Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът склони наказанията за дребно хулиганство да се обжалват

Властта години наред пренебрегваше острите критики на правозащитниците

19 коментара
Парламентът склони наказанията за дребно хулиганство да се обжалват

Наказанията, налагани от районните съдилища по Указа за борба с дребното хулиганство, издаден през далечната 1963 г., вече ще могат да се обжалват в 24-часов срок пред окръжните съдилища, реши в четвъртък Народното събрание (НС).

Поправките в многократно критикуваните от редица правозащитни организации текстове станаха факт благодарение на няколко решения на Европейския съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) и Конституционния съд (КС).

Още през 2009 г. ЕСПЧ се произнесе в полза на двама българи, които атакуваха липсата на възможност за обжалване на наказанията за хулиганство. По делата "Станчев срещу България" и "Камбуров срещу България" европейските магистрати постановиха, че определени разпоредби в указа "са несъвместими с изискванията на член 2 от Протокол № 7 на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи".

И по двата казуса ЕСПЧ се произнесе единодушно, като отбеляза, че основният пропуск на законодателството ни в сферата на борбата с дребното хулиганство е отнетото право на обжалване. Според съда в Страсбург това предпоставя липсата на гаранции за спазването на правата на нарушителите.

Преди няколко месеца КС също се произнесе по темата като обяви, че в този вариант указът противоречи на основния закон, тъй като пряко засяга правото на справедлив процес на всеки гражданин. Делото бе образувано по искане на Върховния административен съд (ВАС), който бе посочил, че атакуваният текст води до противоречиви решения на съдилищата.

Проблемът бе в двете алтернативни наказания, предвидени в Указа за борба с дребното хулиганство - задържане в поделенията на МВР до 15 денонощия или глоба от 100 до 500 лева. Според ВАС първата санкция е равносилна на "лишаване от свобода", което приравнява хулиганството на престъпление и тогава следва да се признае и правото на наказания да обжалва решението на районния съд.

Отнетата възможност за обжалване на наказанията, налагани по отдавна остарелия указ, от години бе остро критикувана от редица правозащитни организации заради практиката на прокуратурата да представя пред съда като свидетели само полицаите, участвали в задържането на заподозрения.

Особено при случай на масови безредици (както се случи с кървавото потушаване на протеста пред парламента от 14 януари 2009 г. - бел. ред.), това оставя възможност пред съда да бъдат изправени съвсем случайни граждани, срещу които униформените дават показания по подразбиране, дори и да не са ги забелязали действително да извършват някакви непристойни действия.

По тази причина преди две години от Българския хелзинкски комитет (БХК) призоваха правосъдното министерство да подготви и предложи промени в законодателството. Тогава от организацията обявиха, че Указът за борба с дребното хулиганство трябва да предоставя "ефективни наказателно-процесуални гаранции за правата на нарушителя, в т. ч. чрез въвеждане на възможност за обжалване на съдебните решения".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    гудю до милиционре #17. а лагери кога ще въведете?

  2. Анонимен
    #18

    Правилно решение, отново за съжаление прието под европейски натиск. Ще се ограничи отчасти милиционерският произвол ширещ се по традиция в България.

  3. Анонимен
    #17

    Гудювица Не тебе кат си два метра да не би и оная работа да ти е толкова или е 2 см. Въпросът не е дали да има наказания за такива идиотски прояви. Разбира се и при това доста по-сериозни и всичко си е по европейски, а не по еврейски кат цецовите изтъпления. Каспаров да се радва, че се е разминал само с това, щото заслужава повече не само в Русия ами и другаде! Въпросът е къде бяха гражданите за европейско развитие на България, пърдон за еврейско развитие на България в парламента 2 години, та не приеха съответните текстове в НК и ако искат съкратена процедура по НПК, това е, нищо сложно, но се иска кураж, мъжество пред кукловодите, и разбира се можене, можене.

  4. И.Иванов, Швеция
    #16

    НА EMMA (9) - СЪРДЕЧНА БЛАГОДАРНОСТ ЗА ОЦЕНКАТА !

  5. Ugly fox
    #15

    Хубаво, че иначе едни трошат седалки по стадионите, а прибират след това други...

  6. Анонимен
    #14

    Гудю Макар и близо два метра, ме водят дребен хулиган, което ме обижда. Утешава ме само, че и Каспаров е съден и лежа 5 дена за дребно хулиганство и сега сме един вид колеги. Той лежа заради митинги, а аз заради разправии с шапкари. Идва заради мен лунохода и ме прибира, защото съм бил черпел пиячите в кръчмата, а те били с жълти картони. Аз кво да направя? Жадни ли да ги оставя?

  7. Анонимен
    #13

    Надявам се, вече да няма безразборно арестуване на хора, задържането им в РПУ за поне 12 часа и изправянето им (без адвокатска защита!) пред съда.

  8. Анонимен
    #12

    Това означава,че вече всеки ще си прави каквото си иска и няма да бъде осъждан.Така хората ще се избиват помежду си.Тогава за какво ни е ПРАВОсъдие и съдилище?Скоро Бойко и полицията ще махне,защото от нея няма да има нужда.

  9. Петя
    #11

    И какво, трябва да благодарим за това благодеяние ли? Добре, че е бил зорът отвън, щото иначе никога нямаше да го променим.

  10. Анонимен
    #10

    Адвокат пише Конституцията изрично забранява принудителния труд под каквато и да е форма, но за българскките милиционери Конституцията не важи, нали -Чл. 48. (4) Никой не може да бъде заставян да извършва принудителен труд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.