Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът в Букурещ обсъжда искането за отстраняване на президента

Брюксел и Берлин загрижени за демокрацията в Румъния

2 коментара
Парламентът в Букурещ обсъжда искането за отстраняване на президента

Румънският парламент се събра в петък следобед на извънредно заседание, за да обсъди и гласува искането, внесено от управляващия Социал-либерален съюз, за отстраняване от длъжност на президента Траян Бъсеску. Управляващият левоцентристки съюз започна в сряда процедура по отстраняване на Траян Бъсеску с мотива, че той е превишавал президентските си правомощията и сериозно е нарушавал конституцията след преизбирането му за президент през 2009 година.

В случай че искането получи одобрението на парламента, в рамките на 30 дни трябва да бъде организиран референдум. Ако на референдума мнозинството от румънските граждани се обявят за отстраняване на Бъсеску от поста, в срок от три месеца трябва да се организират нови президентски избори.

Това не е първият опит за импийчмънт на Бъсеску. Той бе временно отстранен от поста през 2007 г. след гласуване в парламента, но на последвалия референдум повечето румънци го подкрепиха и той бе възстановен на длъжността си.

Часове преди насроченото за 17 часа заседание на парламента румънският Конституционен съд даде становището си, което има консултативен характер, по искането за отстраняване от длъжност на президента Траян Бъсеску. Информационният сайт Зиаре отбелязва, че становището е нееднозначно, като по някои точки от искането мнението на съда е положително, а по други - отрицателно.

По първата точка от искането за отстраняване, в която държавният глава е обвинен в узурпиране на функцията на премиера, съдът смята, че "президентът чрез политическото си поведение е поел публично инициативата за някои икономическо-социални мерки преди те да са били одобрени от правителството".

Телевизия Реалитатя посочва, че според Конституционния съд президентът Бъсеску "не е изпълнявал с максимална ефективност посредническата функцията между властите в държавата, както и между държавата и обществото".

По време на парламентарното заседание президентът Бъсеску заяви, че с радост е установил, че в становището на Конституционния съд за отстраняването му от длъжност не е констатирано никакво отклонение, което да оправдава импийчмънта.

"На първо място трябва да ви кажа, че се запознах със становището на Конституционния съд и се зарадвах като установих, че не е констатирано никакво отклонение, което да оправдава отстраняването от длъжност така, както е представено в член 95 от конституцията на Румъния", заяви държавният глава.

"Изглежда, че не успявам да съжителствам съвместно със Социалдемократическата и Национално-либералната партия", каза още Бъсеску, като напомни, че и през 2007 г. двете партии решиха да го отстранят от поста му.

Бъсеску отговори остро на обвиненията на управляващия Социал-либерален съюз, като го обвини, че иска "да сложи ръка на всички лостове на властта, включително на правосъдието, за да защитават престъпниците си". "Правосъдието функционира, това плаши престъпниците в политиката или тези, които имат връзки с политиката", заяви президентът.

"Това, което правите от две седмици, не е нищо друго освен едно мощно разклащане на правовата държава. Мисля, че това е грешка и последствията ще бъдат дългосрочни", каза още Бъсеску.

В последните дни управяващите в Румъния предприеха безпрецедентна атака за овладяване на всички важни институции в държавата. Те отстраниха омбудсмана, смениха лидерите на двете парламентарни камари и ограничиха пълномощията на Конституционния съд.

Брюксел и Берлин загрижени за събитията в Букурещ

Европейската комисия заяви в петък, че е загрижена от политическата криза в Румъния, специално от действията, насочени към ограничаване на независимостта на правосъдието. "Европейската комисия е загрижена от сегашните развития в Румъния, специално от действията, които изглежда целят да ограничат пълномощията на независими институции като Конституционния съд", се посочва в съобщението.

Европейската комисия подчертава, че "правовият ред, балансът на властите и независимостта на съдебната система са стълбовете на демокрацията в Европа и са абсолютно необходими за взаимното доверие в рамките на ЕС".

Берлин е "много разтревожен" от извършваните в Румъния политически реформи и има "сериозни съмнения" за тяхната законност, заяви говорителят на германското правителство Щефен Зайберт.

"Както несъмнено знаете, правителството на Виктор Понта предприе промени в закона за Конституционния съд", каза Зайберт на пресконференция и добави, че "това е ход, по отношение на който федералното правителство се тревожи много".

Румънското правителство и румънският парламент приеха през последните дни редица спорни решения, "на границата на законността", твърдят и експерти и неправителствени организации.

Румънският премиер Виктор Понта отговори на "законните безпокойства" на своите европейски и международни партньори, като увери, че Румъния "ще остане стабилна страна, в която правовата държава се зачита". Той разговарял сутринта в петък по телефона с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, пред когото е представил гледната точка на румънското правителство по вътрешнополитическата ситуация, като двамата са се уговорили да имат среща по тази тема в Брюксел в четвъртък.

Той уточни, че министърът на правосъдието Титус Корлъцян ще се срещне в сряда в Брюксел с еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг, която също заяви, че е обезпокоена от атаките срещу независимостта на Конституционния съд в Румъния от страна на новото лявоцентристко правителство.

Министърът по европейските въпроси Леонард Орбан от своя страна заяви, че се надява парламентарният процес по отстраняване от длъжност на държавния глава да не засегне предстоящия доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка, както и присъединяването на Румъния към Шенгенската зона, предаде Аджерпрес.

Бъсеску – "неуморим защитник на реформите" или "тиранин"

По повод събитията в Румъния агенция Хранс прес припомня в петък кой е Траян Бъсеску. Бивш капитан от търговския флот, когото лявоцентристкото мнозинство иска да отстрани, се изяви като неуморим защитник на реформите от първия си мандат през 2004 г. насам, напук на всички. Неговите опоненти го упрекват, че се държи като "тиранин", пише агенцията.

За Бъсеску, който бе начело на Румъния при влизането ѝ в ЕС през 2007 г., модернизирането на страната, пострадала от десетилетия на комунистическа диктатура, представляваше приоритет. "Реформата на държавата ще се осъществи с шум, със съпротива, със спорове", заявяваше той по време на кампанията за повторното си избиране през 2009 г.

Този 60-годишен мъж, който се опеределя като "борец" и обожава непосредственото общуване с народа, често пъти засягаше политическата класа, която той критикува заради нейната пасивност и заради склонността ѝ, според него, да запази своите привилегии в една още млада демокрация. Той се гордее, че е дал тласък на реформата на съдебната система в съответствие с изискванията на ЕС. Чуждестранни дипломати признават неговата ангажираност в подкрепа на борбата срещу корупцията и приноса му в областта на правосъдието..

Бъсеску се хвали също, че е подкрепил мерките за икономии на предишното правителство, съдействайки за извеждане на Румъния от остра рецесия с помощта на МВФ и ЕС. Но програмата за икономии с 25-процентно намаляване на заплатите на държавните служители му струваше спад на рейтинга.

Бъсеску, който е бивш представител на комунистическия режим, осъди официално престъпленията на комунизма в реч пред парламента през 2006 г. въпреки освиркванията от една част от депутатите и сенаторите. Осъждане, оценено от организациите на гражданското общество, които желаят да се хвърли светлина върху този период.

Неговите противници го упрекват обаче, че не се е ограничил до ролята си на посредник, а "е поел директно управлението на страната", нарушавайки конституцията, заяви сенаторът социалдемократ Тони Гребла, като прочете искането за отстраняване на Бъсеску.

Те го обвиняват, че "иска да поляризира обществото". Съпредседателят на Социаллибералния съюз Крин Антонеску, който се очаква да го замени на президентския пост, го определя като "тиранин".

"Бъсеску е човек, който се оставя да бъде воден от своя характер", изтъква преподавателят по политически науки Даниел Барбу.

Президентът, убеден в необходимостта от реформа на системата на здравеопазването, която е в плачевно състояние, накара да подаде оставка една от най-уважаваните фигури в посткомунистическа Румъния - доктор Раед Арафат, създател на службата за спешна помощ, с когото Бъссеску имаше разногласия по въпрос от реформата.

Но на фона на възмущението и демонстрациите в редица градове в Румъния президентът призна своя "гаф" и Арафат се върна отново в правителството.

Противници и привърженици му признават, че е "политическо животно". "Това, което е характерно за мен и което дразни е, че когато наистина вярвам в една цел, аз много настоявам. Опитвам се да обединя населението и политическите сили" , заяви Бъсеску в интервю за АФП през 2009 г.

Бъсеку, който е женен и има две дъщери, признава, че е допускал "грешки" по време на своя мандат. Той отбелязва по-специално, че е загубил подкрепа, след като малката му дъщеря Елена, наричана от печата "Парис Хилтън на Капратите", се яви на европейските избори с подозрението, че се е възползвала в голяма степен от подкрепата на Демократично-либералната партия, припомня Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    що ли не съм учуден! В развалените народи не вирее демократический строй. Такива са всички православни - такъв е демократизма на русите и на власите, на сърбите и гърците, на турците, но най - вече е такъв демократизма на българите. - Казано е от Стоян Михайловски през 1925г и до днес е вярно и непроменимо

  2. Анонимен
    #1

    Даааам. Докато се намърдаме в ЕС бяхме като мушици, но от 2007-ма насам ушите на европейците плющят от балканските скандали и свински номера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.