Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партиите вероятно ще се откажат от планирания мажоритарен елемент във вота

И гласуването за Велико народно събрание ще влезе в Изборния кодекс

10 коментара
Снимка: БГНЕС

Народно събрание най-вероятно ще се избира не по приспособената за български условия немска избирателна система, която разделя депутатите на 120 мажоритарни и 120 от партийни листи, както е замисълът, а с пропорционални листи с преференция. Това научи Mediapool от депутати, участващи в работата по новия Изборен кодекс.

Последните парламентарни избори се проведоха по пропорционалната система.

Въпреки че официално четирите партии в парламента – БСП, ДПС, ГЕРБ и Атака нямат "политическо решение" дали ще настояват за въвеждането на мажоритарен избор или не, неофициалната позиция на формациите е, че няма да допуснат подобно нещо.

Първоначалната идея на временната комисия бе да се разработят няколко варианта на избирателни системи, а после да се прецени коя от тях ще се възприеме. За тази цел математикът проф. Михаил Константинов, който разработваше части от Изборния кодекс и по времето на ГЕРБ, приспособи немската система за страната ни. Идеята му бе фиксираните в конституцията 240 парламентаристи да се разделят на две части – едните избирани мажоритарно в един тур, а другите от партийни пропорционални листи. Такава промяна би наложила и оформянето на 120 едномандатни избирателни района и преформатиране на администрацията, осигуряваща вота.

Проверка на Mediapool сред депутатите обаче показва, че нито една от партиите не защитава такава идея. "Ще останем с пропорционалните партийни листи, но за да удовлетворим и гражданското общество, ще въведем и възможност за пренареждане на листите", твърдят от мнозинството.

От националистическата партия "Атака" и ГЕРБ са на същото мнение. В парламентарните групи към момента се колебаят и колко процента да бъде преференциалният праг, който може да пренарежда партийните листи. "Обмисляме 5, 7 и 9 процента, но най-вероятно ще се спрем на 7%", твърдят още управляващите.

"Ако един кандидат бъде номиниран за първото място в листата от над 7% от гласувалите за нея, е приемливо. Девет на сто е висок процент и не би могъл да се прескочи, а 5% е твърде нисък и ще създаде проблем с купуването на гласове в малките населени места", мотивират се депутатите.

Изборът на ВНС също ще се регулира от ИК

Новост в Изборния кодекс ще бъде, че същите правила като за избиране на Обикновено народно събрание ще важат и за избор за Велико народно събрание. Това стана ясно в четвъртък от думите на председателката на комисията по изработване на ИК Мая Манолова.

Досега в кодекса не бе включен нормативният акт, който регулира избирането на парламент, чиито правомощия са за промяна на конституцията.

"Като ще правим кодекс, няма никакъв смисъл да оставяме един закон извън обсега му. Каква е логиката изборът на народни представители, президент, местна власт и европейски парламентаристи да бъде регулиран от един закон, а в него да не влиза вотът за ВНС", обясниха депутати.

Броят на депутатите за Велико народно събрание ще се запази – 400, но те няма да се избират в два тура – мажоритарен и пропорционален.

"Всички правила за избор на Обикновено народно събрание – от системата до администрацията ще бъдат еднакви", коментира Мая Манолова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Най-важно е да се въведе ценз за кандидат-депутати,защото най-безумни и форматирани отпадъци са "курдисани" в това,което отдавна не е народно събрание,а кичозна чалгарница!

  2. Анонимен
    #9

    Напълно приемам аргументите на #6. Добре формулирани и най-важното - верни.

  3. Анонимен
    #8

    Аз съм твърдо за пропорционални листи с преференция. Чисто мажоритарният елемент вкарва в парламента най-подкупните и безконтролни депутати. Не по-малко важно е за мен съображението, че при преференциалния вот избирателят трябва: - да може да чете; - да умее и да желае да се осведомява за дейността на съответния деятел, и да умее да преценява. Така неявно бива въведен елемент на ценз, с което (политически) грамотният избирател се насърчава, но се обезсърчава малограмотният и/или лекомислен избирател (поне на теория).

  4. Анонимен
    #7

    откога семейно-мафиотските дружинки станаха партии. че и започнаха на сериозно да се вземат?

  5. Анонимен
    #6

    Тези, дето крещят като зомбирани за мажоритарен вот, просто обслужват интереса на мутрите, които могат да купуват и притискат избиратели и да се преселят като "личности" от скандалните хроники в парламента.Каква отговорност ще им търсиш после като те ще решават по съвест, каквато нямат.Писна ми от манипулации и крясъците на лумпени и дегенерати. Уж скандират срещу олигархията, а чакат тя да им подхвърли някой кокал за огризване.

  6. boi
    #5

    Тогава да правим незабавни избори по стария кодекс ! На практика при 7 % праг няма да има никакъв мажоритарен елемент !

  7. Анонимен
    #4

    Защо не се проведе референдум за избирателната система? Нека народът определи коя да се въведе. Точно това не искат днешните управляващи!

  8. Анонимен
    #3

    За 23 години корупция ,бандитизъм ,разпадане на България в виновна пропорционалната система - само мажоритарни избори (100 %) могат да изринат сегашната заразена и негодна политическа класа ,гарантира се и ефикасно опресняване на народното представителство - но точно това сегашните гнилочи не искат да допуснат .

  9. Анонимен
    #2

    Пропорционалната система дава възможност на няколко партийни гурута да си правят партии с нашите данъкоплатски пари (десетки милиони) и да си редят депутатите все едно че си назначават служители в частната си фирма. По този начин на депутатите въобще не им пука за болките и проблемите на избирателите от съответните им избирателни райони, а гледат само да угаждат на партийния гуру, който реди листите. В резултат в Парламента се представляват не интересите на избирателите, а интересите на партийните

  10. Анонимен
    #1

    Парламентът отново се подиграва с народа- ние искаме мажоритарен вот, те ни натрапват пак партийните си листи! Комунистът умира, но не сдава властта! Задава се гражданска война! Тогава ще видим кой ще решава съдбата на България- шайка бандити с имунитет или народът.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.