Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът в Скопие окончателно прие името Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ иска незабавно разпускане на парламента, НАТО и ЕС приветстваха

5 коментара
Парламентът в Скопие окончателно прие името Северна Македония

Македонският парламент гласува конституционните промени, произлизащи от Преспанския договор с Гърция, с 81 гласа "за”, и така конституционното име на страната се променя от Република Македония на Република Северна Македония.
С това завърши изтощителната парламентарна драма, която продължи с месеци поради съпротивата на опзиционната ВМРО-ДПМНЕ.

Парламентът гласува четирите поправки, като "за" гласуваха всички депутати от парламентарното мнозинство. Така името на съседката ни става Северна Македония.

Сега на ход са гръцкият премиер Алексис Ципрас и управляващата партия Сириза.

Гражданството остава македонско/ гражданин на република Северна Македония, но за документите на албански формулировката ще бъде само гражданин на република Северна Македония, ще бъде уточнена и етническата принадлежност- албанец, което пък ще бъде включено във всички закони, в които това е необходимо.

Очаква се решаването на дългогодишния спор с Гърция за името да приближи Скопие до членство в НАТО и Европейския съюз.

На заседанието не присъстваха делегатите от ВМРО-ДПМНЕ.

Партията не приема гласуваните промени в Конституцията и ще иска незабавно разпускане на парламента, стана ясно от пресконференцията на лидера на партията Християн Мицковски в нейната централа. Той потвърди, че ВМРО-ДПМНЕ остава на позицията да не подкрепя промяната на Конституцията, за да се промени конституционното име на Република Македония, промяната на идентичността и историята на страната. Като лидер на най-голямата опозиционна партия Мицковски поиска незабавно да разпусне парламента и извънредни парламентарни избори, заедно с президентските избори.

Албания приветства резултата от гласуването в македонския парламент за промяна на името на страната като "ясна проява на държавничество, отваряща пътя към НАТО и Европейския съюз. Албанският външен министър Дитмир Бушати написа в Туитър, че приносът на албанските политически партии в Македония за пореден път се е оказал решаващ фактор. Гръцкият премиер Алексис Ципрас също поздрави македонския си колега.

Върховният представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан написаха: "Макар и да очакваме следващите стъпки, които водят до цялостното прилагане на споразумението от Преспа, Евросъюзът остава твърдо решен да продължи да подкрепя страната в общата ни цел за интеграцията ѝ в ЕС".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изпрати писмо до премиера Зоран Заев, за да го поздрави за окончателното гласуване на парламента.

  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #5
    Отговор на коментар #1

    Да, първата стъпка на разграничаване на Коминтеновския сърбомакедонизъм от античното наследство на гърците е направена. Сега, за да им се отворят реално вратите към ЕС, трябва да направят и втората стъпка - да признаят, че са наследник на българската държавна история и култура и да скъсат с ретроградната антибългарска сърбокомунистическа пропаганда !

  2. Bлaдo
    #4

    горко й на ... Сърбия ;-) Защото сега (окончателен провал на прАекта "сталин-тито-димитрОФ") с тая Северна Македония ориентирана към ЕС и НАТО, русия така ще се вкопчи! в последната си сръбска сламка в региона, че горките сърби здраво ще има да пъшкат в мечешката прегръдка...

  3. Обектив
    #3

    Да, първата стъпка на разграничаване на Коминтеновския сърбомакедонизъм от античното наследство на гърците е направена. Сега, за да им се отворят реалнo вратите към ЕС трябва да направят и втората крачка - да признаят, че са наследник на българската държавност и култура и да скъсат с ретроградната антибългарска сърбокомунистическа пропаганда !

  4. edin.drug
    #2

    Да им е честито! Ние също печелим - колкото повече страни членки на ЕС и НАТО ни заобикалят, толкова по-добре за нашата сигурност.

  5. Sdk
    #1

    Браво !!! в живота е така. правиш крачка назад за да направиш две напред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.