Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът прие компенсациите за надплатения газ

4 коментара
Парламентът прие компенсациите за надплатения газ

Парламентът одобри на първо четене поправките в Закона за енергетиката, които ще позволят на енергийния регулатор да определи цени със задни дати на природния газ от 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г., което ще позволи връщане на надплатените суми за периода от клиентите на "Булгаргаз" и на газоснабдителните и топлофикационните дружества.

Предстои одобрение на второ четене на текстовете, срещу които обаче възроптаха работодателските организации, защото компенсациите са разделени на два периода - от 5 август до 31 декември 2019 г. и от 1 януари до 31 март 2020 г., заради формалното освобождаване на газовия пазар. Така големите предприятия, които продължавата да получават газ от обществения доставчик, но по формално договорени свободни цени, но всъщност приравнени на регулираните, няма да получат пари за последните три месеца от намалението със задна дата. Според техни изчисления ще бъдат ощетени с 45 млн. лв.

При договарянето на променената формула за образуване цената на руския природен газ, от "Булгаргаз" обявиха, че до края на март "Газпром експорт" трябва да им върне над 150 млн. лв. без ДДС за купения на по-високи от пазарните цени руски газ от август до края на март. Държавното дружеството внесе в началото на март осем заявления за различни по-ниски цени за този период, но Комисията за енергийно и водно регулиране обяви, че ще ги разгледа след като бъдат одобрени законовите поправки, позволяващи промени на цените със задна дата.

Предложенията бяха внесени еднолично от председателя на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов от ГЕРБ.

"Нарочно съм се подписал сам, за да мога да нося сам отговорността. тук виждам само политически минуси, които ще се породят. По-добре аз да си ги поема, за да няма други колеги, които да споделят тези минуси", обясни  този подход Николов и допълни, че не търсел политически дивиденти.

Той изрази личното си виждане, че по-добрият вариант е бил върнатите от "Газпром" пари да се внесат във Фонда за сигурност на електроенергийната система, каквито предложения имаше от страна на бизнеса, защото това би довело до намаляване на цената на електроенергията за всички потребители "и всички да могат да изпитат по някакъв начин това връщане на тези пари".

От думите на енергийния министър Теменужка Петкова в хода на дискусията обаче стана ясно, че тя подкрепя намеренията на "Булгаргаз" всеки, който е платил повече за потребения газ и топлинна енергия, да си получи обратно парите.

При окончателното ободрение на промените и определяне на новите цени, на потребителите ще бъде изчислено по новите цени какви са били сметките им за предходните осем месеца и компенсацията ще бъде възстановяване чрез приспадане от бъдещите сметки до изчерпване на сумата.

"Няма как ние да кажем на хората: Платихте си сметките на по-високите цени, надплатихте, обаче ние сега ще правим газопреносната инфраструктура, да речем, в Пловдив. Те ще кажат: Чакайте, ние сме си платили, но не защото сме в Пловдив, а защото просто сме надплатили нещо и искаме да ни го върнете", обясни логиката Теменужка Петкова.

"Тези пари не са на "Булгаргаз". Те са на обществото и трябва да ги върнем", декларира тя.

От БСП излязоха със странен прочит на случая с оказващите се надплатеки сметки за газ и парно.
Депутатът от левицата Атанас Костадинов коментира, че "не виждаме публичен смисъл в Закона за енергетиката, а популистки".

"Самият слоган "да върнем надвзетите пари на хората" не е нито ляв, нито десен, а в конкретния случай малко популистки", заяви Костадинов, според когото Валентин Николов трябвало да бъде накаран да оттегли законопроекта си.

"Ако ние намерим достатъчно уверения и основания, че парите ще стигат до хората, ние ще погледнем по друг начин на този закон, обаче не го намираме", каза Костадинов.

Притесненията си от това, че връщането на парите на хората може да се забави много, изрази в свое становище до парламентарната комисия националният омбудсман Диана Ковачева.

Според нея заложените със законовите поправки процедури за възстановяване на надвзетите суми от потребители на топлоенергия не защитавали интересите им.

"Докато за газоснабдителните и енергийните предприятия са определени кратки и ясни срокове за възстановяване на разликите, възстановяването на разлики на крайния потребител поставя основателни въпроси за правилното и коректно прихващане", пише Ковачева. По думите ѝ срокът за изготвяне на изравнителните сметки - 15 юли, е твърде дълъг и несигурен в условията на извънредното положение, което не се знае докога ще продължи и така е възможно фактурите да не бъдат готови в срок. Това според нея ще отложи газовите компенсации за неопределен срок от време.

Енергийният министър увери, че няма да има проблеми с достоверността на сметката, която ще платят гражданите, и дали ще им бъде приспадната сумата от предоговарянето на цената на газа. Тя припомни, че и в момента клиентите имат право при съмнение за достоверността на начислената им сметка да искат проверка и същото ще важи и за газовите компенсации.

"Ние имаме пълна картина по отношение на нашите клиенти и "Булгаргаз" има готовност в момента, в който този законопроект бъде приет, в сроковете, които са разписани в закона, да предприеме действия, да направи съответните преизчисления и да възстанови съответните суми на своите клиенти, а те от своя страна да възстановят сумите", коментира Петкова.

Тя обясни и как ще се подхожда при клиенти на топлофикациите, които плащат по реално потребление, и онези ,които са на прогнозни количества.

"Така както са разписани разпоредбите в закона, те обсъждат две хипотези. Едната е на база на това, ако съответния клиент плаща своята сметка на реално потребление, то тогава законодателят предвижда в първата възможна фактура да му се приспадне тази сума, която ще бъде преизчислена от съответното топлофикационно дружество и топлинните счетоводители. Тук не бива да забравяме, че те имат решаващата роля в този процес. Те определят количеството потребена енергия и в следващата алинея, където говорим за изравнителните сметки, ясно е разписано, че те имат ангажимента да изготвят такава сметка и да отразят разликата в цените", посочи още енергийният министър.

В крайна сметка текстовете бяха приети с 12 гласа "за" и 6 "против" и се придвижват към пленарна зала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. QMTIKVA
    #4

    Никой не им вярва вече на думите

  2. vladi_guetzov
    #3

    Защо правителството не отпусне пакет мерки на бизнеса за производство на лекарства/антибиотици,сердечни ,белодробни идр,витамини и пробиотици/,ваксини и медицински средства и апаратураБ Защо правителството не събере и възложи задачи на мениджъри на фармацевтични компании,учени,доценти,професори и специалисти от БАН и университети да разработят и внедрат производства на лекарства в БългарияБВсичко е възможно ,стига правителството да стартира и подпомогне процеса по разработване и производство на медикаменти,витамини , сиропи, ампулни форми, банки , пробиотици,дезинфекционни средства за болници и широка употреба,ваксини ,медицински средства и апаратура.Много модерен и печеливш ход.

  3. vladi_guetzov
    #2

    Наистина да се краде в такъв момент ,вместо да се подпомогнат работещите предприятия /а връщането на надвзетите пари е важна помощ за тях/ е недопустимо и подсъдно.Как в главата на куха лейка може да минават такива мисли,че дори да се изтъпани пред всички и да внася проекти?Когато правителствата на всички държави въвеждат мерки да спасяват и стабилизират предприятията ,в България се намира министър да отклоняма средства предназначени за тях!!!!Сега е момент да се подпомогнат предприятията и селското

  4. Практик от София
    #1

    Българската атомна централа работи с руско ядрено гориво. Русия е единствения доставчик на природен газ за България. Руски нефтен мастодонт притежава рафинерията в Бургас – второто най-голямо българско предприятие. За десет години от България към руски юридически лица под формата на отрицателно салдо са се оттекли над тридесет милиарда евро.
    "Енергетика, банки, недвижими имоти - Русия контролира пряко една четвърт от българската икономика. Тази зависимост излиза на България твърде скъпо" - загрижено

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.