Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът прие автономните такси за ВУЗ-овете

4 коментара

Университетите сами да определят размера на студентските такси и броя на студентите и докторантите си предвиждат промени в Закона за висшето образование, приети от Народното събрание на първо четене в четвъртък. два законопроекта за промени в Закона за висшето образование. Измененията, внесени от Татяна Калканова /НДСВ/ и група депутати, подкрепиха 113 народни представители, 17 бяха против, а 14 се въздържаха. Със 145 гласа "за", 10 "против" и 5 "въздържал се" беше приет и законопроектът, предложен от Лютви Местан /ДПС/ и Пламен Славов от левицата.

Така висшите училища ще могат сами да определят за всяка учебна година приеманите за обучение студенти и докторанти над бройката, утвърдена от Министерския съвет. Това ще става обаче в рамките на капацитета, определен от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Предвижда се университетите всяка година да определят и размера на таксите за обучение, който не може да надхвърля утвърдената от правителството издръжка на обучението по професионални направления или по специалности от регулираните професии.

Промените ще позволят и въвеждането на система за диференциране на таксите, включително и за освобождаване от тях, което ще става по критерии, определени в правилниците на висшите училища.

Приетите вече студенти и докторанти няма да бъдат засегнати от корекциите. За тях се запазва условието таксите да не надхвърлят 30 на сто от диференцирания норматив за издръжка.

Предвижда се към държавните училища да се създадат съвети на настоятелите, с участие на външни лица, за осъществяване на прозрачно и ефективно управление. Студентски омбудсман ще защитава правата на учащите се пред органите за управление и ще има правода участва в Съвета на настоятелството.

Други изменения предвиждат да отпадне образователно-квалификационната степен "специалист по...", която няма европейски аналог.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мечката
    #6

    В САЩ например таксите варират между 14000 и 40000 и нагоре долара годишно.Освен това тези доцентите и професори, чиито знания, съвременен багаж от умения и опит са недостатъчни за да си намерят високоплатена работа извън университета и/или страната по необходимост заемат мухлясали университетски позиции от които в мухлясъл вид изнасят мухлясали лекции и получават мухлясали 200-300 евро!That is economics, stupid!

  2. Rossi
    #5

    Къде по света има подобна система за висше образование, в която доценти и професори са със заплати от по 250-300 евро.........

  3. Любопитко
    #4

    ???

  4. Мечката
    #2

    Браво бе, Мечката!Щеше да бъдеш прав ако преподаването беше ПРОСТО ходене на работа и печелене на пари, ама не е!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.