Парламентът прие на първо четене седем от предложените девет проекта за промени в Наказателния кодекс.
Депутатите подкрепиха двата законопроекта на Министерския съвет, които предвиждат инкриминиране на нерегламентирания достъп до класифицирана информация и разширяване на възможностите за използване на специални разузнавателни средства. Предлага се престъпление да бъде и посредническата дейност във връзка с търговия с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, ако се извършва без съответното разрешение и в нарушение на забрани, наложени с резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
За унищожаване или повреждане на елементи от електропреносната и електроразпределителната мрежа се предвижда три години затвор и глоба до 15 000 лева, а при нерегламентирано включване към мрежата - лишаване от свобода от една до 3 години и глоба до 10 000 лева.
Министерският съвет предлага при извършване на финансова операция или сделки с имущество, за което се знае или се предполага, че е придобито чрез престъпление, да се налага наказание за изпиране на пари - лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба от 3000 до 5000 лева.
Приетите на първо четене промени в Наказателния кодекс, предложени от Министерски съвет предвиждат още по-високи наказания за футболното хулиганство. Те са свързани и с кражбите на автомобили, като за престъпление вече се смята и посредничеството за искането на откуп за откраднат автомобил.
Инкриминират се документните престъпления, подправянето или изработването на фалшиви паспорти, дипломи, свидетелства за правоуправление. Промените, предложени от Министерски съвет са свързани още и с измами на валута в обменните бюра и с прането на пари.
Депутатите одобриха на първо четене и проекта
на Борислав Ралчев от НДСВ, който предлага работодател, приел
лице до 18 години на работа, която може да увреди здравето
или морала му, да се санкционира с лишаване от свобода до
6 месеца и глоба от 500 до 1000 лева, а ако то не е навършило
16 години - затвор до
една година и глоба от 500 до 3000 лева.
Приетият законопроект на Мирослав Севлиевски и депутати от НДСВ предвижда да отпадне ненаказуемостта на зависимите от наркотици и техни аналози, когато са хванати с количество наркотик за еднократна употреба. В проекта на Пламен Панайотов и Пламен Моллов (НДСВ), който също беше подкрепен от Народното събрание, се предлага криминализиране на деяния, с които се нарушават правилата за производство на храни за човешка консумация.
В законопроекта на Нонка Матова (НДСВ) се предлага прецизиране на нормативната уредба за престъпления спрямо паметници на културата или архивни материали, а в този на Димитър Димитров (НДСВ) и група народни представители - инкриминиране на изтезанието и дефиниция на термина.
Депутатите отхвърлиха проектите за изменение на Наказателния кодекс, внесени от депутатите от НДСВ Йордан Памуков и Димитър Пейчев.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.