Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът прие закона за вероизповеданията

0 коментара

Митрополит Инокентий и неговият лагер, който се е отделил от Българската православна църква, ще трябва да предаде на легитимния Свети синод и патриарх Максим ползваното в момента църковно имущество. Това произтича от приетия днес на второ четене закон за вероизповеданията, който позволява на религиозните общности да развиват не само богослужебна, но и социална, образователна и лечебна дейности. За осъществяването им, държавата дава редица финансови облекчения. Законът анулира действащият до момента и поправян закон за изповеданията от 1949 година.

За разлика от вчера, днес се разгоря остър и дълъг политически дебат по закона за вероизповеданията и най-вече по текстовете, които сочат кой има права над имуществото на Българската православна църква. Пленарната зала гласува, че само каноничната църква притежава тази собственост и лиши разколниците от права над наследството на БПЦ. Това стана с гласовете само на НДСВ и БСП. ДПС отново не гласува, защото текстът се отнася само за Православната църква, а депутатите от ОДС бяха против.

От десницата заявиха, че разпоредбата противоречи на Конституцията, тъй като със закон държавата се намесва във въпрос, който може да се реши самостоятелно от вероизповеданието и от неговия устав. ОДС посочиха, че имуществените спорове би трябвало да се решават по съдебен ред.

Татяна Дончева от БСП нападна СДС, че контролира Конституционния съд и може да събори всяко правителство, щом реши. Червената депутатка заплаши сините, че ще разпространи чрез медии видеокасета-компромат, на която документално се вижда поведението на СДС към БПЦ от дните на яростно противоборство между двата лагера в църквата. Тя сравни СДС с Матросов, който защитава шепа разколници и техния бизнес.

Борислав Цеков от НДСВ заяви, че управлението на СДС от 1992 г. създало разкола в БПЦ. Цеков даде за пример на сините журналиста и богослов Явор Дачков, който в предаването си "Гласове" по Инфорадио заявил, че се срамува от разколника Анатолий Балачев. Емил Кошлуков от НДСВ каза, че днешният спор е чисто и просто за пари, които 10 години са влизали в касата на Инокентий.

В отговор на нападките, че СДС защитава икономическите интереси на разколниците и че взима пари от тях за партийната си каса, Йордан Соколов отрече в касата на сините да е постъпвала и стотинка от църквата. Той дори посочи, че не СДС има финансови интереси, а НДСВ, защото един царски депутат завежда финансовите въпроси на Светия синод на патриарх Максим. Соколов посочи пред журналисти, че става дума за Димитър Ламбовски. Борислав Цеков от НДСВ оправда Ламбовски, че той е избран от Църковно-народен събор и е единият от двама миряни, които само контролират имуществените операции на Светия синод.

Парламентът прие, че съдът пререгистрира служебно на закрито заседание съществуващите досега регистрирани вероизповедания, с изключение на БПЦ, която е регистрирана по силата на самия закон. Гиньо Ганев от левицата обясни на пресконференция, че на БПЦ ѝ е спестено да се "нарежда на опашка пред гишето" на съда.

Народното събрание прие и Преамбюла към закона за вероизповеданията, както предлагаха от ДПС. С текста му, Народното събрание изразява уважение към "християнството, исляма, юдеизма и другите религии".

Иван Иванов от ОДС предложи вероизповедания, които не искат да бъдат юридически лица, да могат да декларират съществуването си само пред дирекцията "Вероизповедания" към МС. Мнозинството обаче отхвърли тази идея.

В края на дебата, Елиана Масева от ОДС прочете декларация от името на синята група. С нея десницата заявява, че ще сезира няколко институции по закона - Конституционния съд с питане дали текстът отговаря на основния закон на страната, Съвета на Европа и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа по въпроса дали законът е в съответствие с нормите на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи.

Гиньо Ганев от Коалиция за България обвини СДС, че превръща парламента във "фирма за спедиционни услуги", защото искала да изпраща в различни посоки закона за експертизи.

В закона за вероизповеданията няма пункт, който да е дискриминационен, заявиха на пресконференция в парламента депутатите от НДСВ Борислав Цеков и Кирил Милчев. Те смятат, че няма вероизповедание, което да е против закона. Гиньо Ганев каза, че регистрацията "екс леге" на БПЦ не противоречи на Конституцията. Законът е съобразен с международните стандарти, допълниха Цеков и Милчев. Отсега нататък държавата няма да може да се меси в делата на вероизповеданията, подчертаха те. Депутатите посочиха още, че със закона се ограничава навлизането на секти в обществения живот в страната.

Запитан какво става с регистрацията на Инокентий като Софийски митрополит в Софийски градски съд, Борислав Цеков не успя да обясни. Каза само, че Инокентий вече може да се пререгистрира, но не със същото име и имущество като БПЦ. Цеков напомни, че по канон и по закона патриарх Максим е и Софийски митрополит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.