Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът удължи срока за лицензиране на радио и тв-операторите

0 коментара

Парламентът даде нов 3-месечен срок на радио и телевизионните оператори без лиценз или с изтекъл срок на лиценза, за да подадат заявления за лиценз до провеждането на конкурс. 98 народни представители подкрепиха на първо четене промените в медийния закон, внесени от Господин Чонков от "Новото време" и група депутати. 12 народни представители бяха против, а 26 се въздържаха.

Инициаторите на промяната посочват, че с приетите миналата година промени в закона за радио и телевизия, на оператори се даде възможност да излъчват до приключване на конкурсите и лицензионните процедури в съответните населени места. Според тях, предвиденият едномесечен срок за подаване на заявления се оказал прекалено кратък и не е дал възможност на всички заинтересовани оператори да подадат документи за издаване на нова лицензия.

Новият тримесечен срок се налага както от големия брой оператори, така и от по-бавната процедура заради действията на два регулаторни органа - Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Съвета за електронни медии, смятат вносителите.

Валентин Георгиев от КРС съобщи в пленарната зала, че с незаплатена такса за радиочестотен спектър и с неотстранени пропуски в подадените документи са шест оператора. Документи само в КРС са подали пет оператора, а само в СЕМ - четири. Телевизия "Шумен" има неизплатени такси, а операторите от телевизия "Варна" въобще не са подали документи, тъй като са смятали, че подадените по-рано документи за лицензиране важат и в този случай. Георгиев посочи, че има свободен радиочестотен спектър, който ще стои неизползван до провеждането на конкурсите, ако не бъдат приети поправките в закона. Той съобщи, че по силата на действащия закон комисията е лицензирала над 100 радио- и телевизионни оператори.

По време на дебата Любомир Пантелеев от БСП каза, че гласуването на закона е самопризнание на парламента за хаоса, който самият той е създал в медийната сфера. Пантелеев отбеляза, че депутатите решават проблемите "на час по лъжичка". Въпреки това той обяви, че Коалиция за България ще подкрепи законопроекта.

Според Благой Димитров от ОДС обаче законопроектът е срам за правовата държава, защото промените се внасят за оператори, които не са спазили закона. Той попита къде е гаранцията, че някои няма да спазят и удължения 3-месечен срок и пак ли ще бъде удължаван. Депутатът обяви, че ще се въздържи при гласуването.

Председателят на медийната комисия Милена Милотинова определи промените като бонус за радиотелевизионните оператори до провеждането на конкурсите в съответните населени места. От НДСВ смятаме, че няма полза, особено в пограничните райони, ефирът да замлъкне, каза Милотинова и подчерта, че законопроектът не нарушава правата на операторите, които законно са на пазара.

Милотинова заяви още, че е крайно време да бъде направен нов цялостен медиен закон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.