Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС отхвърли разхлабване на забраната за пушене

От "Атака" предупредиха, че забраната разболява пушачите от пневмония

130 коментара
НС отхвърли разхлабване на забраната за пушене

В рядък пристъп на здравомислие и партийно необвързан вот, парламентът отхвърли в четвъртък предложенията за разхлабване на забраната за тютюнопушене на обществени места. Исканията за промени в Закона за здравето бяха внесени от "Атака" и от група червени депутати начело със Спас Панчев. ГЕРБ, при чието управление забраната за пушене на закрито бе въведена след много колебания през лятото на 2012 г., предварително обявиха, че няма да подкрепят отмяната ѝ. На същата позиция бяха здравният министър Таня Андреева и здравната комисия в парламента.

След четиричасов оживен дебат, в който депутатите излязоха от "партийните обувки" и непримиримият им спор "за" и "против" пушенето отрази адекватно несекващия спор в обществото по тази тема, промените бяха отхвърлени с внушително мнозинство. Те бяха изцяло подкрепени от "Атака", чиито депутати се опитаха да ги прокарат с редица абсурдни аргументи, включително как пушенето навън пред заведенията води до пневмония.

Всички от ГЕРБ бяха "против" промените, от БСП и ДПС гласуваха по съвест.

"Аз съм виждала жени, страдащи от стерилитет, които са забраменявали след прекратяване на тютюнопушенето. Аз съм виждала деца, болни от белодробни заболявания и астма, които живеят в среда на пушачи. Днес от тази трибуна категорично не приемам либерализирането на тютюнопушенето като лекар, а не като министър на здравеопазването", заяви министър Андреева от парламентарната трибуна, призовавайки депутатите да мислят за здравето на хората, когато гласуват.

Мартин Захариев от БСП отбеляза, че депутатите са излезли от "партийните си обувки" и в крайна сметка гласуването ще преброи пушачите и непушачите. Затова и той призова обсъждането, предавано на живо по БНТ и БНР, да бъде прекратено още в неговото начало, а парламентът директно да премине към гласуване. Правилникът на НС обаче не позволява такава процедура.

Първоначално бе трудно да се прогнозира какъв ще е резултатът от гласуването, тъй като подкрепящите и противниците на смекчаването на режима за пушене изглеждаха по равно.

От опозицията неведнъж бяха изтъквали, че с промените се търси популистки ефект забраната да падне точно преди празниците, а в замяна от левицата обясняваха как ресторантьорския бизнес страда от забраната и как тя така или иначе не се спазва.

Законопроектът на "Атака", предлагащ да се допуска тютюнопушене само в обособени самостоятелни помещения, които са обозначени като такива, бе отхвърлен с 64 гласа "за", 107 "против" и 17 "въздържал се".

Проектът на Спас Панчев от Коалиция за България и група народни представители предвиждаше възстановяване на положението отпреди въвеждането на забраната през 2012 г. - в заведенията до 70 кв. м. собственикът да определи да се пуши, или не, а в ресторантите с по-голяма площ да има възможност за тютюнопушене, но в зала с изградена вентилационна система. В нощните и в игралните заведения, както и на стадионите, да може да се пуши навсякъде, а забраната да се запази за работните места, детските и учебните заведения, кината, театрите, читалищата, библиотеките и т.н., предвиждаха още поправките на Панчев, които бяха отхвърлени със 76 гласа "за", 106 "против" и 8 - "въздържал се".

Дебатът, който излезе от "партийните обувки"

Всички се обединиха около тезата колко е вредна употребата на цигари. "Атака" и БСП насочваха дебата към икономическите вреди за заведенията.

Според Спас Панчев заради пълната забрана за пушене ресторантьорскитят и хотелиерски бранш е отбелязал спад в оборота между 50 и 70 на сто. Редица заведения или са фалирали, или са свели до минимум броя на работните места.

"Няма икономически аргументи в модерния свят, които да доминират над здравната целесъобразност и цената на човешкия живот", каза депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев, който е лекар по професия.

"Очевидно е сериозното давление на бизнеса с користните си цели върху вносителите на тези законопроекти, а и политиците като цяло. Към тази причина справедливо ще е, макар да има и засегнати, трябва да добавим и егоистичните подбуди на зависими от никотина политици, които искат пълен комфорт на тютюнопушачите, респективно на себе си", допълни той.

Според д-р Кърджалиев предложението е популизъм - една от десет причини за смърт се дължи на пушенето: "Към 2030-а година, по прогноза на Световната здравна организация, ако не се вземат мерки, се очаква тази цифра да е пет от десет".

Според депутата промените в закона са злоупотреба с толерантността и дискредитиране на ценностите ни.

Половината от тази зала трябва да измрем в адски мъки

"Ако всичко това е така, както казвате, половината от тази зала трябва да измрем в адски мъки", контрира депутатът от "Атака" Венцислав Лаков.

"Всяка година българската държава дава около 73 млн. лева субсидия на тютюнопроизводителите и ако сте толкова прав, защо да даваме тези субсидии, откажете се изцяло от тях“, предложи той. "Никой не говори за отпадане на забраната за пушене на работното място, в училищата и другаде. Като законодатели даваме варианти - едни заведения да са за пушачи, а други - за непушачи, на работното място да не пушим, но когато искаме да се забавляваме, да можем да си го позволим", каза Лаков.

"Имахте много доводи, които, ако не са неверни, са спекулативни", обърна се Антон Кутев към коалиционния си партньор Кърджалиев.

ДПС: "След време пушенето в света ще се забрани"

"След време съм сигурен, че тютюнопушенето ще бъде инкриминирано в световен мащаб", отговори им Кърджалиев. Според него субсидиите за тютюнопроизводителите нямат отношение към проблема с пушенето. "Не подменяме темата - в малките градове като въведем този режим, смятате ли, че ще има заведение от 70 кв. м., което ще бъде за непушачите", запита той.

"Мисля, че популизмът и лицемерието, което се шири по площади, е взело връх. Мисля, че всеки един от нас, ако така си затвори очите и си помисли за своите близки, за своите деца, за здравето, не мисля, че ще сложи кръст с лека ръка и ще подкрепи връщането на тютюнопушенето", заяви Лъчезар Иванов от ГЕРБ. Всички депутати от групата на ГЕРБ си бяха лепнали стикери със зачертана цигара.

Всяка година в България заболяват от рак на белия дроб около 4000 души, тяхната продължителност на живот е не повече от 8 месеца, а стойността на лечението им е между 4000 и 8000 евра, уточни Иванов. Но по-страшното е, че тези хора умират в адски мъки, а по-голямо число хора заболяват вследствие на тютюнопушенето от т.нар. белодробна болест ХОББ, продължи Иванов. Масово са разпространени други дихателни болести и алергии при пасивните пушачи, добави той.

"Ще продължим ли да подкрепяме политиката, която решихме да прокарваме в здравеопазването по отношение на пушенето – една обща политика на ЕС, или ще продължим да се отказваме с всяка една година?”, попита реторично бившият транспортен министър в тройната коалиция Петър Мутафчиев. Той припомни, че подобен ход е направен и от ГЕРБ, когато от 1 юни 2010 г. е трябвало да бъде въведена пълната забрана, а управляващите тогава са отложили с две години и са въвели зали за пушачи и за непушачи.

"Направиха се инвестиции за две години и след това казахте – няма да се пуши никъде. Това не е тази последователна политика, за която аз говоря”, отбеляза Мутафчиев. След което заяви, че няма да подкрепи по-либералния режим.

"Атака": "Пак заставаме в буква Г към Брюксел"

По думите на Магдалена Ташева от "Атака", "ако една хилядна от изговореното за вредата от цигарите е вярна“, то тя е щяла да си "изпуши живота до момента“.

"Отново заставаме на буква Г към брюкселската администрация, която иска да регулира храносмилателния ни тракт“, заяви депутатката. "Ние сме били европейци преди град Брюксел да бъде основан“, каза още тя и допълни, че е“ноторно известно как администрацията на ЕС изобретява неработещи норми“.

"Хайде да почна с онзи регламент за дебелината на салатната краставица, който повеляваше, че на всеки 10 см краставицата можеше да се отклонява само с 10 мм. На 3 ноември брюкселската демокрация реши, че може да регламентира водата, която използваме в тоалетната. През 96-а година тя стигна дотам да регламентира, пак от съображение за здравето, дължината на презерватива - 16 см. Защо не го въведете, защо не покажете, че сте европейци? Аз намирам, че само при голяма липса на самокритичност и взискателност ораторите могат да сравняват пушачите с изнасилвачите", заяви тя патетично.

Откровение: "Аз по заведения не ходя, ям малко и почти не пия"

Единият от вносителите на предложенията за връщане на дима в заведенията - Станислав Станилов от "Атака“ заяви, че не може да бъде заподозрян в прокарване на лобистки интереси. "Тези, които ме познават, знаят, че аз по заведения не ходя, ям малко и почти не пия“, заяви той.

"Обяснете ми, обаче, кой идиот ще си заведе детето на място, в което се пуши. Няма такъв идиот. Ако пък има такъв идиот, той значи наистина е идиот“, аргументира предложението си депутатът.

В спора си парламентаристите прибегнаха до най-причудливи доводи. Така например депутатът Христо Монов (БСП) призова депутатите от ГЕРБ "да изтрият Колумб от историята, защото той донесе тютюна в Европа“.

Забраната за пушене разболява пушачите от пневмония

А Павел Шопов от "Атака" се застъпи за пушачите, които излизали навън пред заведенията да пушат, измръзвали им "горните и долните дихателни пътища" и пипвали пневмония".

"Ние се грижим за пушачите. В тези студове те излизат навън, после се разболяват от "плиумония" на горни и долни дихателни пътища. Ние също страдаме – придружаваме ги по болници. Лекарите страдат. И министерството на здравето също. Ами какво ще кажем за грозните найлонови шатри пред заведения, в които има газови печки, които всеки момент могат да гръмнат, а газта става 1.37 лв.“, заяви Шопов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #130

    Това, не пушач да взема отношение по тази тема ми звучи все едно вегетарианец да да настоява как да се произвежда салам.

  2. Анонимен
    #129

    Тук не пушачите нямат право на отношение защото това дали ще се пуши в заведенията в ЗАЛИТЕ ЗА ПУШАЧИ не ги засяга

  3. Анонимен
    #128

    Колега 120 , сега вие ли ще ни измъчвате

  4. Анонимен
    #127

    В цяла Европа се пуши но ние сме по европейци от европейците . Заради такова мислене сме най-бедната и изостанала нация. За пушачите като мен това е голям проблем но нали за не пушачите е добре. Законите трябва да са добри за всички и докато не го проумеем ще си бъдем последни. Сега прецакаха Нас с ваша подкрепа а утре ще прецакат Вас с наша, и така по пътя към мизерията.

  5. Анонимен
    #126

    Да забранят и пиенето на алкохол в кръчмите , води до цироза и мирише лошо на трезвениците D

  6. Анонимен
    #125

    За мен това означава че забраниха кафенетата.Вече не ходя на кафе

  7. Анонимен
    #124

    ПАРЛАМЕНТА СЕ ПОГРИЖИ САМО ЗА ПОЛОВИНАТА

  8. Анонимен
    #123

    Едно не мога да вържа. Забраняват пушенето, а дават субсидии за производството на тютюн. Не се сещам от това растение да се вари чорба, значи става само за цигари. Да ама пушенето е вредно, тогава?

  9. Анонимен
    #122

    Магдалена Ташева беше адекватна, ама кой беше този депутатин, който сравни пушачите с изнасилвачите? Чух го, но нали не го бяхме виждали по други поводи, не можах да го разпозная. Кой, кой беше този велик мозък?

  10. Анонимен
    #121

    Колега 120, Пушачите нямаме за цел да ви измъчваме. Това, което искаме, е да ни се дадат равни права да се ползваме от придобивките на цивилизацията, примерно кафенетата, които впрочем - ще признаеш, надявам се - от самото си възникване са били място и за пушене на тютюн. Какво пречи на непушачите, ако има кафенета за пушачи? В наше време има достатъчно добри инсталации за вентилация и пречистване на въздуха, така че остава само лекото ухание на тютюн. На чиято основа има и известни парфюми...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.