Българският парламент ратифицира окончателно в четвъртък и проекта за строеж на петролопровода Бургас-Вльора, който е другото съоръжение за пренос на нефт през българска територия като алтернатива на черноморските проливи Босфора и Дарданелите заедно с одобрения ден по-рано проект Бургас-Александруполис.
Тристранната конвенция между България, Македония и Албания бе ратифицирана на второ четене със 127 гласа "за", 26 "против" и без въздържали се.
Като аргумент срещу петролопровода от ДСБ, които до скоро акцентираха своята атака срещу Бургас-Александруполис, посочиха, че в междуправителствения документ е записана възможността за обезпечение на кредити с активите на проекта, включително и акциите на бъдещата Международна проектна компания.
Депутатът Иван Иванов от ДСБ каза, че всички приходи и постъпления по проекта ще се депозират в офшорни банкови сметки, които ще се поддържат от попечителя.
Той поиска да бъдат заличени текстове от меморандума, които разрешават използване и заделяне на средства и приходи по проекта извън територията на съответната държава, но предложението му не беше прието от депутатите.
От компанията АМБО, управляваща на този етап проекта, потвърдиха, че компанията-майка ще е регистрирана в офшорна зона, но при всичките им разговори с Министерството на финансите това не е стояло като проблем. Приходите в нейните сметки ще отиват за обслужване на кредитите по строежа на тръбата.
Одобрявайки конвенцията за Бургас-Вльора България стана първата от страните по проекта, приключили ратификацията ѝ. Албания и Македония също са задвижили процедурата и се очаква приемането на документа да стане в петък или в началото на следващата седмица.
След като и последната държава, подписала конвенцията, ратифицира документа, той ще влезе в сила месец по-късно. В 60-дневен срок след това държавите ще трябва да излъчат свои представители в съвместната комисия, която ще наблюдава реализацията на проекта. В тази комисия ще влизат и представители на акционерите в проектната компания и на инвеститорите в тръбата.
Към момента за петролопровода е осигурено първоначалното финансиране от частни компании, като със средствата ще започне изготвянето на оценка за въздействие върху околната среда и по-детайлни инженерингови проучвания на дългото 870 км трасе през териториите на трите балкански държави.
Инвестицията в проекта, който е паралелен на Паневропейския коридор № 8, се оценява на около 1,2 милиарда евро при капацитет на транзита от 35 млн. тона суров петрол годишно.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
?!?!
СТИГА ДА СЕ РЕАЛИЗИРАТ
защото е загубила още с подписване на договорите.Те са стратегически обекти но чужда собственост и собствениците ще определят таксите за нас.Ще ни се отделят трохите ,а на подписалите ги комунисти и партията им ,ще осигурят солидно финансиране ,зада пребивават във властта ,купувайки си медийно влияние и гласове. Тръбота Бургас -Александруполис ще е собственост на Русия и Казахстан(представени от привидно частни руски и казахстански??? фирми ). Тръбата Бургас-Вльора ще е контролирана от офшорки …
с неясни капитали (дали не са пък чак толкова неясни !!!). Руската Дума,гласува тази закон за чуждестранните инвестиции в 40 стратегичиски отрасли на руската икономика.максималното чуждестранно участие е 25 %.В нефтените и газовите находища въобще НЕ СЕ ДОПУСКА ЧУЖДЕСТРАННО УЧАСТИЕ. На основа на този закон бяха извити ръцете на ШЕЛ и БРИТИШ ПЕТРОЛИЪМ ,да продадат на ГАЗПРОМ,разработеното от тях находище "Сахалин 2 ",за което руснаците нямат технологичен ресурс. Как да обясним тогава неистовия стремеж на Р.Овч. и партията му ( и ортаците им от разбойническата коалиция ), да предедат в руски ръце стратегическите отрасли на България ,като енергетиката и транзита на ернергийни ресурси ?
С истерията около тръбопроводите и АЕЦ, костовата болшевишка партийка ДСБ открито показа антибългарския си характер.