Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парното в България е обречено

37 коментара
Парното в България е обречено

Заради предстоящото поскъпване на природния газ с над 20 на сто парното отопление в България е обречено. Това е мнението на заместник-председателя на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски. То бе изразено по време на проведеното в петък обществено обсъждане на новите енергийни цени, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва приеме от 1 юли.

Терзийски обоснова мнението си с предстоящото поскъпване на парното с около 15 на сто, с което средната цена на топлинната енергия ще стане около 81-82 лв. за мегаватчас без ДДС. От друга страна се прогнозира минимално поскъпване на електроенергията за бита с 2 процента.

Така според Терзийски цената на парното става по-висока от цената на електроенергията по нощна тарифа, което ще накара абонатите да се откажат от услугите на топлофикациите. Освен това така според Терзийски се изкривява драстично енергийната политика на страната.

Ако бъдат одобрени тези цени, парното в България е свършено, каза Терзийски, според когото въпросът е само точно кога ще настъпи краят.

Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев от своя страна заяви, че тази година ще бъдат утвърдени крайни тарифи на електроразпределителните дружества. Трябва да има единен подход към разпределението на цените по тарифи, заяви Семерджиев и увери, че няма да се допусне надвишаване на цената на парното над цената на нощната електроенергия.

Топлофикационните дружества, които използват природен газ, са поставени пред поредното изпитание - да увеличат цените и въпреки това да останат на пазара, на който има и алтернативи, добави Семерджиев.

Той посочи, че ДКЕВР ще се опита да помогне на топлофикациите чрез цените на преференциалната електроенергия, произвеждана от когенерации. Когенерационни мощности обаче имат далеч не всички дружества.

По думите на Семерджиев всички топлофикации трябва да вземат мерки за оптимизиране на разходите си.

Той съобщи, че ДКЕВР е започнала анализи на внесеното в четвъртък от "Булгаргаз" заявление за цените на газа от 1 юли. Най-голямата изненада за всички е разликата в курса долар/евро, която никой не е очаквал, коментира Семерджиев. Той добави, че "Булгаргаз" трябва да потърси възможност да се разплати с долари, закупени по-рано, на по-нисък курс, въпреки че разликата в курса ще повиши цената на газа.

Председателят на ДКЕВР обясни, че "Булгаргаз" всъщност предлага не 24, както бе съобщено вчера, а 28 процента увеличение на цената на газа спрямо действащата сега цена.

Спрямо определената от ДКЕВР цена за предишния регулаторен период от 1 април исканото увеличение било за 23.9 процента по-висока цена. Към тях обаче трябва да се добавят и 5-те процента, с които постановената от комисията цена от 1 април бе намалена със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Исканото от "Булгаргаз" увеличение е и с включена надценка от 2 процента за дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бесен
    #38

    http://www.facebook.com/group.php?gid=126111457422011 Ето защо се случва всичко това!

  2. Знаещ
    #37

    ни бензин и газ, евтина ел.енергия и пържоли. Той всико ще оправи, чакайте

  3. Нов лозунг
    #36

    така е

  4. Изненада
    #35

    .

  5. znam
    #34

    Напред! Към свободния пещерен живот! А те да си заврат всички некове, чезове и еони отзад!

  6. Критичен
    #33

    Ало, редактори, журналисти, псевдовисшисти и обикновени хора!До кога ще говорите за "парно" без пара, до кога всеки голям камион )товарна кола)ще се нарича "ТИР"? До кога ще наричаме автобусите рейсове, май в мозъците още пишем с съветското лилаво мастило.

  7. Пенчо
    #32

    Смених си дограмата, направих си изолация. Не ми трябват реотани и прочее простотии. Климатиците при по-ниски температури не са ефективни. А за скъпия газ - благодарим ти р.овч.-о! Имайте предвид и друго - като включат всички реотаните и ще изгърми ел.инсталацията.Да открием топлата вода-а-а-а! Йе-е-е-е!

  8. Стопер
    #31

    Никаква изненада няма - то си е планово увеличението от страна на Газпром още. Още от 2007 г. Газпром предвижда планово увеличение на цените на природния газ - за т.н. външен пазар (извън Русия и някои страни от ОНД) увеличението е от 40% до 2011 г. спрямо цената от 2008 г. Тогава (преди кризата!) страните от ЕВропа са плащали средно по около 380 щ.д./1000 куб.м. После цените паднаха заради кризата, но това не отменя предвиденото увеличение. Това е.Затова и искат ново предоговаряне. Щото Газпром (с износа на петрол и газ) е основният доставчик на свежа валута на Русия и Путин и ко няма как да си доставят нови валутни постъпления.

  9. Сметката
    #30

    Пробвайте!

  10. znam
    #29

    И то груби! Докога е наречие - пише се слято, а не "до кога"! Припомни си и за съюзите в-във и с-със! Правилото за използването им се определя от първата буква на следващата ги дума. "С съветското..." е израз на полуграмотен човек. Чудя се като как имаш самочувствие да критикуваш другите?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.