Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиите в парламента си "";премериха"" приноса за ЕС

0 коментара

Замислената тържествена декларация, с която парламентът трябваше да отбележи приключването на техническите преговори на България с Европейския съюз, стана повод за разгорещен дебат, в който политическите сили се скараха коя колко е допринесла за очакваното еврочленство на страната.

Всички парламентарни групи признаха, че предстои по-трудната част от пътя на България към ЕС, но конкретни предложения как да го изминем по-добре почти липсваха. Дебатът, който се предаваше по БНР и БНТ, премина основно в хвалби и критики.

На финала, след два часа и половина препирни 201 депутати гласуваха за декларацията, в която парламентът обещава да ускори реформите в съдебната система и призовава правителството да засили подготовката на страната за членството в ЕС, както и да информира Народното събрание за действията си в тази посока.

Трима парламентаристи - независимата Мариана Асенова и Кръстьо Петков и Георги Пирински от левицата, гласуваха против, а двама се въздържаха. Мотивът на Петков бе, че при непрозрачно водените досега европреговори депутатите не знаят какво подкрепят. Пирински пък не прие отхвърлянето на неговото предложение до седмица кабинетът Сакскобургготски да се отчете пред парламента за затворените глави и да представи актуализиран план за по-нататъшната подготовка на страната за ЕС.

На заседанието не присъства нито един министър, което стана повод за дъжд от критики и от лявата, и от дясната опозиция за информационното затъмнение на преговорите с ЕС, наложено от правителството дори и за парламента.

Историческият преглед

Нито една партия в парламента не пропусна да напомни за собствения си принос в европътя на България и да разкритикува останалите за грешките им. Най-много "шамари" отнесе БСП, която пък бе най-остра в обвиненията си към действията на настоящето правителство.

"Историческият преглед" започна от първото правителство на Филип Димитров, което започна разговорите с ЕС и подготовката на Споразумението за асоцииране; премина през кабинета Беров на ДПС, забавил реформите, но все пак сключил споразумението; акцентира върху Виденовата криза на БСП, която върна България далеч назад след първите 10, но поиска от ЕС преговори за членство; премина през старта на реформите в страната и на преговорите с Брюксел от кабинета на ОДС и се концентрира върху действията на сегашното управляващо мнозинство.

Оригинален начин да напомни за историческата роля на БСП избра зам.шефът на СДС Николай Младенов, който благодари на социалистите, че през изминалите 14 години не са успели да натворят още по-големи бели, за да забавят още членството на България в НАТО и ЕС. В следващото си изречение обаче Младенов просто преповтори правителственият говорител Димитър Цонев, че широко обсъжданата предпазна клауза на ЕС спрямо България е заради партии като БСП.

Кабинетът обвинен в тайни преговори

Основните атаки от страна на опозицията и от ляво, и от дясно бяха срещу непрозрачното затваряне на преговорните глави, отказът на правителството да се отчита пред парламента по преговорния процес и пълното информационно затъмнение за обществото.

От БСП обвиниха кабинета, че превърнал стратегическото за България еврочленство в собствена PR акция. За вас най-важното е да се каже - този външен министър завърши преговорите, този премиер подписа договора за присъединяване, а следващите да му мислят как ще изпълняват поетите ангажименти, заяви зам.шефът на партията Румен Овчаров.

Правителството не е защитило ключови национални приоритети - с акцент върху АЕЦ; загърбило е качеството на преговорите за сметка на бързината и не се борило за интересите на страната - за разлика от първите 10; позволило е на външния министър да затваря преговорни глави дори без мандат на самото правителство - както станало с приемането на предпазната клауза в глава 31. това бяха част от бяха другите обвинения на левицата.

След всичко, което изговорихте, бъдете честни докрай и гласувайте против декларацията, призова на финала на дъжда от упреци председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев. В кулоарите депутати от БСП признаха, че са гласували "за" само за да не нарочат социалистическата партия, че саботира членството на страната в ЕС.

От дясната опозиция пък акцентираха върху липсата на информация за гражданите и бизнеса как да се подготвят за ЕС.

До една година правителството трябва да осъществи мащабна информационно-разяснителна кампания, за да могат българските граждани и фирми да се подготвят и на 1 януари 2007 г. да бъдат конкурентни на европейците, поиска от името на Демократи за силна България (ДСБ) Екатерина Михайлова.

От ДСБ също не спестиха критики към непрозрачния преговорен стил на кабинета Сакскобургготски. Опитът на Четин Казак от ДПС да контрира с начина, по който е сключен меморандума за АЕЦ "Козлодуй" през 1999 г., бе париран от Михайлова. Тя напомни, че преди да подпише документа, правителството на ОДС е поискало и е получило мандат за действията си от предишния парламент.

От ДСБ настояха да се изпълняват, но и да се обясняват поетите ангажименти от изпълнителната власт във връзка с еврочленството.

Дясната опозиция, както и нововремци, поискаха изрична конституционна промяна, която да задължи изпълнителната власт предварително да информира парламента за поеманите ангажименти.

ДСБ настояха още до края на мандата си кабинетът да предприеме конкретни действия в борбата с корупцията и организираната престъпност, за да не се забави пълноправното членство на България в ЕС.

СДС постави акцента в необходимата подготовка на страната оттук нататък върху засилване на икономическия растеж до 10% годишно, повишаване на конкурентноспособността на българската икономика, засилена подготовка на средните и малки фирми и земеделците, за да оцелеят в конкурентната среда след влизането на България в ЕС. Подобряване на образованието, здравеопазването и стандарта на живот, намаляване на престъпността също бяха отчетени като необходими действия.

На финала, след близо два часа слушане на опозицията, Анелия Атанасова от НДСВ заключи библейски, че няма ненаказано добро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.