Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът спешно променя закон, за да не фалира КТБ

Партиите в НС са готови да удължат с месец срока, в който банката може да бъде спасена

12 коментара

До края на тази седмица партиите в Народното събрание ще одобрят промени в Закона за кредитните институции, за да предотвратят фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) и да дадат още месец, в който да се договори евентуалното ѝ спасяване. Това стана ясно във вторник от думите на лидера на НФСБ Валери Симеонов, който обясни пред журналисти, че на лидерската среща в парламента формациите са се договорили за одобряването на подобен проект.

"Не съм чел доклада на БНБ, но тук става дума за законова промяна, защото в противен случай банката може да фалира", каза той и добави, че тепърва ще бъдат формирани временни парламентарни комисии, които да обсъдят и предложат поправки за гласуване.

Симеонов не уточни кой закон трябва да бъде променен и какво трябва да включва поправката. Той каза само, че става дума за "едно членче", необходимо, тъй като лидерите на парламентарните сили се разбрали, че проблемът с КТБ е най-спешната задача на новото Народно събрание.

Окончателно решение за КТБ трябва да бъде взето между 1 и 20 ноември, съобщи БНБ в средата на септември. До 31 октомври, петък, е срокът, в който одиторите трябва да представят в БНБ съответните надзорни отчети, които са необходими за вземане на решенията, предвидени в Закона за кредитните институции. От тях се очаква да се установи, че банката е с отрицателен капитал. БНБ има 5 дни, след като се осчетоводят загубите на КТБ, за да ѝ отнеме лиценза. Това означава, че няма технологично време за спасяването ѝ, а няма и кой да осигури необходимите за това 5 млрд. лева.

Според информация на Mediapool седемте парламентарни сили (без "Атака", която не участва в срещата) са се обединили около идеята, че този срок трябва да бъде удължен на 30 дни, за да може през това време БНБ да преговаря с потенциални инвеститори. Едва ако месец след констатирането на отрицателен капитал в дадена банка не бъдат намерени инвеститори, то БНБ ще отнема лиценза.

Според икономисти, след като одиторите представят на квесторите в БНБ своите данни, има процедура от около седмица по въвеждането им в счетоводството на КТБ. Веднага след това започва да тече петдневния законов срок, в който Централната банка трябва да отнеме лиценза на Корпоративна търговска банка. Реалистичният срок за това, по сега действащия закон, е средата на ноември.

Ако решение за удължаване на срока бъде прокарано бързо в парламента, за каквото разбирателство между партиите съобщи Валери Симеонов, инвеститори ще могат да спасят КТБ до началото на декември, в противен случай банката ще бъде обявена във фалит.

В понеделник, първия работен ден на 43-тото Народно събрание, БНБ внесе доклад, от който става ясно, че се очаква отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка. В документа е записано, че се очаква КТБ да отчете отрицателен собствен капитал, което ще доведе до законовото задължение да бъде отнет лиценза ѝ в 5-дневен срок. До 20 дни след решението Фондът за гарантиране на влоговете трябва да започне изплащането на депозитите до 100 хиляди евро. Единствено законодателни промени могат да осигурят преструктуриране и оздравяване на КТБ и дъщерната ѝ "Виктория", подчертават от БНБ.

Макар след обявяването на финансовата дупка в КТБ все повече банковите специалисти да се обединяват около становището, че банката трябва да се фалира, в края на миналата седмица от Централния трезор съобщиха, че са провели първа среща с новосформиран консорциум, който иска да оздравява КТБ. В него влизат австрийският фонд ЕПИК, Фондът на генералния държавен резерв на Султаната на Оман и фирмата "Джемкорп", която е управлявана от Атанас Бостанджиев, представляващ до лятото руската "Външно-търговска банка" (ВТБ) у нас.

Миналия четвъртък представители на тримата инвеститори информирали БНБ, че новият инвеститор водел разговори с правителството и с парламентарно представени политически сили за изготвяне на план за рекапитализиране и преструктуриране на КТБ, който да включва и средства, осигурени чрез държавна помощ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  2. Мистър Пропър
    #11

    До депутатите: Да не сте посмели да прехвърляте държавни пари в частна институция, за да спасявате милионите на задкулисието! Първо, върнете си на хората гарантираните депозити. Второ, дайте цялата истина за едрите вложители и раздадените тъй наречени кредити. Трето, намерете крадците и си потърсете от тях "потъналите" пари. Четвърто, не ни пробутвайте разни фондове, които искат да запазят банката, но най-добрата им идея е българският народ да плати за това. Пето: Нали щяхте да се занимавате със здравната каса?

  3. Петър Иванов
    #10

    Mediapool.bg защитават интересите на своя реален собственик - Иван Костов. На него много му се иска държавата да му плати парите, които Крадецът Цветан Василев му е дал, но го е накарал да ги държи в КТБ.

  4. Петър Иванов
    #9

    Този Валери Симеонов е нищо повече от един милиционер от Държавна сигурност. Тези бандити ограбиха КТБ и сега искат държавата да им плати кражбите, а хората да "пият една студена вода". Нали се сещате, че ако "дръпнат" няколко милиарда за "оздравяване" на тази Пирамида, ще блокират гарантираните депозити. Това е мафията: Симеоново и компания.

  5. Dadmoroz
    #8

    Засега БНБ действа строго по закона, така че за никакво мотаене не може и да става дума... Второ частично спасение на КТБ бе предложено на дупета..тите от БНБ още през юни... но те си питаха ушите и меслеха за избори.... Апропо, изборите се оказаха от трън та на глог.....

  6. Горскио
    #7

    Медияпул манипулират - забранено ми е да харесам коментара на номер 2. Защо ли?

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  8. Явор от Германия Костовист
    #5

    Оздравяването на КТБ ще е за данъкоплатците най-добрия варият. Престъпното протакане на процедурата от БНБ я превръща във враг на България. Докладите на одиторите са манипулативни (виж по долу http://www.mediapool.bg/42-miliarda-dupka---poredniyat-manipulativen-prochit-na-kazusa-ktb-news226434.html)

  9. dimitardi100
    #4

    Браво! Едно добро и прагматично решение! Най-евтиният и полезен за обществото вариант е оздравяване на банката!Всичко друго ще излезе в пъти по-скъпо, а загубите за обществото и разрушеното доверие ще са много по-големи! Този път БНБ да си изпълнява съвестно функциите ! Проблемите с КТБ са започнали заради неупражнен контрол от страна на БНБ! Ако някой трябва да се фалира това не е КТБ, а ръководството и отделите в БНБ, които не са си свършили работата !

  10. Kiril Kovatchev
    #3

    Проблемите на парламентът с КТБ са основно два. Първо, държавните институции имат пари в мафиoтската банка и при затварянето и повечето от тези пари ще бъдат загубени. Второ, много от политиците са финансирани по един или друг начин от мафиoтската банка КТБ и фалитът и би означвал загуба на милиoните за които те са се продали. Затова са и всичките напъни на така наречените народни представители.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.