Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа двойка черни лешояди в България с брачен полет

0 коментара
Сн. Зелени Балкани

Първата двойка черни лешояди у нас вече е факт. Това съобщиха природозащитни организации участващи в програмата за реинтродукция на вида.

Двете птици, които носят имената Балкан и VCF Know how са наблюдавани да проявяват брачно поведение от миналата есен.

Двата черни лешояда са освободени в България през 2019 г. Едната птица е от волиерата на "Зелени Балкани" в Природен парк "Сините камъни". Другата е от Фонда за дивата флора и фауна в защитената зона "Котленска планина".

Птиците често са наблюдавани заедно. Видени са да си подават предмети, както и да изпълняват сложни брачни полети.

Към момента двойката предприема ежедневни скитания между Сливен и Котел, както и по-далечни полети до Централен Балкан, явно търсейки подходящо за гнездене място.

Това е втората стъпка при възстановяването на вида в страната. Първата беше задържане на уседнала група от картали, която остана в региона на Сливен и Котел през цялата година и тя вече е изпълнена.

Природозащитните организации ще продължат да следят младата двойка и очакват с нетърпение да започнат да строят общото си гнездо.

Черният лешояд е известен у нас с името "картал". Той е защитен вид, включен в Червена книга в категорията изчезнал (Extinct) за страната ни.

През XIX и първите десетилетия на XX век, черният лешояд се е срещал навсякъде в България, но загубата на местообитания, широката употреба на отрови за борба с наземните хищници, интензификацията на селското стопанство, загубата на хранителен ресурс и умишленото отстрелване са довели до изчезването на вида у нас.

Последното доказано гнездо на размножаваща двойка е установено през 1993 г в района на Студен кладенец, по време на експедиция от експерти на "Зелени Балкани". Единствената естествена колония от вида на Балканите се намира в Национален парк "Дадя", Гърция, от където често единични птици са наблюдавани да посещават площадките за подхранване на лешояди в Източни Родопи, достигайки и до Стара планина и Кресненското дефиле.

През 2015 г. "Зелени Балкани", в партньорство с Фонда за дивата флора и фауна, Дружеството за защита на хищните птици, Фондацията за опазване на лешоядите (Vulture Conservation Foundation), немската организация EuroNatur и правителството на Екстремадура, Испания, стартират проект "Светло бъдеще за черния лешояд" по програма LIFE, който цели завръщането на вида в страната ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.