Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиите нямат намерение засега да внасят поправките на тандема "Манолова – Трифонов" в парламента

Омбудсманът предложила текстовете, защото сметнала, че "правата и свободите на гражданите" са заплашени

7 коментара
Омбудсманът Мая Манолова

Никоя парламентарна група засега не обмисля варианта да внесе, предложения от омбудсмана Мая Манолова проект за нов Изборен кодекс, който прокарва мажоритарен избор в два тура с абсолютно мнозинство. Това показва проучване на Mediapool сред партиите в Народното събрание.

 

От ГЕРБ твърдят, че не са решили категорично, но по-скоро смятат, че проектът е с твърде много недостатъци. БСП са против чисто мажоритарна система и смятат, че въвеждането ѝ е вредно. И социалистите, както и в някаква степен РБ, твърдят, че ако се "ремонтира"изборното законодателство, най-добре е да се въведе немската смесена система, в която пропорционални и мажоритарни кандидати са по равно.

 

От АБВ, които се регистрираха като страна в референдума и агитираха с "Да" и за трите въпроса също изразиха съмнения за подготвения от Манолова проект. Според хората на Първанов текстовете са недомислени и дискусионни.

 

Патриотичният фронт и Атака са твърдо против, а в БДЦ все още умуват, но по-скоро смятат, че не трябва мажоритарната система да се въвежда изведнъж.

 

По този начин разписаният от Манолова и група неизвестни експерти законопроект е твърде вероятно изобщо да не влезе за разглеждане в пленарната зала.

 

Има ли право Манолова да пише поправки в Изборния кодекс?

 

Съвсем отделен е въпросът дали общественият защитник има право на подобна "косвена" (както я нарича тя – бел. авт.) законодателна инициатива. Според Закона за омбудсмана, общественият защитник няма право да внася предложения за промени в нормативната уредба. В правомощията му влиза само възможност да предлага на парламента и Министерския съвет решения, когато са застрашени правата и свободите на гражданите.

 

За да предложи измененията в Изборния кодекс, Манолова ползва формално член 19 от Закона за омбудсмана. Конкретният текст казва, че общественият защитник има право на "предложения и препоръки за отстраняване на причините и условията, които създават предпоставки за нарушения на правата и свободите, включително предложения за промени в нормативната уредба".

 

Как разписването на изборни поправки пази гражданите от нарушаването на техните права остава неясно. Още повече на фона на приетото от правната комисия решение, според което Народното събрание трябва да приеме изводите от референдума.

 

От медийните обяснения на Манолова така и не стана ясно как брани правата и свободите на избирателите и най-важното от кого. В крайна сметка инициативата ѝ изглежда като добре обмислена лична пиар кампания, която, ако бъде приета, може да взриви избирателната система и устоите на парламентарната република у нас.

 

Законопроектът създава "плаващо мнозинство"

 

Най-малкото защото на места той противоречи на конституцията. Според обясненията от институцията, оглавявана от Манолова, ако от състава на един парламент бъдат изтеглени 15 депутати за изпълнителната власт, за техните места трябва да се проведат частични избори.

 

Ако оставим настрана, че подобен сценарий може да доведе до промяна на мнозинството в парламента, самите текстове са така разписани, че този въпрос формално не се урежда.

 

Според сега действащата нормативна уредба, ако депутати бъдат посочени за министри, те се "заместват" от следващия в листата без да се прекратяват предсрочно пълномощията им. След като приключи мандатът им в изпълнителната власт, те могат да се върнат като народни представители.

 

Законопроектът "Манолова" предвижда провеждане на частични избори, когато пълномощията на депутат са прекратени. Според конституцията пълномощията на народния представител се прекратяват предсрочно при: подаване на оставка пред Народното събрание;
влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, или когато изпълнението на наказанието лишаване от свобода не е отложено;
установяване на неизбираемост или несъвместимост, както и при смърт.

 

Заемането на министерски пост не е основание за прекратяване на мандат. Затова и ако текстовете хипотетично бъдат приети така, това означава, че парламентът на практика ще бъде с плаващ състав, т.е. местата на министрите в парламента могат да останат празни.

 

Това ще бъде така освен ако не се предвиди изрично, че избраният за министър подава оставка, за да е в хипотезата на предсрочно прекратени пълномощия по смисъла на конституцията. Такова изискване за подаване на оставка в законопроекта няма, нито има препратка в друг закон, където това да се уреди.

 

От институцията на омбудсмана обясниха пред Mediapool, че може да има "довогорка" между партиите, че избраните за министри подават оставка пред парламента. Подобен сценарий освен, че противопоставя права по конституция на личностни договорки, крие и рискове, че при промяна на мнозинството в парламента ще се влезе в непрестанна изборна спирала, която на практика няма да позволи създаване на кабинет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #7

    Ако имахме истинско правораздаване и истинска, наистина независима прокуратура, другарката Костинбродска отдавна трябваше да търка наровете в кауша, вместо с комуноиден плам да се опитва да е на всяка манджа.....фъшкия!!!!!!

  2. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #6

    България 2016-11-22 19:55:32 Проф. Констатинов срази Мира Радева за мажоритарния вот Математикът: Въвеждаме система каквато няма никъде другаде в света. Социоложката: Тя е простичка, лесна и ясна

  3. Милостипросим
    #5

    Вчера Кукумаята рече, че след политиците, сега е ред на народа да направи своите поразии над държавното управление (?!) а Тошко Африкански описа как това трябва да стане: референдум, проектозакон писан на коляно, депутатите си вдигат ръчичките майка плаче, грамофон свири На този шумов фон, едно предложение за минимизиране на щетите: Заедно с извънредните парламентарни избори да се направи референдум за изборната система: 1)куку-мажоритарна или 2) смесена или 3) листи с преференции без ограничение

  4. Гармиш
    #4

    Манолова се обърка какво работи

  5. Milenca
    #3

    Червената омбудсманак много бързо се вживя в ролята на баща (или майка)на нацията, и хукна набързо да осе.е изборния закон -един път завинаги. Имало ли е комунист, който да не е посегнал на държавността?

  6. Камен Илиев
    #2

    Трябва по-внимателно да се подходи към резултатите от референдума, все пак тези въпроси не са за това дали да има дъвки с вкус на ягода или да няма.

  7. Bлaдo
    #1

    ...а за зИленитИ гащи имат ли "намерение"?Или и там - калъч...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.