Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон на ГЕРБ мина на първо четене в НС

ДПС и част от "Воля" подкрепиха управляващите

3 коментара
Сн. БГНЕС

След повече от тричасови разисквания Народното събрание прие в сряда на първо четене антикорупционния закон, предложен от Министерството на правосъдието (МП), и отхвърли алтернативния проект на БСП.

"За" проекта на управляващите гласуваха 133-ма народни представители, "против" - 70, а 9 се въздържаха. Проектът на левицата получи 69 гласа "за", 73 "против" и 68 "въздържал се".

Отпадналият проект предвиждаше новият антикорупционен орган да бъде с разследващи функции, а шефът му да се назначава от държавния глава.

Законът на МП предвижда шефът на звеното да се избира от парламента с обикновено мнозинство, а после избраният да предлага състав на органа, който отново да бъде одобряван от депутатите. Проектът на ГЕРБ обединява под една шапка всички структури в администрацията, които сега се занимават с превенция на корупцията.

Очаква се обаче между първо и второ четене опозицията да опита да промени начина, по който се назначава ръководството на антикорупционния орган, като предложи президентът и Министерският съвет да имат свои квоти в него.

Предварителните заявки на правителството са законът да бъде приет и да започне да се прилага до края на годината.

Очаквано в сряда проектът на МП бе подкрепен от ГЕРБ, Обединените патриоти и ДПС, макар последните да имаха някои резерви за определени точки. Депутатите от левицата бяха твърдо против, половината депутати от "Воля" – също. Гласуването им предизвика и реакция от страна на ГЕРБ. Шефът на правната комисия Данаил Кирилов язвително поздрави колегите си от "Воля" за разцеплението с обяснението, че очевидно в партията има "плурализъм".

БСП с критики за "обсега на новия орган"

В началото на заседанието Крум Зарков от левицата обясни, че предложенията на ГЕРБ дават "необичаен обсег на новия орган като противодействие на тероризма, убийства, отвличания, сводничество".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък се върна на темата за назначаването на председателя на органа. "Идеята е хората, които участват в този орган, да не зависят от проверяваните или разследваните лица, а и ние ще бъдем тези хора. Как предлагате тези лица да ги избират тези, които те ще трябва да разследват?", попита тя.

В последствие уточни, този разговор е воден по време на Консултативния съвет по национална сигурност при президента. Тогава попитала ГЕРБ защо предлагат нещо, което е против собствената им стратегия за борба с корупцията. "И Борисов отговори - "ми грешка е, ще я отменим тази стратегия, ако трябва". Приемате един документ, после ще си го отречете. Какво е това? Имитация, а не последователност в борбата с корупцията", заяви тя от трибуната.

Правосъдният министър Цецка Цачева от своя страна обвини Нинова, че използва подбрани цитати от стратегията, а в цялост именно проектът на ГЕРБ я отразявал.

За да аргументира защо трябва да се подкрепи законът на Министерския съвет, а не на БСП, Цачева обърна внимание, че ако служителите в новата агенция имат разследващи функции, както настояват социалистите, това би противоречало на единоначалието при разследването."Точно заради това ние предлагаме това разследване да се осъществява от магистрати, каквито са следователите и са част от независимата съдебна власт. Искате да кажете, че магистратите могат да се влияят от политиците, изпълнителната и законодателната власт?", възмути се тя.

"Вие казахте - "окончателното решение се взима в българския парламент" - това все пак означава, че окончателното решение се взима от мнозинството. Вие предлагате началникът на структурата да се избира от българския парламент, което предполага - от вас самите. Това всъщност е една демонстрация на сила - вие контролирате и ще контролирате и новия орган. Тази демонстрация на сила няма да доведе до нищо добро", коментира отново Крум Зарков.

Репликата му предизвика реакцията на Цветан Цветанов. "Точно затова има парламентарни избори, формиране на мнозинства, на парламентарни групи. Ние се придържаме към демократичните правила. Ако вие предлагате нещо друго, бихме ви изслушали, но не бихме се отклонили от тях. Не съм чул парламенти по света, където малцинствата приемат законопроекти", каза той.

И добави, че щом Зарков иска, може да даде предложения за промени между първо и второ четене. "Ние сме с протегната ръка за идеи", каза още той.

Макар от Обединените патриоти да имаха резерви и към проекта на управляващите, и към този на опозицията, в крайна сметка подкрепиха правителственото предложение.

Явор Нотев обясни, че и в двата проекта не са определени лицата, които са рисков контингент, но пък в същото време работи и клишето, че който не подкрепи поне единия от двата закона е "за" корупцията. Все пак той даде заявка, че преди окончателното приемане на закона от Обединени патриоти ще направят предложения за прецизиране на текстовете.

ДПС "конструктивно" подкрепиха ГЕРБ

ДПС подкрепиха законопроекта на ГЕРБ, както бяха заявили, но имаха и критики към него.

"Колеги от ГЕРБ, благодарим ви, защото с третия опит най-после се върнахте на позицията на ДПС. Затова законопроектът ще мине." Това заяви депутатът Хамид Хамид. Той декларира подкрепата на движението за законопроекта на ГЕРБ, но заяви, че в него също има спорни моменти, които трябва да се изчистят между първо и второ четене.

"Как така текст във вашия законопроект ще казва, че някой ще напише сигнал, възможно е да унищожи нечии съдби и да не носи никаква отговорност? Как е възможно това? Това е един от малкото текстове, които предполагат, че законът може да бъде използван като политическа бухалка", каза Хамид.

Правосъдният министър Цецка Цачева обаче го увери, че за умишлено клеветене последици винаги има. "Лице, което е подало сигнал за корупция или за конфликт на интереси, не може да носи отговорност и да търпи други неблагоприятни последици само на това основание, но ако се окаже, че в информацията, която подава, има умисъл за клевета и обида, може да бъде преследвано по Наказателния кодекс", обясни тя. Според нея по този начин се създават условия да се подават сигнали по обективни причини.

Най-остър в критиките си бе лидерът на "Воля" Веселин Марешки, чиято парламентарна група се разцепи при гласуването.

"Ние няма да подкрепим създаването на поредни ялов безплоден орган, без значение от кого е назначен шефът му. Ние ще подкрепим закона за борба с корупцията, картелите и контрабандата, защото това е част от програмата ни. Няма да разрешим поредните братовчеди и роднини да застанат начело на един орган, само и само да бъде смазан поредният неудобен политически противник", каза Марешки. И добави, че двата законопроекта са "абсолютно безсмислени".

"Те са едно и също, както едно и също са ГЕРБ и БСП. Един и същ е животът в България, пенсиите на хората, едно и също е - нищо не се променя, независимо колко се извъртите да управлявате", допълни той и призова депутатите да се концентрират и да си свършат работата - ако някой пречи на службите, да им дадат инструментариум да работят спокойно.

Групата му обаче не бе единна и половината подкрепи текстовете на ГЕРБ.

Очаква се преди второто четене на проектозакона БСП да направят поредица предложения, с които са готови. "Трябва само да вземем политическо решение, че ще участваме в дебатите, защото има опция и да не го сторим, за да не подкрепяме като цяло инициативата", обясниха от неофициално от левицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #3

    И какво излиза? ДПС и Патриоти взаимно се подкрепят под зоркото око на Цвъ Цвъ.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. Kiril Kovatchev
    #1

    Това ще е един напълно безопасен антикорупцинен закон. Корумпетата няма защо да се притесняват. Всичко това се прави за да се заблудят европейците и да не спират финансовата си подкрепа за България. Народът може да продължава блаженната си дрямка. Всички промени се правят за да може всичко да си продължава по старому.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.