Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът няма да зададе “неудобни въпроси” към кандидатите за ВСС

Инициатива на "неудобни" граждански организации бе парирана с инициатива на "удобни"

69 коментара
Парламентът няма да зададе “неудобни въпроси” към кандидатите за ВСС

Депутатите едва ли ще допуснат към кандидатите за новия Висш съдебен съвет (ВСС) да бъдат отправяни "политически некоректни" въпроси, разкриващи тяхната професионална, гражданска и лична позиция по редица теми, които определяха  публичния дневен ред през последните години.

Това признаха неофициално депутати от ГЕРБ пред Mediapool по повод насроченото за вторник изслушване на номинираните от парламентарната квота за членове на ВСС.

“Напълно неприемливо е кандидатите да  дават оценки на шефове на съдилища като Георги Колев, например, или да оценяват работата на бившия главен прокурор Филчев, или да изпадат в дълги обяснения как партията, която ги е предложила, се е свързала с тях”, обясниха депутати, които не са съгласни със становището на четирите неправителствени организации (НПО), които твърдят, че подобни въпроси трябва да присъстват в изслушването на кандидатите за ВСС.

Миналата седмица Асоциация за европейска интеграция и човешки права, Български адвокати за правата на човека, Български хелзинкски комитет (БХК) и Институт за развитие на публичната среда внесоха в Народното събрание общо 108 въпроса – 40 общи и 68 индивидуални. Председателят на правната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ), която ще ръководи изслушването, получи въпросите малко преди срещата си с посланиците на ЕС и САЩ. Пред дипломатите тя гарантира: "Няма да остане незададен въпрос".

Наред с това за по-активна роля на НПО призоваха и западни посланици, а управляващите изтъкнаха, че цялостната процедура с изслушванията и допускането на неправителствени организации е гаранция за прозрачност.

Гражданските организации твърдят, че зададените от тях теми ще осигурят "минимален стандарт на прозрачност и изчерпателност на изслушванията, от които зависи качеството на цялата процедура по избор на парламентарната квота“.

Целта е магистратите, които кандидатстват за т.нар. правителство на съдебната власт, да представят по-ясни позиции по въпроси, свързани с натиска на изпълнителната власт върху съдебната, практика на МВР да кръщава свои акции на съдии и пр. Тези теми вълнуват не само съдебната власт, но цялото общество, както и западните партньори, притеснени от липсата на безпристрастно и професионално правораздаване.

Затова съвсем логично е кандидатите за ВСС да заемат позиция и по теми като уволнението на съдия Мирослава Тодорова, председател на Съюза на съдиите.

Гражданските организации за предвидили питания за съдебната реформа и свършеното от ГЕРБ, както и скандалите с лобиста Красьо Черния и евтините морски имоти, с които се сдобиха деца на магистрати.

Подобни теми, според управляващите, обаче не бива да присъстват, защото времето за изслушването е кратко (по 10 минути на всеки от общо 17-те кандидата). “Има по- належащи теми – например как ще бъдат независими”, обясниха депутати, според които обаче въпросната независимост няма как да се разбере от конкретните въпроси, предложени от четирите НПО.

Междувременно, точно преди четирите почивни дни около Съединението (06.09) в парламентарното деловодство е заведено друго становище до правната комисия в парламента. То е по същата тема от отделна НПО – Института за модерна политика (ИМП) на бившия депутат от НДСВ, Новото време и впоследствие бивш поддръжник на Меглена Кунева – Борислав Цеков.

Правната комисия проявила “гъвкавост” в нарушение на закона 

Въпреки, че е становището е постъпило два дни след изтичането на законовия срок, членът на Управителния съвет на института Емил Георгиев заяви пред Mediapool, че правната комисия е “проявила необходимата гъвкавост” и е приела документа. В своето становище ИМП призовават да се задават само “съществени въпроси” на кандидатите за ВСС.

Предложението се оказа много удобно за председателя на правната комисия в парламента Искра Фидосова (ГЕРБ), която в неделя обяви, че някои от въпросите на гражданските организации са неуместни. Номинираните не трябва "да дават оценка на определени лица било то в изпълнителната или в съдебната власт, тъй като това няма пряко отношение към техния избор", коментира Фидосова.

"Много важно е наистина да задаваме въпроси, от които да сме убедени, че този кандидат отстоява независимостта си както от хората, които го предлагат, така и от други лица и структури. Но не трябва да караме кандидатите да дават оценка на определени лица било то в изпълнителната или в съдебната власт, тъй като това няма пряко отношение към техния избор. Ние, самите членове на правна комисия, подготвяме една много голяма група от въпроси. Нашата цел е да бъдат равнопоставени кандидатите във вторник. Не бива да притесняваме един кандидат  с 20 въпроса, а на друг да зададем пет въпроса", каза още Фидосова пред БНР.

Тя за пореден път определи процедурата като "безпрецедентно" прозрачна. Попитана дали е запозната с въпросите към кандидатите, тя отговори, че има "постъпило становище от Института за модерна политика, който приканва да бъдат задавани само тези въпроси, които имат пряко отношение към концепциите на кандидатите и техните професионални и нравствени качества".

Въпросите да бъдат принципни, не конкретни

Помолен от Mediapool да даде определение на "съществен въпрос", представителят на ИМП не можа да даде отговор.

Според Георгиев е нужно да се отправят питания за “нравствените качества” на номинираните от парламентарната квота. Той обаче не пожела да отговори дали въпросът към Юлияна Колева, която вече трета година е депутат от ГЕРБ, дали ще успее да бъде независим член на ВСС, е “съществен".

Георгиев не пожела да каже и дали са адекватни питанията към адвокат Васил Петров за личните му отношения с депутати от ДПС,  предвид това, че е дядо на детето на Делян Пеевски - народния представител от ДПС и медиен магнат, чиито вестници са известни като официози на властта.

Колева ще може да се докаже в работата си като независима от ГЕРБ, а Петров “от формална гледна точка няма роднинска зависимост”, коментира Емил Георгиев от ИМП.

Цветанов като образец

От сайта на Народното събрание става ясно също, че въпроси към кандидат-членовете на ВСС е внесла и организация “Справедливост за хората” - Стара Загора.

Организацията, добила известност покрай благоразположението на вътрешния министър Цветан Цветанов към нейни членове, не вижда никакъв проблем в това “съдебната власт да работи в синхрон с изпълнителната”.

В своето становище до правната комисия "Справедливост за хората" отправя похвали в аванс към управляващите. “Процедурата за избор на ВСС е публична и прозрачна. Кандидатите се избират спрямо техните правни умения и професионални качества. За първи път правната комисия към Народното събрание събира становища и въпроси, зададени от НПО”, констатират още от “Справедливост за хората”.

Оттам искат знаят как бъдещите членове на ВСС биха реагирали при постъпване на информация за корумпиран съдия или такъв, който не изпълнява задълженията си.

Другият въпрос, който “Справедливост за хората” задават е дали трябва ВСС, осигурявайки независимостта на съдебната власт, да упражнява административен и дисциплинарен контрол върху председателите на съдилищата “с цел безпристрастността на всеки отделен съдия при решаване на съдебни казуси”.

Това питане е зададено въпреки, че по презумпция идеята за независимост на съдебната власт не позволява по никакъв начин контрол нито от страна на ВСС, нито от страна на прекия административен ръководител върху редовите съдии при решаване на казусите, които те разглеждат.

Людмила Йорданова от “Справедливост за хората” обясни, че само тези въпроси вълнуват всички 500 подписали се под въпросите към парламента. Техните имена обаче не били обявени, а фигурират като “поддръжници”, защото много от хората били “жертви на несправедливост”.

Йорданова коментира пред Mediapool, че не вижда проблем депутат да влезе във ВСС, защото не е важно от коя партия е, а как ще работи.

Йорданова изрази и благодарност към вътрешният министър Цветан Цветанов, който помогнал на нея и съгражданите ѝ в битка с несправедливостта – десетки души били завлечени от лихвар. Цветанов сформирал комисия. “Трябва всеки политик да бъде такъв като него”, обясни членът на неправителствената организация.

По този начин на практика две НПО-та се противопоставят на други четири за въпросите, които трябва да се зададат към бъдещите членове на ВСС. Това е добре дошло за депутатите, които ще предпочетат да се "съобразят" с удобните им неправителствени организации, а не с онези, които във времето са доказали и експертно, и публично, съпричастност към реформирането на съдебната система.

Генерална репетиция в парламента

Искра Фидосова в момента се е развихрила в усилена подготовка за изслушването на кандидатите от парламентарната квота, насрочено на 11 септември.

Запознати разказаха, че по нейна инициатива парламентът е поръчал специално пано, което да декорира пленарна зала по време на очертаващите се постни изслушвания.

След поставянето му в понеделник, Фидосова е свикала неофициално заседание на правната комисия, на което народните представители трябва да уточнят кои са “правилните въпроси”. След предварителното уточняване на сценария, депутатите няма да проявяват самоинициативи, като с това са се съгласили и повечето опозиционни партии, разказаха парламентаристи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

69 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #69

    Полинчето Паунова освен, че е на хонорар при Тонито Цонева, която разбира от всичко. Това обяснява пяната по устата, с която пише вместо да ни поднесе информативен и компетентен текст. Пък и всичките са зависими от издръжката на чужди посолства. За каква независимост? Медияпул да не е независима с тези 2 милиона лева, които получава от американското посолство?

  2. Анонимен
    #68

    Нормално е. Страх ги е да не получат "неудобни отговори".

  3. Анонимен
    #67

    Абе авторката отгде е измислила тоя въпрос към В. Петров, че е дядо на детето на Пеевски? Не е задаван такъв от никое НПО... Да не са й платили от Отворено общество или от НПО-то на А. Цонева да разгласява конспиративни теории? Освен п...а заспала е и лъжкиня!!!

  4. Анонимен
    #66

    Докога ще търпим тия сви-ни да ни "управляват"?

  5. Анонимен
    #65

    гергьовец по душа Айде, айде. За нашите и вашите всички знаем и преди Вежди Рашидов да ни го каже в прав текст.

  6. Анонимен
    #64

    Какъв съдия е Васил Петров? Бил е два мандата член на Висшия адвокатски съвет:) Тая дето го е написала това е п...а заспала!

  7. Анонимен
    #63

    Тоя телефон ше го яде ли, или нема да го яде...

  8. Анонимен
    #62

    Щяло всичко да бъде прозрачно....ДАЛИ?

  9. Анонимен
    #61

    "Когато Борисов се движи из пленарната зала, тя заприличва на фитнес. Докато тече голямото ходене, Искра Фидосова обяснява защо е подкрепила правителството. Никой не я слуша и това по някакъв начин е симпатично. Фидосова не бива да бъде слушана. Тази примитивна жена, инсталирана по върховете на властта от Бойко Борисов, трябва да бъде забранена, защото когато се появи на трибуната, парламентът замирисва на каварма. Не заради вида й, а заради същността й....... Никакви предсрочни избори. Борисов трябва

  10. Анонимен
    #60

    IQ146: „Стандарт” съобщава, че депутатите от следващото НС ще заседават в нова ултрамодерна зала в бившия Партиен дом. По красота била равна само на Райхстага и Валонския парламент в Брюксел. Покривът щял да е от специално стъкло, което да „предпазва депутатите от жега и шум и ще им разкрива небесна гледка, докато спорят и гласуват”. И тогава от Космоса, освен Пентагона и Великата китайска стена, ще се вижда и Искра Фидосова…

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.