Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът в Скопие обсъжда промени в конституцията, свързани с името

Заев към депутатите: Трябва да решите дали ще постигнем много или ще загубим много

4 коментара
Зоран Заев говори пред депутатите в македонския парламент

Македонският парламент започна своята сесия, в дневния ред на която е предложението на правителството за промени в Конституцията на страната. Измененията са в съответствие със споразумението с Гърция за промяна на името - Република Северна Македония, съобщават македонските медии, цитирани от БТА.

Премиерът Зоран Заев обяви, че ако не получи подкрепа за промени на конституцията, ще обяви предсрочни избори. Коалиционният партньор в правителството на Заев - Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети, обаче каза, че не иска предсрочни избори.

Заев подчерта, че сега най-голямата отговорност за бъдещето на страната е в ръцете на законодателите. Той призова всички да гласуват по съвест, особено тези, които се колебаят и мислят как да гласуват.

"Погледнете към бъдещето, бъдещето на вашите деца“, каза премиерът и добави, че волята на гражданите е държавата да продължи напред.

Според него другият избор ще хвърли Македония в изолация и ще възстанови политическите травми, които страната е преживяла през последните 27 години и особено през последните няколко години.

"Гласът за европейското бъдеще на Македония ще отведе страната до пълноправно членство в НАТО и ЕС. Трябва да решите дали ще постигнем много или ще загубим много“, добави премиерът.

Той призова разделението на партийна линия да приключи и да бъде постигнато помирение във връзка със събитията от 27 април 2017 г., когато се стигна до кървави сблъсъци в парламента в Скопие. Тогава тълпа противници на СДСМ нахлу в парламента и снимката на Заев с окървавено лице обиколи света, припомня БГНЕС.

Илия Димовски от ВМРО-ДПМНЕ преди гласуването на дневния ред поиска да се оттегли точката за името, защото, по думите му, този въпрос не е получил доверие нито на избори, нито на референдума. 39 депутати подкрепиха предложението на Димовски, но то бе отхвърлено с мнозинство от 67 гласа.

За да бъдат одобрени промените в конституцията, заложени в споразумението между Македония и Гърция, ще е необходима подкрепата на две трети или 81 от общо 120 депутати.

Правителството предложи четири поправки в конституцията съгласно споразумението с Гърция за преименуване на страната на "Северна Македония". Ако те бъдат одобрени, процедура след това за промяна на името на страната ще продължи около 3 месеца.

От поправките в конституцията зависи и дали Македония ще се присъедини към НАТО в началото на следващата година и ще напредне в интеграцията в Европейския съюз.

Референдумът за името събра едва 36% избирателна активно при необходими над 50%, но той имаше само консултативен характер. В същото време над 90% от гласувалите подкрепиха преименуването на страната като задължително условие за членството на Македония в ЕС и НАТО.

Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ обяви, че референдумът се е провалил и че няма да подкрепи новото име. Без гласове от тази партия няма как да се събере необходимото мнозинство от 81 гласа в полза на споразумението с Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #4

    ... и още нещо, може би в отговор на ника "обектив" - в спорта обикновено е така - доколко една хватка е желязна или не, зависи само и единствено от това, доколко единият съперник позволява на другия да стори това.

  2. Dr. Web Browsing
    #3

    Не е ли дошло времето?!, най-после тази заложническа драма на Македония от разните, имащи влияние там, служби (руски ли са, сръбски ли са, сръбско-руски ли са, руско-сръбски ли са - един Господ ги знае какви са, сигурно само те си знаят какви са!) да преключи вече! - едва ли ще има друг по-удобен повод от този за това.

  3. Анасонлийски
    #2

    На запад от нас продължава да си съществува НЮРОМ-Настояща Югославска Република Македония. И гражданите и с "македонско самосъзнание" с неучастието си в референдума го доказаха. Не Куба, а БЮРМ е последният остров на Коминтерновския комунизъм.

  4. Обектив
    #1

    Хватката на сръбско-руските служби в ръководството на ВМРО-ДПМНЕ, уви, е желязна. Но и голяма част от народа има голяма вина за това, че тъй лесно се поддава на националистически популизъм, Няма шансове за оцеляване на ФИРОМ !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.