Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът ще редактира текстовете за финансите на малките кметства

0 коментара
Сн. БГНЕС

Промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация, които дават финансова самостоятелност на малките кметства, бяха одобрени на първо четене от парламента. Депутатите обаче дадоха заявка, че ще редактират текстовете, предложени от Министерския съвет по искане на премиер Бойко Борисов.

Промените в закона бяха обещани през есента на 2018 г., след като кметове на кметства обявиха, че ще протестират, тъй като не получават пари от общините, към които спадат населените места, които управляват.

Според измененията при приемане на бюджета на общината общинските съвети по места ще трябва да гласуват и разходи по определени показатели на кметствата. Въвежда се задължение на кмета на общината при изпълнението на бюджета да осигурява своевременно през годината одобрените разходи по бюджетите на кметствата. Според мотивите къмм законопроекта това ще гарантира по-голяма финансова самостоятелност на кметствата и ще засилят личната отговорност на кметовете при изразходване на одобрените по бюджета разходи на общината.

В свое становище Националното сдружение на общините в България заявяват, че не подкрепя предложените промени.

Конкретните текстове бяха разкритикувани и от депутати от ГЕРБ, "Обединените патриоти" и ДПС.

Според Емил Христов от ГЕРБ в сегашния си вид промените ще създадат проблеми в големите общини. Причината е, че има общини, в които има повече от 50 кметства, и ако законопроектът бъде приет така, ще доведе до много сложни взаимоотношения в тези администрации.

Според Славчо Атанасов от ОП текстовете ще създадат проблем за големите общини като София, Пловдив и Варна, където има и районни кметове, които са избираеми. "Ако дадем на районните кметове собствени бюджети, на практика ще разцепим трите големи града на малки градчета, независими едно от друго", каза той и допълни, че за един град трябва да има цялостна политика, а не на парче. Той поиска районните кметове отново да се назначават от кмета на общината след гласуване от общинския съвет. Сега ръководителите на районните администрации се избират, а това не давало възможност на кмета на общината да им въздейства. Получавали се и колизии.

Танер Али от ДПС също посочи, че в текстовете има несъответствия и трябва да се променят на второ четене. "Всички сме за финансова децентрализация, кметовете да имат самостоятелност, собствени бюджети, но трябва един сериозен подход, за да има ефект от целия законопроект", смята той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.