Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиите да обявят екоприоритетите си преди вота, искат природозащитници

2 коментара
Партиите да обявят екоприоритетите си преди вота, искат природозащитници

В предизборните си платформи основните партии са поемат конкретни ангажименти за опазването на българската природа, гори и плажове, за контрол върху европейските средства за зеления преход и енергийната трансформация и за разработване на програма за достъп до вода, настояват от инициативата "Зелени закони". Тя е изпратила писма с такъв призив ден преди старта на кампанията за вота.

В него природозащитниците предлагат конкретни мерки в областите на горите, биоразнообразието, устройството на територията, енергетиката, климата и селските райони. Организацията заявява готовност да обсъди с всяка политическа сила действия за защита на природата в следващите четири години.

В писмата си те настояват за промени в Закона за горите още в началото на мандата на 45-ото Народно събрание, с които да се спре изсичането на горите в земеделски земи. Тази мярка ще засегне около 4 милиона декара от българските гори. Друго искане е държавата да започне да изкупува важни местообитания, частна собственост. Такава е практиката по цял свят, а и в Националната природозащитна рамка за действие НПРД) е планирано да се ползват пари от Оперативна програма "Околна среда" за изкупуване на застрашени местообитания от "Натура 2000", попадащи в частни имоти.

"За момента по тази линия не е изхарчен нито лев, докато конфликтни имоти от "Натура 2000" са част и от нашумелите случаи на строежи по Черноморието – Алепу, Иракли, Синеморец, отбелязват от "Зелени закони".

Инициативата предлага да се приеме временен мораториум за строежи в зони А и Б на Черноморието, докато се развалят скандалните заменки и финализиране на общите устройствени планове (ОУП) с екологични оценки. Според организацията правителството трябва да предприеме спешни действия за изкупуване на частни дюни и плажове.

В областта на енергетиката се настоява партиите да се ангажират с предложение и контрол върху ползването на европейските средства за енергиен преход, което ще бъде ключово задължение на Министерство на енергетиката през следващия европейски програмен период. Важно е средствата от Фонда за справедлив енергиен преход (ФСЕП) да се разпределят с участието на регионите, посочват те.

"Зелени закони" смята, че е необходимо специално климатично законодателство да урежда секторни и междусекторни отношения съобразно специфичните за страната рискове така, че те да се управляват по най-добър начин.

Ключово е ефективното управление на водностопанската инфраструктура в земеделието, без да се застрашават зависимите от задължително водоползване биоразнообразие и човешки бит, смятат още природозащитниците. Според тях е необходимо изпълнението на мерки и политики за прилагане на приетата преди години стратегия за управление и развитие на хидромелиораците и защита от вредното въздействие на водите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. „ Господи, какви нищожества стоят начело на държавата“ ....Та да мислят за природата! Те само гледат да усвоят парите и да си направят голяма къща с градина.

  2. Към настоящия момент спрямо България са отворени множество наказателни процедури от Европейската Комисия в сектор “Екология”, за които е нужно институциите да действат спешно, но най-вече – компетентно и адекватно на изискванията на законодателството на Европейския съюз

    Отделно от това, новият мандат на Европейската Комисия, в синхрон с решенията на Европейския парламент, предвижда множество амбициозни политики по т. нар. Зелена сделка.

    Комплексността и мащаба както на проблемите, свързани с климатичните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.