Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът се сети да попълни свободните места във ВСС

15 коментара
Парламентът се сети да попълни свободните места във ВСС

Две години, след като бившите членове на ВСС Иван Димов и Стойко Стоев освободиха две места в т. нар. правителство на съдебната власт заради контактите си с Красьо Черния, парламентът се сети, че трябва да ги запълни. По искане на шефа на Народното събрание (НС) Цецка Цачева като първа точка в дневния ред беше записано гласуването на процедурни правила за избора.

По време на обсъждането им, което отне на депутатите близо час, от левицата намекнаха, че този ход на управляващите представлява пореден опит за контрол и „мачкане” на съдебната система. Цачева отговори, че въпросът е бил обсъждан на председателския съвет на парламента в сряда и никоя от партиите не е имала възражения.

Последва обичайната размяна на остри реплики между председателя на НС и депутата от БСП Мая Манолова. „Любимката” на премиера Бойко Борисов направи процедурно предложение към критериите за избора на нови членове на ВСС да бъде записано "приятелство с лица от ГЕРБ", при което думата рязко ѝ бе отнета.

След това Цачева се възмути, че с поведението си Манолова е засегнала "достойнството ѝ на народен представител". Депутатът от опозицията пък отвърна, че за първи път вижда председател на парламента да се изявява като цензор.

В обвиненията си към управляващите за натиск над съдебната система опозицията визира избора на близката приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов Владимира Янева за шеф на Софийския градски съд преди няколко дни. МВР шефът обаче категорично отрича да е повлиял на вота във ВСС въпреки че призна, че би му се искало да въздейства на съда.

Той дори коментира, че Янева била професионална и независима номинация, за разлика от конкурента си – бившият и. д. шеф на СГС Величка Цанова, която била партийна кандидатура. Тя бе подкрепена единствено от 109 столични съдии преди избора.

Друг повод за съмнения, че мнозинството на ГЕРБ в НС прокарва механизми за нерегламентиран контрол над магистратите бе приемането на поправка в Закона за съдебната власт (ЗВС), според която всеки член на ВСС ще подлежи на задължителна процедура по издаване на допуск до класифицирана информация, приета в края на миналата година.

Такъв допуск се издава от ДАНС и ДКСИ, което означава, че службите получават легална възможност да проверяват кадровиците на Темида и да решават кои от тях са надеждни и кои не. Поправката предвижда в срок от три месеца членовете на ВСС да подадат заявления, че са съгласни да минат през процедурата за издаване на допуск. Законът обаче не предвижда санкция, ако те откажат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха-ха
    #15
  2. Кр.Кабакчиев, дфн
    #14
  3. N
    #13
  4. Кр.Кабакчиев, дфн
    #12
  5. Кр.Кабакчиев, дфн
    #11
  6. Кр.Кабакчиев, дфн
    #10
  7. юрист
    #9
  8. Петка и Чапаев
    #8
  9. анкета
    #7
  10. Венета Марковска
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.