Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът отхвърли идеята за минимална стартова заплата на младите учени

4 коментара
Парламентът отхвърли идеята за минимална стартова заплата на младите учени

Парламентът не прие да бъде въведено минимално заплащане за младите учени и преподаватели във висши училища в България. Предложението беше направено от депутати от "БСП лява България" по време на второто четене на промените в Закона за насърчаване на научните изследвания.

От опозицията искаха базовото заплащане по основен трудов договор за асистент да бъде две минимални работни заплати, за главен асистент - три, за доцент - четири, и за професор - пет минимални работни заплати. Предвиждаше се още допълнителното трудово възнаграждение за доктор да е една минимална работна заплата, а за доктор на науките - две. Предложението обаче беше отхвърлено с 37 гласа "за", 24 "против", 38 въздържали се.

Румен Гечев от БСП посочи, че заплащането на младите учени и преподаватели в повечето българските висши учебни заведения е под критичното равнище. Млад учен в Българската академия на науките - доктор по физика, химия, астрономия или икономика, започва със заплата от 450 лева, отбеляза той. Гечев обясни, че предложението за минимални нива на заплащане за младите учени съответства на европейските практики. Как ще останат младите таланти в България, като им предлагаме унизителни заплати, по-ниски от тези на чистачките в БАН, аргументира се той.

Председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова коментира, че по времето на кабинета "Станишев" е отменена тази част от постановлението за определяне на минимални възнаграждения за младите учени. Тя посочи, че предстоят промени в Закона за висшето образование, които са свързани с финансирането на отделните професионални направления и ще се отразят и върху заплащането на преподавателите.

Милен Михов от Патриотичния фронт каза, че всички народни представители споделят загрижеността за достойно заплащане, което да гарантира устойчивостта на системата, но отбеляза, че този въпрос засяга цялата система на финансиране на висшето образование.
Румен Гечев посочи, че в случая става въпрос за 4-5 млн. лева, които, по думите му, не би трябвало да бъдат проблем за българските финанси. Според него всяко отлагане на това решение удължава агонията на българската наука.

Парламентът прие на второ четене промяната на модела на "насърчаване" с "осигуряване" и по-ясното определяне на ангажимента на държавата по отношение на научните изследвания.

При условия и по ред, определени в Правилника на фонд "Научни изследвания", изпълнителният съвет ще провежда конкурс и председателят му ще сключва договор за управление с управителя на фонда.

Конкурсната процедура на фонда ще съдържа и информация за размера на минималното и максималното финансиране на отделни проекти, критерии за допустимост на кандидатите и дейностите, режим на държавна помощ, по която се отпуска финансирането, реши още парламентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gstnikolov
    #4

    Ами синилните съветски член-корове и академици на БАН С депутатски заплати пожизнено! Докога? Те изяждат парите, с които могат да бъдат увеличени заплатите на младите учени, а не вършат друго освен да "дискутират" колко са велики..

  2. Милостипросим
    #3

    Агонията на българската наука не е частно следствие, а е трайна цел на управлението от всички цветове.Пряко следствие от усилията в тази посока е пропадането ни в класациите по всички критерии.

  3. Калико Джо
    #2

    Не разбирам как един който е асистент или доцент или дори професор демонстрира че е истински учен, а не просто висш учител. И защо държавата ще плаща на всички еднакво - това не е ли социализъм?! Трябва ни диференцирана грантова система, ама не по шуро-баджанашки, ама не виждам как ще стане.

  4. Kalina
    #1

    Сит търбух за наука глух!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.