Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът се захваща с подготовката на изборен кодекс

3 коментара

На първото си заседание в четвъртък парламентарната Комисия по правни въпроси реши най-напред да даде път за изработване на изборен кодекс, а след това да се мисли за необходимите промени в Конституцията и евентуалното свикване заради тях на Велико народно събрание (ВНС).

Комисията бе изправена пред този избор заради внесеното от РЗС предложение за промени в Закона за избиране на ВНС. Проектът е мотивиран с необходимостта от свикването на ВНС и приемането на нова конституция в най кратки срокове. Според вносителите основният закон на държавата трябва да е в унисон с европейските правила за модерна държава.

От години политици от десницата лансират идеи за радикална реформа на съдебната система и на изборното законодателство, за намаляване броя на народните представители до 120, премахване на имунитета на магистратите и депутатите, възможност парламентът да гласува недоверие и на отделни министри, както и премахване на самата институция на Великото народно събрание. Голяма част от тези промени според действащата конституция не могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание.

Големият смисъл на тази инициатива е, че този парламент е готов да прекрати своята работа и да разчупи оковите на конституционните догми, каза в защита на законопроекта Атанас Семов от РЗС. Имаме готовност да проведем политически дебати относно нашите идеи за промени в Конституцията още тази есен, посочи Семов. Според лидерът на РЗС Яне Янев пък идеята за свикване на ВНС намира все по-голяма популярност в обществото.

Мнозинството от членовете на комисията обаче отхвърлиха предложението на РЗС, като то бе подкрепено единствено от представителите на Синята коалиция.

Според представителите на ГЕРБ най-напред е наложително изготвяне на избирателен кодекс, в който да се включи и изборът на ВНС. Четин Казак от ДПС посочи, че законопроектът не отговаря на приоритети на парламента. Любен Корнезов он БСП, заяви, че проектът поставя каруцата пред коня и е пример на слаба законодателна техника. Важно е какви са промените, които ще търсим в Конституцията, каза Корнезов. Ако приемем този закон казваме на обществото, че трябва да си отиваме, допълни той.

ГЕРБ ще предложи да се създаде работна група, която да подготви изборен кодекс, каза председателят на комисията по правни въпроси Искра Фидосова. Тя посочи, че за ГЕРБ приемането на изборен кодекс е приоритет. Според нея той трябва да бъде внесен в пленарна зала още в първите шест месеца от работата на Народното събрание.

Фидосова предложи работната група да бъде сформирана на следващото заседание на Комисията по правни въпроси в сряда. Според заместник-председателя на НС Христо Бисеров от ДПС работната група не трябва да е сформирана към правната комисия, а към парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ANALYST
    #4

    НЕ ВИЖДАТЕ ЛИ ЧЕ ЯНИ ЯНЕВ Е ПСИХОПАТ??? А Я ДА ВИДИМ КОЙ СЪЗДАДЕ ТАЗИ МАША НА БСП И Я ФИНАНСИРА!

  2. недко
    #2

    http://ned3.blogspot.com/2009/07/blog-post_30.html

  3. Шеговит
    #1

    Предлагам: Да се приеме закон за броя на народните представители - в обикновено народно събрание - 120 и за Велико (ако не се премахне тази институция) - 240 души. При това положение сегашното Народно събрание от 240 души да се превърне във Велико и то да гласува промяната в Конституцията, след което 120 души от него да се освободят (по реда на приемането им по листи). Така ще спестим бая парици, макар горното да не е май съвсем законно, но малко ли други беззакония се вършеха досега? Поне едно не съвсем законно решение да бъде полезно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.