    #49

    Какво точно имаш предвид?

  8. от такива "защити"
    #48

    Хората не сключват брак, защото ако не дай си Боже, почнат да се развеждат почват дела за издръжки, от които адвокати намазват яко, а социални работници, служители в съда и безброй административни търтеи си изкарват хляба..България има 700 хилядна администрация и тя трябва да се среже с 2/3..Децата могат да минат без помощта на тия търтеи.

  9. tnt
    #47

    Ако искате женете се, ако не искате - не го правете. Какво толкова. Някои хем искат да живеят по правилата на брака хем да не сключват такъв. Други живеят с брак не спазвайки никакви правил. Някой спомена издръжка. В БГ издръжката е смешна и едва ли може да бъде причина за брак или не. Вече ще има предбрани договори с които ще се защити и имуществото. Т.е. и това няма да е проблем. Но тока за което жана д.арк ви говоре е доста по-сериозен проблем. В момента дори има едно странно положение. Дори и да се разведе една жена, като преди това е забременяла от друг а не от вече бившия си съпруг детето се записва на вече бившия съпруг.

  10. Але&Со
    #46

    Депутатите ни нямат мнение, не мислят по такива проблеми и са абсолютно неподготвени за организиране на политически и обществен дебат по въпроса и по много други важни въпроси. Така е, защото не виждат какво ще спечелят, ако се напънат ги решават. Политиците са само изборджии, които се интересуват от комисионни и от възможности за далавера. Затова не са способни да говорят за политика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.