Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът прие "безкрайните" мандати на шефовете на БНР и БНТ

4 коментара
Председателката на медийната комисия Поли Карастоянова разговаря з пленарната зала с депутатите от БСП Кирил Добрев, Мариана Бояджиева, Корнелия Нинова и Драгомир Стойнев

Парламентът прие в четвъртък на първо и второ четене промени в Закона за радиото и телевизията, внесени от депутати от всички парламентарни групи, с които на практика се отваря вратичка за "безкраен" мандат на генералните директори на двете, обществени по закон, електронни медии – Българското национално радио (БНР) и Българската национална телевизия (БНТ).

Според новия текст в закона, ако мандатът на генералния директор на БНР или на БНТ е изтекъл, но не е избран нов директор, то настоящият продължава да изпълнява своите правомощия до встъпване в длъжност на новия ръководител.

Според вносителите единствената цел на промяната е да се даде възможност на Съвета за електронни медии /СЕМ/ да изпълнява процедурата по избор на генералните директори на обществените медии чрез конкурс и да няма празнина в управлението на БНР и БНТ.

Неофициално обаче съществуват съмнения, че поправката се приема точно сега заради липса на договорка около избора на генерален директор на БНТ, който трябва да се случи в началото на август и заради предстоящите президентски избори.

На първо четене поправката бе приета без дебати със 103 гласа "за" и 12 "въздържал се".

В рамките на дебатите по второто четене обаче Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт /ПФ/ предложи да се въведе срок от три месеца, за да не се удължава мандатът безкрайно. Депутатите от Реформаторския блок /РБ/ Иван Иванов и Атанас Атанасов подкрепиха слагането на срок. Предложението обаче не беше прието.

Настимир Ананиев от РБ попита какво ще се случи, ако СЕМ бездейства и не избира нов директор на БНР или на БНТ. Той предложи директорите на обществените медии да бъдат избирани от парламента.

Според Ирена Соколова от ГЕРБ промяната ще предотврати настъпването на криза при избора на нови директори на двете медии. Росен Петров от БДЦ допълни, че поправката ще създаде у обществените медии спокойствие и сигурност.

Независимият депутат Лютви Местан заяви, че трябва да се прекрати практиката на безпринципно удължаване на мандатите.

Янаки Стоилов от БСП посочи, че удължаването на определени със закон мандати се превръща в практика, а не в изключение - то стана с Комисията за защита на конкуренцията, вероятно ще стане с Комисията за финансов надзор и с други органи.

"Не е въпросът за оценка на работата на ръководството на БНТ, но това, че им се удължава мандатът, означава не че няма потенциални кандидати, а че много по-удобно е да въздействаш върху хора, които знаят, че е изтекъл мандатът им и докато приключат президентските избори или други важни събития, нещата трябва да са такива, каквито са сега", каза Стоилов.

В края на краищата поправката мина и на второ четене с 88 гласа "за", 3 "против" и 30 "въздържал се".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #4

    БНР и БНТ винаги са били заложници и слуги на интереси - най-вече политически. Изборът на ръководителите им винаги е бил дирижиран от партиите и хората на власт. Затова и в колективите им все още има апологети на онзи режим. Нещо повече. Доста от "новите" също са такива - наследници на мамите и татковците си. Разбира се, че не може без официози на държавата. Няма такава страна. Иначе ще се чалгизираме и рекламизираме до лудост. Ето защо е нужна подкрепа от държавата, за да бъдат независими тези медии

  2. Apostol
    #3

    Празни напъни и излишни усилия. Никой нормален човек не слуша БНР и не гледа БНТ, особено активната част от електората, за която се борят всички. Те си живеят във времето на Живков - една телевизия, едно радио, един "Работническо дело". Отдавна свърши тази. А младите хора въобще не гледат телевизия, камо ли БНТ, те са в интернет. Ех, там как да им сложиш един "правилен" генерален директор. Между впрочем, до кога ще издържаме с нашите данъци все по-излишните БНТ и БНР?

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Грешката е вярна -Цветанка Ризова е в БТВ - всичко останало важи! \"ви пороби и подари на Турция.\" По точно, стабилно държи статуквото, което иска Русия /КГБ/ДС/.

  4. Не слушам БНР, но БНТ от началото на годината стана силно зависимо и служи изцяло като инструмент на герб. Същото стана с нова и бтв. Не е важно кой е собственик, а какво правят послушковците в предаванията. Митко Цонев направо се разпра да лиже близалки, Цветанка Ризова я активират като дойде гост от ДСБ и двамата до днес не разбраха ДСБ в опозиция или в управлението е та все питат дори и снощи Цветанка пита Вълчев с иронична усмивка още като първи въпрос. Постоянно се канят ДС агенти и комуняги

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.