Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът зачеркна “Бургас-Александруполис“

31 коментара
Парламентът зачеркна “Бургас-Александруполис“

След разгорещени спорове в пленарна зала в четвъртък, българският парламент прие на първо четене да се денонсира междуправителственото споразумение с Русия и Гърция за строежа на петролопровода “Бургас-Александруполис“. За обявяване на документа за нищожен се обявиха 115 депутати, 25 бяха "против" и един се въздържа. Предложението окончателното зачеркване на проекта с приемане на текстовете и на второ четене същия ден бе отхвърлено и така предложението за денонсирането ще бъде разгледано идната седмица, която се очаква да е последната в живота на 41-ото Народно събрание..

 

Вицепремиерът и министър на финансите в оставка Симеон Дянков бе в пленарна зала да защити предложението на правителството за отмяна на подсипаното в Атина през 2007 г. Той отново обясни, че проектът е финансово неосъществим и бил финансово бреме не само за България, но за всички участници в него. Руската страна обаче продължава да стои зад нефтопровода и дори в началото на февруари българските действия за денонсиране на споразумението за нелегитимни.

 

Дянков пак посочи, че на общо събрание на акционерите през 2009 г. е установено, че проектът не е търговски осъществим и неприемлив за банково кредитиране, заради това, че е невъзможно получаване на гарантирано количество петрол. Този проект ще губи каквото и финансиране да се внесе отвън, заяви вицепремиерът в оставка. Той цитира и руски представител, който тогава заявил, че от дебатите се вижда, че първоначалната финансова схема за финансирането на този проект не е възможна.

 

При най-благоприятната схема петролопроводът ще струва 6.8 млрд. долара, при средния вариант - 7 млрд. долара, а при трудния - 7.9 млрд. долара, каза Дянков. Това означава, че страната ни трябва да осигури между 1.5 и 2 млрд. долара, за да финансира своето участие в проекта от 24.5 на сто, стана ясно от думите му.

 

Като сметнете тези огромни разходи и какво евентуално би получила България финансово – 30 млн. долара годишни транзитни такси, се вижда, че проектът е неосъществим и не е в интерес на България, отбеляза министърът в оставка.

 

На мнение, че проектът не е изгоден за страната е не само ГЕРБ, но и “Синята коалиция“, според които изгода от тръбата имат само Русия и Гърция, а България ще носи екологичните рискове. Йордан Цонев от ДПС обаче обвини двете партии в лицемерие и се обърна към “Синята коалиция“ с думите : “Да не дава Господ нашите стратегически партньори да ни препоръчат някой петролопровод, който да не е с руски газ”. Цонев обаче също смята, че проектът не е икономически изгоден за България, която трябвало да търси други ползи от петролопровода и друго дялово участие.

 

Георги Пирински от “Коалиция за България“ обаче ги контрира с въпрос защо след като проектът бил финансово неосъществим, гръцката страна с нота отказва да денонсира това споразумение, руската страна също отказва да денонсира споразумението.

 

Депутатът от БСП и бивш енергиен министър Петър Димитров коментира, че в България досега не е имало толкова антируско мнозинство и антируско правителство. По повод притесненията за околната среда от “Бургас-Александруполис“, той попита бургазлии дали знаят, че подобен нефтопровод от “Нефтохим“ до “Девня“ наскоро е аварирал. “Нещо да загина в България, да изчезна туризмът, да изчезнаха милиардите!? ”, попита Петър Димитров. “Защо се навираме в това с политически акт България да излезе от проекта? За да платим неустойките ли? Защо ни е необходим този ход? Защо Русия излиза? Защо Гърция не излиза? Те ще поискат неустойки”, заяви депутатът.

 

От ГЕРБ пък обвиниха левицата, че не иска да се съобрази с местните референдуми, които се обявиха против изграждането на петролопровода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #31

    Забелязва се ново явление. То е конкуренция между инвеститорите. Засега при него важат правилата на зъби и лакти. Демокрацията още не е стъпила там. Една от проявите на това явление е забраната на България да изгради руска АЕЦ, борбата срещу проекта Бургас-Александруполис, борбата срещу Набуко и Южен поток, и много други. Но конкуренцията в тази област трябва да се приветства от всеки човек с демократично мислене, ако разбира се, се изработят правила.

  2. Анонимен
    #30

    Браво Дянков! Спаси Черноморието!

  3. Анонимен
    #29

    Тръбата беше в интерес на Турция и Русия. Босфорът не може да поеме трафика от танкери. Идеята беше, ако има петролен разлив, той да е на нашето крайбрежие, а не по средата на Истанбул. Редно беше тогава, ако минава през наша територия, да бъде платен изцяло от тези две страни, а ние да получаваме и такса от тях за това. И пак щеше да носи рискове на нас. Мнението ми няма нищо общо с твърдото ми убеждение, че ГЕРБ е вреден за България повече и от въпросния петролопровод.

  4. Анонимен
    #28

    Хем не ни искат никъде, хем се самоизключваме от всякакви проекти. Разумните хора тябва да се спасяват от тази държава докато е време.

  5. Анонимен
    #27

    Парламентът зачеркна "Бургас-Александруполис", а 7 страни от ЕС зачеркнаха България от зоната на Шенген.

  6. Анонимен
    #26

    16, благодарим за цитата!

  7. Анонимен
    #25

    дано след такива дебати където става ясно че БСП е антибългарскта партия и избирателите да ги зачеркнат на 12 май ... вече всички карти са на масата в България и само слепите не виждат но до изборите и те имат време да прогледнат ... и на изборите гласуване за всички останали но само не за БСП , ДПС и Атака ...

  8. Анонимен
    #24

    Браво! Достойно ре6ение!!

  9. Анонимен
    #23

    Jack Daniels: Остана и Южен поток да отпишат за да си свършат добре работата.

  10. Анонимен
    #22

    Още едно умно решение на парламента след гьола Белене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.