Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партията на досегашния премиер спечели предсрочните парламентарни избори в Армения

1 коментар
Никол Пашинян

Партията Граждански договор на досегашния премиер на Армения Никол Пашинян печели предсрочните парламентарни избори в страната, предаде Франс прес, като се позова на пълните резултати от вота, публикувани днес от Централната избирателна комисия.

Според тях партията на Пашинян получава 53,9 процента от гласовете. Доста по-назад остава предизборният блок Алианс Армения на бившия арменски президент Роберт Кочарян. Той има едва 21 процента.

В навечерието на изборите социологическите проучвания показваха, че борбата между двете формации ще е оспорвана, но това не се оказа вярно.

Много наблюдатели обаче се опасяват, че може да се стигне до протести и дори до размирици след оповестяването на резултатите от вота, последвал една ожесточена предизборна кампания, поляризирала обществото няколко месеца след тежкото поражение на Армения от Азербайджан в конфликта за Нагорни Карабах.

Още преди оповестяването на финалните резултати от изборите Пашинян обяви победа, а противникът му Кочарян каза, че е имало предварително планирани фалшификации на изборите и заплаши с непризнаване на резултатите от вота.

Бившият журналист Пашинян дойде на власт преди три години след мирна революция срещу стария корумпиран политически елит в Армения. Но популярността му пострада от поражението на Ереван във войната за Нагорни Карабах през миналата есен. След 6 седмици на сражения и над 6500 загинали Армения реши да отстъпи важни територии на противника си. Това поражение бе възприето от арменците като национално унижение и те призоваха за предсрочни избори. Накрая Пашинян бе принуден да ги насрочи с надеждата, че ще може да укрепи легитимността си.

На предишните избори през 2018 г. Пашинян и неговата партия получиха над 70 процента, а сега се надяваха на около 60 процента.

Противникът на Пашинян - Кочарян, сред чиито приятели фигурира и Владимир Путин, не престана на критикува некомпетентността на правителството и да се представя като опитен управник по време на предизборната кампания.

Кочарян беше президент от 1998 г. до 2008 г. Но беше обвинен в миналото за изборни измами и бе обект на разследване за корупция.

На изборите сега избирателната активност беше 49,8 процента, което е с около процент повече в сравнение с вота от 2018 г.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #1

    Добра новина от слънчева Армения. Става все по-очевидно, че преобладаващата част от мъдрия, отворен към широкия Глобус, древен /и християнски!/ народ разбира нуждата от свързване със западната Цивилизация, и в частност - с НАТО. Бехме "парализирани" свидетели на печалната им битва срящу Азербайджан. Тамка импо-Жужлякът и сультан Ердьо "им го разиграха" КОВАРНО. И единът и другийот си "оплетоха кошничките" - с цената на много арменска кръв - защото омразата и хисторическите им притеснения спрямо този

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.