Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият парламент започна със заявка за редовен кабинет и край на корупцията (видео)

Кой какво каза в първия ден на 47 -то Народно събрание

17 коментара
Новият парламент започна със заявка за редовен кабинет и край на корупцията (видео)

Третото за тази година Народно събрание започна работа на 3 декември с очакване да се задържи по-дълго като излъчи редовно правителство, което за пръв път в демократичната история на България ще бъде от четири партии. То ще е предвождано от най-младата политическа формация – "Продължаваме промяната" (ПП), чийто 41-годишен съпредседател Кирил Петков най-вероятно ще бъде избран за премиер.

В петък парламентът получи и най-младия председател в историята си – 34-годишният юрист от ПП Никола Минчев, който бе избран с подкрепата на 158 депутати, един "против" и 72-ма "въздържал се". В обръщението си той изтъкна, че избирателите очакват от седемте формации в НС "екипна работа, а не авторитарни решения".

"Нека общата воля се роди в качествената и разумна дискусия в парламента. Нека работим за това в 47-ия български парламент, в рамките на един пълен 4-годишен мандат, да възстановим духа на взаимното разбирателство и да наложим нов модел на правене на политика", каза Минчев.

Преди това президентът Румен Радев призова за "демонтаж на прокурорския чадър над корупцията". Държавният глава заяви, че ако няма решителни промени в прокуратурата, всички добри намерения са обречени на провал.

И макар по традиция първият ден на всеки нов парламент да е по-скоро тържествено бъбрив, сега атмосферата е доста по-напрегната и делова, в очакване на новини около бъдещото правителство.

Лидерите на ПП и бивши служебни министри Кирил Петков и Асен Василев започнаха веднага след изборите на 14 ноември разговори с БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" с цел да демонтират корупционния модел на управление от ерата на ГЕРБ.

Петков заяви в петък, че се надява до края на другата седмица да бъде готово коалиционното споразумение, след което ще се изясни и съставят на бъдещия кабинет, в който ще участват представители и на четирите партии.

Към момента изглежда, че един от големите проблеми пред договарянето на правителството са претенциите на лидера в оставка на БСП Корнелия Нинова да получи някакъв сериозен пост във властта и така да укрепи позициите си в партията, където има силни гласове за смяната ѝ с нов лидер.

В първото си слово като народен председател и лидер на първата политическа сила ПП, Кирил Петков очерта основни проблеми, които очакват решения - разбитите ни пътища, високите цени на електроенергията, незаконните сметища, недоброто състояние на околната среда.

"Къде са били народните представители, които е трябвало да решават проблемите? Отговорът се крие само в няколко думи - алчност, егоизъм и нехайство, не на всички, но на много от тях. По разбитите ни пътища се разминават Майбаси, Ролсройси, Ферарита, но не на успели конкурентоспособни бизнеслидери, а на хора, свързани с властта. Хора, които са се закачили под една или друга форма на държавния бюджет, хора, които харчат със спокойствие нашите данъци все едно е тяхна бащиния. Това са корумпирани лобисти без истински бизнес. Това трябва да спре днес", заяви той.

"Нека всеки един от нас като народен представител да каже: искам да бъда част от промяната, ще ги решим тези проблеми. Всички заедно да заявим: Време е за нулева толерантност към корупцията, време е за нулева търпимост към кражбите, време е за истинско правосъдие в България, време е да защитаваме истинските интереси на нашите избиратели без да ни е страх от т. нар. политически инвеститори. Време е да превъзмогнем личното си его и да работим заедно. Време е да направим България, от която да се гордеем.... Време е за иновации, инвестиции, конкурентоспособност. Време е да сложим нов смисъл в думите народен представител, време е за всички нас да си свършим работата", каза още Петков.

След него думата взе Десислава Атанасова, която отново е шеф на парламентарната група на ГЕРБ /СДС.

"Конфигурацията в настоящия парламент е много повече плод на необходимост, отколкото на позитивен избор на гражданите", заяви Атанасова, според която провалът на последните два парламента е бил наказан от гражданите с рекордно ниска избирателна активност и "затова настоящият парламент не разполага с достатъчно голяма легитимност".

"Още от сега е ясно, че каквото и да е мнозинството в 47-ото НС, то няма да е плод на силна обществена енергия, а ще е бъде резултат от компромиси", каза Атанасова.

По думите ѝ "всяка илюзия, че някой е победил безапелационно и на тази база има право да диктува определени правила на останалите, ще се разбие в действителността".

Атанасова заяви, че ГЕРБ напълно осъзнава необходимостта от създаването на редовно правителство и структуриране на работещ парламент като първа крачка към излизане от политическата криза.

"Затова още от днес можете да разчитате на разумно и коректно отношение от страна на парламентарната група на ГЕРБ/СДС. Ние ще бъдем опозиция на очертаващото се ляво/либерално мнозинство. Но не приемаме тази си роля като нагнетяващи напрежение, а сме готови да подкрепим всяко разумно предложение по най-важните теми на страната ни и което отстоява българския национален интерес", декларира още Атанасова.

Избирателите не дадоха властта на нито една партия, изтъкна в словото си лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и обеща групата да работи за възстановяване на нормалността в политиката. Той напомни, че страната ни има кратки срокове да си напише домашното: "България фатално закъснява със своя План за възстановяване и устойчивост, за оперативните програми изобщо не се говори, а държавният бюджет за 2022 г. се отлага във времето...Съвсем скоро всички ще имаме възможност да преосмислим понятието "бедност".

Също като Десислава Атанасова, Карадайъ посочи, че въвеждането на машинния вот е предизвикало затруднения и проблеми с този вид гласуване. Освен това повтори обвиненията си към служебния кабинет, че "под лозунга "борба с купения вот" бяха извършени престъпления срещу човешките, гражданските и политическите права на българските граждани".

Корнелия Нинова, която остана председател на парламентарната група на БСП, независимо от подадената оставка като партиен лидер, избори от трите приоритета на левицата.

Първият е започване на истинската промяна на досегашния модел на управление, възстановяване на държавността и на конституционните принципи на разделение на властите, правова държава, справедливост, равенство, свобода и мир.

Второ - превеждане на държавата и на българския народ през кризите с грижа за хората.

И трето - активна проевропейска външна политика на равноправни партньори с другите държави на ЕС за ускорено приемане на Плана за устойчивост и развитие и за придвижване напред на оперативните програми, заяви още Нинова.

ИТН ще направи всичко възможно да бъде съставено правителство, а парламентът да работи през целия си мандат, декларира в обръщение към Народното събрание Любомир Каримански.

Той пожела на депутатите отдаденост в реформите за по-справедлив и достоен живот на българите.

"В тази зала бих искал да покажем сговор, пристойно поведение и трудолюбие, подобаващо на високия морал и почтеност на народния представител", призова Любомир Каримански.

По думите му необходимостта от възраждане и обновление е повече от жадувана.

"Повечето от неприятелите на реформите са онези, които са облагодетелствани от тези стари порядки, разполагайки се удобно в зоната на комфорта си", подчерта Каримански.

Да направим нещата да се случват, дори да са дребни в началото, но да се случват, апелира той.

В края на година, изпълнена с кризи и предизвикателства, можем да си позволим да говорим за надежда. Това каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. Според него периодът на възстановяването от сегашната криза може да е шанс за България и да съкрати разстоянието с развитите страни.

"Демократична България" няма да отстъпи от убеждението, че трябва осъзнава своите ограничения. Коалицията вярва в институциите и процедурите, а идеологият, която няма да забрави, е отрицанието на тоталитарния режим, каза още Иванов.

Тема номер едно за партията остава съдебната реформа. "Демократична България" ще подкрепи програма за справяне с ковид пандемията, а една от първите задачи трябва да е връщането на децата в училише, каза още Иванов.

Последен думата взе лидерът на популиската проруска партия "Възраждане" Костадин Костадинов, който заяви, че "народът ни заслужава нови, решителни и откровени водачи и е крайно време българската политика да бъде направлявана от достойни мъже".

"Тук сме, за да кажем "не" на Зелената сделка и да не допуснем под каквато и да е форма Истанбулската конвенция", декларира Костадинов и потвърди, че ще се борят срещу принудителна или задължителна ваксинация и срещу "сертифицирането на отнети граждански права".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #17

    герб ще може да се включи успешно в ... новия парламентарен живот ;-)), като осигури конституционното мнозинство за махането на онова милиционерско недоразумение гешев... .................... да не плачкат после гербавците: "ама никой не ни даде шанс!" :-))) НЕ! е верно... - дал съм ви шанс и отсега съм ви го посочил ;-))))

  2. васил
    #16

    пичoвe , мacaли зa рaзтягaнe кoлкoтo иcкaш , a къдe ca зaвaрчицитe (caмo нa 5-ти блoк при мoнтaжa рaбoтихa 5000 зaвaрчици-пacпoртчици ) ceгa aкo oткриeш 50 щe викaш урa , зa другитe cпeциaлнocти дa нe гoвoрим , лoкумитe ни ги рaзтягaт пeрcoни ,кoитo нe ca нaвили eднa гaйкa , тaкa чe БOГ ДA ПAЗИ БЪЛГAРИЯ

  3. Zlatan
    #15

    Правителство ще има. Ще има и корупция, защото демокрацията е смазочното масло на корупцията

  4. полк. Дрангов
    #14

    Верно ли че Корнела и Ристьо Коминтерна ще са в един и същи строй, заедно в Труд и бой!

  5. John Doe
    #13

    Започваме подмяната с Рашко Дамаджаната, Продължаваме премяната, Има такъв прост народ, ДСп, и Израждане.

  6. Bлaдo
    #12

    напомняне: в момента представителка на 'статуквото бОко' в НС (който не влезе в Парламента ;-))) е лично ниНова (шеф на най-мухлясалото статукво - бсп-бкп)...

  7. васил
    #11

    дъра , дъра , два чадъра следва мир на колибите , война на дворците , тоя филм сме го гледали , но по-прост народ от нашия няма в Европа , а може би и в целия свят изключвам венецуела

  8. bgp
    #10
    Отговор на коментар #9

    Няма мнозинство , но 40% са осезаемо присъствие , достатъчно да спъва работата !....................................А иначе пост #8 , казва че в държавния апарат , Мафията е представена в 100% !!И това е големият проблем !!!

  9. eagle_eye
    #9

    Поне на пръв поглед изглежда, че мафията няма мнозинство. Това не се беще случвало през този век. Успех на 47-я Парламент!

  10. eagle_eye
    #8
    Отговор на коментар #4

    Не само в НС - зад всеки бюрократ, зад ясяко шефче с печат и бюджет има далавера, хранеща мутрите. Това са десетки и десетки-хиляди хора - остриета, радикали на мафията.С ужас наблюдавам как подобни вредители, лансирани и отхранени от ГЕРП, започват да се адаптират и да се втъркват в парадигмата на служебния кабинет на най-базово ниво. Ако тази гнилоч залее и новия кабинет, промяната ще се окаже мираж.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.