Приети окончателно от парламента в сряда поправки в Закона за потребителския кредит, прецизираха изчисляването на неизвестните елементи от отпусканите заеми и въведоха европейски изисквания, които позволяват унификацията на условията на кредитиране у нас с тези в Европейския съюз.
Депутатите приеха, че ако в договор за потребителски кредит не е заложен общ размер на отпусканата сума, се приема, че заемът е 3000 лв. Ако пък за определен период от време или за ограничена сума се предлагат различни лихвени проценти и различни разходи, вече ще се приема, че лихвеният процент и разходите, приложими за целия срок на договора, са тези с най-високите стойности.
При договор за заем с неопределен срок, различен от договора за кредит под формата на овърдрафт, кредитът се предоставя за срок от една година, считано от датата на първоначалното му усвояване. Окончателното плащане, направено от потребителя, погасява остатъка от главницата, лихвата и евентуални други разходи, като главницата ще се погасява на равни месечни вноски
Ако датата или размерът на вноска за погасяване на главницата, които следва да бъдат платени, не могат да бъдат установени, ще се смята, че погасяването е извършено на най-ранната дата и в размер на най-ниската сума, предвидени в договора за кредит.
Промените правят сравними условията за потребителски кредити в целия ЕС, защото изчисляването на годишния процент на разходите ще се извършва по един и същи начин на територията на цялата Общност. Това улеснява и кредиторите при техните изчисления, които ще бъдат аналогични във всички държави от ЕС, посочват от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма..
Така ще се повиши прозрачността при изчисляването на годишния процент на разходите за потребителски кредити и по-добра защита на потребителите, посочват от ведомството.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ЗПК - Референтен лихвен процент е лихвеният процент, който кредиторът използва като базов при изчисляване на лихвения процент по кредита. Той представлява пазарен индекс или индекс, който се изчислява от кредитора по определена от него методология. Референтният лихвен процент се оповестява публично чрез предоставянето му в електронен вариант и информацията за него се съхранява на разположение на интересуващите се лица в достъпна писмена форма в служебните помещения на кредитора.
- ЗА КАКВА ПРОЗРАЧНОСТ …
ГОВОРИМЕ?
от ЗПК - Референтен лихвен процент е лихвеният процент, който кредиторът използва като базов при изчисляване на лихвения процент по кредита. Той представлява пазарен индекс или индекс, който се изчислява от кредитора по определена от него методология. Референтният лихвен процент се оповестява публично чрез предоставянето му в електронен вариант и информацията за него се съхранява на разположение на интересуващите се лица в достъпна писмена форма в служебните помещения на кредитора
Чл. 33а, ал.3 "(3) Методологията по ал. 1 не може да се променя едностранно от кредитора след сключването на договора за кредит." Въпреки че Чл. 33а, ал.3 (3) не позволява промяна на методологията, това не забранява на Банките, да въведат в изполваната методология компоненти, които се променят единствено и само от вътрешното волеизявление на самата Банка. В резултат на това е възможно едностранно промяна на задълженията(лихвата) по вече сключен кредитен договор.
Бих бил много благодарен ако тази статия се напише от човек, който има дори и супер минимални понятия от икономика и финанси.