Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът обеща край на неплащането на съдебни експертизи

4 коментара
Парламентът обеща край на неплащането на съдебни експертизи

На третия ден от своеобразния протест, който обявиха съдебните лекари от няколко областни градове в страната, шефът на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова обяви в сряда, че до края на месеца практиката МВР и прокуратурата да не плащат на медиците за участие в експертизи ще бъде преустановена. Причината е, че дотогава трябва да влязат в сила поправките в преходните и заключителни разпоредби на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), според които всяка институция (МВР, прокуратурата и съда) поръчвала експертиза от 1 януари досега, ще трябва да заплати хонорарите и разходите по нея.

По думите на Атанасова колегите ѝ в комисията са приели на първо четене единодушно поправките в ЗЛЗ, на които се възлагат надежди за изход от ситуацията. Тепърва Народното събрание трябва да отмени и скандалния текст на член 99а от закона, който от 1 януари задължава съдебната власт да поема всички разноски за консумативи, секционна зала и транспорт по аутопсии и прегледи по различни дела. Именно заради тази разпоредба МВР спря да плаща и хонорарите от по 5 лева на час на медиците, които им дължи според Наредба 1 на вътрешния министър от 2008 г.

МВР ръководството наредило плащанията да започнат

Междувременно заместник-вътрешният министър Веселин Вучков увери пред Mediapool, че ведомственото ръководство вече е издало и устно и писмено разпореждане до всички областни структури да започнат да изплащат приоритетно хонорарите на съдебните медици. Той се ангажира с това още преди две седмици, но на някои места, като Варна, Плевен, Габрово и други, полицейските началници продължиха да упорстват, тъй като нямали "изрично нареждане от София".

Така се стигна до ситуацията във Варна, където само за два дни бойкот от участие в огледи и аутопсии от страна на медиците, се натрупаха три случая, в които намерени трупове нямаше къде да бъдат изследвани. Въпреки обявения протест завеждащата катедрата по съдебна медицина в болницата "Св. Марина" доц. д-р Добринка Радойнова се съгласи да аутопсира тялото на 6-годишния Стефан Стефанов, издирван от няколко дни. Изследването показа, че той е удушен, а в сряда МВР задържа трима заподозрени за убийството му.

Здравният министър предлага стипендия за кандидат съдебни медици

С "бързо решение" на проблема в сряда се ангажира и здравният министър Стефан Константинов, който се включи с коментар по темата, след като близо два месеца, откакто проблемът стана медийно известен, запазва пълно мълчание.

"Трябва да се изплатят всички суми, които има, и в рамките на два месеца да се направи съвместна наредба между Министерството на здравеопазването, МВР и съда, в която да се регламентира точно по какъв начин ще бъдат извършвани тези плащания", заяви министърът.

Той дори се ангажира от 2011 г. да осигури стипендия от 4 минимални работни заплати за всички лекари, които искат да специализират съдебна медицина. Константинов добави, че медиците са в пълното си право да протестират, но ги помоли за разбиране.

"Има ситуации, както знаете, това, което се случи с детенцето, които не търпят отлагане, а ние всички се ангажираме да решим въпроса", обясни той.

Чака се и окончателното решение на властта за статута на лекарите

Проблемът с липсата на финансиране, обучение и адекватен контрол в областта на съдебната медицина се задълбочава от десетилетия, тъй като нито едно от трите министерства, заинтересовани от дейността на тези експерти не предлага окончателно решение. В началото на април омбудсманът Константин Пенчев инициира кръгла маса по темата, след което изпрати писмо с препоръки на премиера Бойко Борисов и парламентарния шеф Цецка Цачева, но то така и не получи отговор.

Все пак в началото на седмицата Десислава Атанасова обяви, че от парламента ще направят и анализ на нормативната уредба в ЕС, която регламентира дейността и съществуването на тази специалност. Тогава тя не пожела да сподели своето виждане за решаването на проблема, тъй като все още не е подготвена. Според нея целевото финансиране на съдебната медицина, за което настоява омбудсманът, би се наложила само ако тези експерти бъдат извадени от системата на здравното министерство.

Самите съдебни медици обаче предпочитат да не преминават към шапката на МВР или прокуратурата, тъй като в този вариант независимостта им ще бъде поставена по сериозен въпрос. Те настояват и за дългосрочна визия за развитието на професията им, която е заплашена от изчезване до 10-на години, тъй като почти няма желаещи да я практикуват сред студентите по медицина, а общо 74-мата действащи експерти в момента са предимно в предпенсионна възраст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анкета
    #4
  2. д-р В. Стефанов
    #3
  3. N
    #2
  4. Н-ски съдия
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.