Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа копка на "Южен поток" до края на годината при изяснени всички въпроси

Газовата връзка със Сърбия остава, но за 2017 г.

16 коментара
Първа копка на "Южен поток" до края на годината при изяснени всички въпроси

До края на годината е възможно да има първа копка на газопровода "Южен поток", но преди да се пристъпи към това или провеждане на обществени поръчки, трябва да бъдат изяснени всички въпроси по проекта и действията да бъдат съгласувани с Европейската комисия. Това коментира пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в понеделник по повод коментар от ДСБ, че реализацията на "Южен поток" се бави. Той се срещна с проф. д-р Зорана Михайлович, министър на енергетиката, развитието и защитата на околната среда на Сърбия, през която също ще минава тръбата.

 

"Няма да направим прибързани стъпки преди да е ясен и финансовият модел", заяви Стойнев.

 

Последните информации около начина за финансирането на газовия проект са от времето на правителството на ГЕРБ, което се беше разбрало със съакционера си в проекта – руската "Газпром", българското задължение за осигуряването на средства за тръбата да се покрие от "Газпром", а после "Българският енергиен холдинг" да връща сумата от транзитните такси, което означаваше около 15 години в БЕХ да няма никакви постъпление от експлоатацията на газопровода.

 

Докато при подписването на междуправителственото споразумение за "Южен поток" през януари 2008 г. тогавашното правителство на Сергей Станишев оценяваше българското участие в трасето през наша територия на 1.1 млрд. евро, сега Стойнев припомни, че индикативната стойност на газопровода е 3.3 млрд. евро.

 

За министерството и правителство този проект е инвестиционен, заяви министърът и прогнозира, че той ще даде тласък на икономиката и ще създаде десетки хиляди работни места.

 

Според Стойнев правителството на ГЕРБ е забавило реализацията на проекта, тъй като го обявило за приоритетен, а после нищо не последвало.

 

Министърът на енергетиката, развитието и защитата на околната среда на Сърбия каза, че страна ѝ сега получава газ от едно място и по тази причина се нуждае поне от още едно трасе. За нас са добри и двата проекта - "Южен поток" и газовата връзка, каза още Михайлович.

 

България се надява най-късно до 2017 г. да бъде изградена газовата връзка със Сърбия, заяви от своя страна Стойнев.

 

Така става ясно, че газовата връзка, чиято икономическа съобразност бе определена като "неубедителна" в доклад на Стойнев до парламентарната енергия комисия преди два месеца, остава на дневен ред, но с отложен старт, който според плановете на предишното правителство трябваше да е в следата на юли 2015 г.

 

Споразумяхме се, вървим по план и се надяваме най-късно през 2017 г. връзката да бъде изградена, заяви Стойнев. Колежката му е по-оптимистична като заяви, че Сърбия има готовност строежът на интерконектора да приключи до края на 2016 г., независимо че именно западната ни съседка е тази, която не е напреднала по проекта, за който от Европейската комисия отпуснаха финансиране.

 

От оперативната европрограма "Конкурентоспособност" българското икономическо министерство получи 47 млн. евро за 60-километровото трасе на наша територия, което ще тръгва от Нови Искър край София през Перник до Калотина, за да се свърже със сръбския участък, който ще се реализира от "Сърбиягаз". Капацитетът се планира да е 1.8 млрд. куб. м годишно с възможност да стигне 5 млрд. куб. м, но в средата на септември Стойнев каза, че тази газова връзка трябва да се извади от оперативната програма, тъй като имал притеснения за работата на сръбската страна по проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    КАК ЩЕ БЪДЕ УПРАВЛЯВАНА БЪЛГАРСКАТА ЕНЕРГЕТИКА.....? ИЛИ КАК ЩЕ СЕ УПРАВЛЯВАТ ПРОЕКТИ КАТО „ ЮЖЕН ПОТОК” И ДРУГИ ГОЛЕМИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ В ЕНЕРГЕТИКАТА ОТ „БРЪМБАРА” ХРИСТОЗОВ И „КАЛИНКАТА„ БОЯН БОЕВ /ИЗВЕСТЕН В ЕНЕРГЕТИКАТА КАТО БЕРОЕВ/ ШЕФОВЕ НА БЕХ................


    Сключени допълнителни Анекси към „Проект „Рехабилитация на блокове от 1, 2, 3 и 4, и изграждане на СОИ на бл.1-4, и повишаване на мощността на блокове 5 и 6 в „ТЕЦ Марица изток 2” ЕАД”:
    1.1. Сключени множество анекси към основния

  2. Анонимен
    #15

    Този проект вече се нарича "Южен ПОТОП"...НАЗНАЧЕНИЯТ ЗА ТЪРГОВСКИ ДИРЕКТОР НА ПРОЕКТНАТА КОМПАНИЯ Е ЗЕТ НА НЕБЕЗИЗВЕСТНИЯТ ГЕОРГИ ХРИСТОЗОВ, ПОНАСТОЯЩЕМ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪВЕТА НА ДИРЕКТОРИТЕ НА БЕХ....ШУРОБАДЖАНАЩИНА

  3. Анонимен
    #14

    До 12 Не "костоващината"спира Белене и Южен поток,а защитата на българските интереси!Сърбия първо да премахне огромните корупционни практики в "сътрудничество" по Южен поток-Сърбиягз-Газпром и тогава да идва в България!В момента тече предаване по сръбската В92-"Инсайдер",в което са mоказани големите злоупотреби в корупционния проект Южен поток.Разследването започна преди тази власт и в Белгад,колкото и да им се иска,вече не могат да го спрат,защото "духът излетя от бутилката".Става дума за над 1млд

  4. Анонимен
    #13

    Куклите на Олигарски в крайна сметка разбраха ли с каква лихва Путин ще им даде паричките за Южен паток? Или опять "молчать и не рассуждать!"?

  5. Анонимен
    #12

    Въпреки съпротивата на Иван Костов Южен паток и Белене ще се строят на пук на костовашката кохорта.Това че насила тези антисъветски пирати вкараха България в ЕС и НАТО нищо не означава.Борбата рамо до рамо с нашите двойни освободители дава своя резултат и ще се видят кривите физиономий на костоваците при стартиране на двата проекта

  6. Анонимен
    #11

    Южен паток може, но при запазване на сегашните транзитни такси от тръбата през Украйна и Румъния. Иначе губим. След найси години щели сме да вземаме такси.... А дано ама надали. Такси веднага след постряването на патока и то не по-малки от настоящите. Със сигурност обаче, Европа и САЩ ще усучат топките на Путин заради Сирия. По тази причина едва ли ще има нужда от Южен паток. Спете спокойно деца!

  7. Анонимен
    #10

    9, не може човек да се изгаври късогледи управници, твоето не се лекува.

  8. Анонимен
    #9

    Що преди да пишете не си проверите! НАКУКО го ПОГРЕБАХА, а не се строи!!! Шах Дениз си даде газта на друг проект, който ще мине покрай България около 2019-20-та година. А е добре и да си проверите КОЙ ПОДПИСА ДОГОВОРА ЗА ЮП. Същия се пънеше, че първо ще се подписва договора за газта, а след това за тръбата. А СТАНА ТОЧНО ОБРАТНОТО! Не беше отдавна.И ЛИЛИТО ОТЛИЧНИЧКАТА фърча до Русията да си сложи подписчето на тръбата! Ама пийте си гинкобилобата и пирамемчето бе хора! СКЛЕРОЗАТА просто блика от писаното ви!

  9. Анонимен
    #8

    Сърбия първо да премахне огромните корупционни практики в "сътрудничество" по Южен поток-Сърбиягз-Газпром и тогава да идва в България!В момента тече предаване по сръбската В92-"Инсайдер",в което са mоказани големите злоупотреби в корупционния проект Южен поток.Разследването започна преди тази власт и в Белгад,колкото и да им се иска,вече не могат да го спрат,защото "духът излетя от бутилката".Става дума за над 1млд евро злоупотреби в Сърбиягаз-НИС,кояго е 51% собственост на Газпром!Посредническите,сред

  10. Анонимен
    #7

    и аз не обичам спама, ама към такива дебили, като редакцията И на медияпул- друг начин явно нема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.