Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиен кадър става четвъртият здравен министър на този кабинет

Константинов: Нямах политическа подкрепа, Борисов: Скара се с всички

93 коментара
Десислава Атанасова и Бойко Борисов на излизане от президентството, сн. БГНЕС

Председателят на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова ще е новият здравен министър.

При избора на четвъртия за мандата на ГЕРБ здравен министър премиерът Бойко Борисов се спря на партиен кадър, а не на лекар, каквито бяха досегашните здравни министри Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова и Стефан Константинов.

Борисов представи в петък Атанасова заедно с бъдещия министър на икономиката Делян Добрев пред президента Росен Плевнелиев по време на политическите консултации, инициирани от държавния глава.

От Атанасова се очаква “летящ старт“

След срещата Борисов обясни, че се е спрял на Атанасова, тъй като няма да ѝ се налага тепърва да се запознава с проблемите. “Тя познава прекрасно и работата на Здравната каса, на здравното министерство. Знае конфликтите, знае там, където допуснаха слабости, знае уязвимите места. Колебаех се между нея и Менда Стоянова, но преценихме, че тя може да влезе с летящ старт в министерството и да не се получи загуба на време, заяви Борисов.

Атанасова се спрягаше за поста многократно през изминалите седмици като най-вероятен наследник на Стефан Константинов, чиято оставка бе приета снощи от изпълнителната комисия на ГЕРБ. Самата тя обаче отрече през миналата седмица с нея да са водени разговори за поста. Борисов също отхвърли преди дни всички спрягани дотогава имена и обяви, че ако ще сменя министър, то ще е с някой от “тежката артилерия на партията“.

Преди да бъде избрана за депутат от ГЕРБ Атанасова е била юрисконсулт в областната болница в Русе. Тя оглави здравната комисия в Народното събрание през юли 2010 година, след като Лъчезар Иванов се прости с всички ръководни постове в парламента и партията, заради това, че бе оказал натиск да не бъде излъчван телевизионен репортаж за негов приятел митничар.

Първите реакции в лекарското съсловие по адрес на Атанасова бяха по-скоро положителни заради диалогичния ѝ характер. Докато оглавяваше парламентарната здравна комисия тя не веднъж организира заседания по горещи проблеми и конфликти в сектора, на които канеше всички заинтересовани.

По неофициална информация председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова ще е новият управител на НЗОК. Борисов отказа да потвърди дали тя ще поеме институцията, но я похвали като добър финансист. Постът бе овакантен, след като Нели Нешева подаде оставка в края на миналия месец заради скандала с раздадените бонуси в НЗОК.

Борисов: Константинов се скара с всички, само аз съм му фен

По-рано Борисов обясни пред БНТ защо оставката на Константинов бе приета: "Трудно я приех оставката на Константинов, защото той е честен човек, но за съжаление неговите идеи, сред които има много добри идеи, той не можа да разбере, че всъщност в България институциите са тези, които превръщат едни идеи в реалност. Той успя да се скара с абсолютно всички. Накрая стана ясно, че само аз съм му фен. Казано простичко. Парламентарната група не иска да го чуе, в Здравната каса се изпокараха, със заместниците си се изпокара, с половината министри се изпокара. А в същото време година и половина само идеи".

Борисов коментира, че идеите на Константинов за поевтиняване на лекарствата са закъснели, тъй като вече партията е понесла всички негативи от скандала.

След срещата с Плевнелиев Борисов допълни, че не е много добре да се сменят непрекъснато министри, но “по-лошото е да държиш министър само, защото е такъв“.

“Дадох шанс на министър Константинов, видяхте, че той върви след скандалите. В смисъл нищо не е налагало да се вдигнат цените на лекарствата и той е човекът който носи отговорност включително и за това. Да се надяваме новият министър да се поучи от грешките на старите. По най-бързия начин да се започнат реформите. Много е важно да се стартира да се работи с електронната здравна карта, електронния регистър, прозрачни търгове, които да ги има в Интернет“, каза Борисов.

Константинов: Нямах политическа подкрепа

От публикуваните на страницата на здравното министерство мотиви за оставката на Константинов става ясно, че той е усещал липса на подкрепа от управляващата партия.

“Липса на подкрепа за работата ми като министър от страна на управляващата партия и възпрепятстване осъществяването на реформите, които биха довели до подобряване на здравеопазването“, е посочил в мотивите си Константинов. “Тези промени бяха предложени в редица документи, включително и законодателни изменения, които все още не са приети от Народното събрание, а други срещнаха откритото неодобрение на ниво концепция“, допълва той.

“Подаваната оставка не е бягство от отговорност, единствената цел в работата ми като министър на здравеопазването беше да работя в името на държавата и интереса на нейните граждани. Но това е невъзможно да се състои без ясна политическа подкрепа. С днешния акт аз давам възможност да бъде избрана консенсусната фигура, която да доведе дългоочакваните промени в сектора до успешен край”, допълва Константинов.

Втори здравен министър си тръгва с обвинения, че са му пречили

Константинов действително бе бламиран многократно от депутатите от ГЕРБ и негови предложения срещаха отпор в парламента. Идеите му за болнична реформа и за това НЗОК да решава с кои болници да сключва договор чакаха дълго преди да получат политическа санкция и да влязат за разглеждане в Министерския съвет и парламента. Когато най-накрая стигнаха до Народното събрание стана ясно, че идеите на Константинов ще претърпят сериозни изменения.

Сега в Народното събрание “отлежават“ три ключови законопроекта на Константинов, по които се чака санкция от управляващото мнозинство. Единият регламентира тоталната забрана на пушенето на закрито, срещу което има мощен отпор от ресторантьорския бизнес. Вторият цели да сложи ред в търговията със скъпоструващите медицински изделия като пирони, стави и др., за които стана ясно, че носят милиони под формата на комисионни за лекари в столични болници. Третият законопроект се отнася именно до финансирането на болниците.

Освен с депутатите от управляващата партия обаче Константинов имаше обтегнати отношения и с почти всички ключови звена в сектора – НЗОК, Българския лекарски съюз, откъдето той дойде, както и няколко пациентски организации. Именно това наклони везните в полза на неговото отстраняване, тъй като през последните седмици в разгара на лекарствения скандал всички тези организации застанаха открито срещу него.

Отбранителната позиция, която Константинов зае - да обяснява, че всички нередности са се случвали “през главата му“, само засили недоволството на премиера към него. Константинов се оправда, че НЗОК, заместничките му и Дянков са били по-информирани за цените на лекарствата от него, с което сложи край на всички илюзии, че може да продължи да работи с този екип. Константинов загатна за това, че някой друг взима решенията в сектора още през пролетта на миналата година, когато заяви, че не знае кой всъщност управлява здравеопазването .

Обясненията на Константинов можеше да звучат като най-обикновени оправдания на провалил се министър, ако неговата предшественичка Анна-Мария Борисова не си бе тръгнала с почти същите мотиви. В деня, в който Борисова бе отстранена, тя заяви, че е станала заложник на финансовия министър Симеон Дянков , който бавеше остойностяването на медицинските услуги и по негова инициатива НЗОК оставяше болниците без плащания с месеци. Борисова обяви, че отново заради Дянков не може да въведе и електронната здравна карта, с която да се упражнява контрол върху системата. Формалният повод за отстраняването на Борисова бе публикуваната на страницата на министерството концепция за реформа в сектора, която предвиждаше да бъде регламентирано доплащането, което сега става под масата. Това беше посрещнато негативно в ГЕРБ, които се уплашиха, че партията ще понесе негативи. Оставката на Борисова обаче трябваше да потуши и започналите лекарски протести, предизвикани от неритмичните плащания и бавещите се заплати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #93

    Доказвате за кой ли път че са не годни партийните ви кадри че не стават за управляващи ?

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #92
  3. Анонимен
    #91

    Хайде сега в редичка да се наредят всички любовници на нашите т.нар. властимеющи в различни области. Ето певицата Марияна Попова, тръпката на Първанов, който е първи приятел на Борисов, може да смени Веждито като министър на културата, за да може той да се отдаде най-сетне на творчество, а началничката на кабинета на Дянков, защо да не оглави министерството на финансите, а Симеончо вече да си ходи на заслужен отдих. А любовницата на съветника на Борисов бившия шеф на НРС Подлизуркото Кирчо Киров,...

  4. naroda
    #90

    Ако сегашното правителство е докарало икономиката дотам, че да се появи спекула означава, че сме по-зле отколкото изглеждаме. В България спекула не е имало от времената на Жан Виденов, когато търговците умишлено криеха стоките си под тезгяха в очакване на поредното увеличение на цените. Очевидно е, че сега стоките не са скрити, но цените все пак растат с темпове от началото на 1996 година.
    Министърът обаче съобщи, че лично е спрял вноса на евтини яйца от Полша и заплаши българските производители,

  5. Анонимен
    #89

    Поне е кадър на ГЕРБ, а не присламчил се парашутист, като повечето министри, част от които дори са работили срещу ГЕРБ.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #88
  7. Анонимен
    #87

    Иииииха, имаме си нова калинка - Атаналинка!

  8. Анонимен
    #86

    Точно така - партийните кадри ще оправят държавата! Млади, на 33 години, без опит да управляват хора, но нахъсани, разкрачени и с къса пострижка - така е според комунистическото късогледство и грандоманщина на ББ!

  9. Анонимен
    #85

    госпожата дали може а бие инжекции? Следващият министър на здравето,Боко.Дано тогава си подаде оставката.

  10. Анонимен
    #84

    За първи път в историята на Третата българска държава Министърът на здравеопазването не е лекар. С изключение на периода, когато Министерството е МВРНЗ - на вътр. работи и нар. здраве - 30 те години и до 9 9 44.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.