Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът одобри асоциирането на Сърбия към ЕС

8 коментара

Българският парламент рагифицира в петък подписаното през 2008 г. Споразумение за асоцииране и стабилизиране между Европейския съюз (ЕС) и Сърбия.

Ратификацията бе безрезервно подкрепена от всички политически сили с изключение на "Атака", чиито лидер Волен Сидеров заяви, че не е логично България да подкрепя изцяло и без забележки евроинтеграцията на Сърбия. Той предложи в споразумението да се включи редакционна бележка за спазването на правата на българското малцинство в Сърбия. По думите му, гражданите в Сърбия с българско самосъзнание са дискриминирани.

Това споразумение е крехък мост на Сърбия към ЕС, заяви министърът на външните работи Николай Младенов. С влизането в сила на споразумението за асоцииране и стабилизиране на Сърбия се дописва една страница след десетгодишната история на преход от свалянето на режима на Свободан Милошевич, заяви Младенов. За тези години Сърбия постигна значителен напредък в реформите и започна да изгражда дух по критерии и ценности, които всички споделяме, отбеляза министърът.

По думите на Младенов, евроинтеграцията на съседката ни е в интерес както за развитие на двустранните ни взаимоотношения, така и за стабилността на региона. За да предотвратим разочарованието, песимизма и недоверието, България трябва да даде ясен сигнал, че всички наши съседи на Западните Балкани ще бъдат част от ЕС, когато изпълнят условията за членство, заяви Младенов.

Нека не издигаме бариери, а да махаме граници, заяви Моника Панайотова (ГЕРБ).

Само евроинтегрирането на сърбите може да гарантира правата на българите в Западните покрайнини и сигурността във взаимоотношенията ни със Сърбия, каза Асен Агов от Синята коалиция. Същевременно оой отбеляза, че не трябва да бъде подминаван въпросът за Косово, чиято независимост Сърбия заявява, че няма да подкрепи. Това, по думите му, създава "база за несигурност край българската граница".

Меглена Плугчиева от Коалиция за България разкритикува "националистическия маниер" на "Атака". Не смятам, че българо-сръбските отношения не трябва да минават през тази лексика в момент, когато България трябва да покаже европейска зрялост, заяви Плугчиева.

Юнал Лютфи от ДПС, отбеляза, че не е безразлично за България по какъв път ще поеме Сърбия. "Ще подкрепим с удоволствие споразумението, каза депутатът на ДПС. Когато Сърбия стане страна по това споразумение, ще е длъжна да спазва върховенството на закона, правата на човека и гарантирането на сигурността на Балканите", каза Лютфи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЧЕЛЕН ОПИТ
    #9

    Болният Болен отново се изяви.

  2. simeon
    #7

    нашите сънародници в покрайнините са ЖЕСТОКО ДИСКРИМИНИРАНИ - справка - училището в Цариброд! Неднократно при мен лично са пристигали молби за литература на български и оплаквания от сръбския терор!Вижте също и Зденка Тодорова!

  3. гудю
    #6

    Сърбия не може да започне ни преговори, ни процедура да открие, докато има проблем с Косово и докато не хване бай Ратко Младич за ушите.

  4. един
    #5

    сега е един от редките моменти, в които България може по-гласовито да поставя своите справедливи искания по нерешените въпроси както със Сърбия, така и с Македония. Ще посоча примера със Словения, която в продължение на много години блокираше преговорите за членство на Хърватска в ЕС, заради не много значителен граничен спор. Нека да сме наясно, че Сърбия никога не е била, не е и няма изгледи да бъде приятелска страна за нас. От друга страна, колкото и да е неприятно, трябва да се признае че в доста

  5. EU
    #4

    е МладеновОтносно: БОЛНИТЕ - В БОЛНИЦААвтор: ЧЕЛЕН ОПИТПолучено на: 16 Юли 2010 12:52Болният Болен отново се изяви.

  6. Косовар
    #3

    между България и Унгария, а западната й част да се съедини с Република Сръбска и да си стане баш Сърбия. И в тоя си вид тая държава няма бъдеще. На Унгария - Войводина, на България - Източна Сърбия принципно и това да е и така да е в ЕС. И без Косово е изкуствена държава. Лошото е, че понеже България е икономически по-зле и се управлява от престъпна клика, нещата не вървят никак, а се дестабилизират и целите Балкани от американците. Нито Боленчо нито този комунистически внук и измекяр Младенов, ревал

  7. М. Панайотова
    #2

    Двайсет и две годишната мърла Моника ми стана председател на комисията по европейски въпроси. Какво разбира тя от духане. Всички са в кюпа - Миглена Плугчиева - вън нагъл червен боклук такъв! Асенчо Агов, маранче, пребоядисано като демократче комунярче. Юнал Лютфи - "стара класа" номенклатурчик - длъжна е да спазва, колкото България спазва сега като е член на ЕС и Б.Б. показва на съюза най-нагло среден пръст - пример е кандидатурата на Румяна Желева. Добре че, в Европа не са бушмени и си ни знаят всички от югоизтока каква ориенталка смес от измекяри, шопари и марани представляваме и че, някои хора за пари продават и майките си.

  8. М. Панайотова
    #1

    Вие питате: "М. Панайотова-Какво разбира тя от духане?" Аз отговарям: всичко, Господине, всичко!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.