Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа среща на Патриарх и Папа

0 коментара

Близо час продължи първата среща между български патриарх и римски папа - патриарх Максим и папа Йоан Павел Втори, който от вчера е на официално посещение в България.

В обръщението си домакинът - патриарх Максим, отново призова католиците в лицето на папата, да се върнат към православието. Максим призова Йоан Павел Втори да достигне до познанието на истината,съхранена и проповядвана в Светото православие.

Главата на Римокатолическата църква определи срещата като знак за израстване в общуването между двете религии. Цяла Източна и Западна Европа очаква общото сработване между католици и православни в защита на мира, справедливостта, човешките права и културата на живота, каза Йоан Павел Втори.

Във взаимните обръщения, прочетени на срещата в Светия Синод, и Максим, и Йоан Павел Втори са споменали празника на Светите братя Кирил и Методий.

В обръщението си Папа Йоан Павел Втори е развил идеята за нуждата от единение на християните и е предложил да се създаде смесена международна комисия между католици и православни, която да се ангажира с богословския диалог.

За разлика от домакина си, Папата е посочил, че вина за настоящото разделението между християните имат и двете страни - и Изтокът, и Западът. Йоан Павел Втори определил Св. братя Кирил и Методий като пример за единство на християните от Изтока и Запада, който трябва да се следва.

В началото на обръщението си към Папата Българският Патриарх му е пожелал "добре дошъл" на българска земя. Вашето посещение в страната ни ще Ви даде възможност да се запознаете с наследието на великото дело на Светите братя Кирил и Методий, свято съхранено в църквата ни и въплътено в душите на благочестивия ни народ, са били думите на патриарха към папа Йоан Павел Втори.

Максим също се е обърнал към историческите корени на християнството, но поставил акцента на тъжния факт от средата на 11-ти век, когато Западът се отдели от Изтока, по думите му. Максим е изразил увереността, че всички християни ще достигнат до познание на истината, съхранена и проповядвана в Светата Православна църква.

Патриархът подчертал, че България е останала вярна на Кирило-Методиевия завет.

Кардинал Валтер Каспар, който отговаря за църковния диалог и сътрудничеството към Светия престол, каза след срещата пред журналисти, че не може да има обединена Европа, ако няма духовно единство. Диалогът между двете църкви е много важен за бъдещото интегриране на Европа, подчерта кардинал Каспер. На въпрос на mediapool.bg как си представя стъпките на сближение на християните, кардинал Каспар очерта два пътя - икуменизмът в истината и в любовта. В истината трябва да преодолеем различията в нашите доктрини, а в любовта трябва да създадем лични контакти, приятелство и взаимно доверие, да се молим заедно, обясни кардиналът.

Като обща задача на двете църкви Каспар посочи преоткриването на християнските корени в Европа и определи отношенията между православната и католическата църква като интензивни, изразявайки надежда те да се задълбочат.

В знак на желание да се задълбочат връзките между католическата църква и БПЦ, папата е дарил католическия храм в Рим "Свети Винченцо и Атанасий" за ползване от българската православна общност там. Той е дарил на Светия синод и частица от мощите на Свети Дазий Доростолски. Частица от мощите на светеца е била поискани от Светия синод след Петия църковно-народен събор в края на миналата година, когато бе възстановена самостоятелната Доростолска епархия с център Силистра.

В знак на уважение към високия гост БПЦ е подарила на папата икона на княз Борис Първи, покръстител на българския народ.

Българската православна църква винаги е имала желание за общуване, каза след срещата от името на Светия Синод русенският митрополит Неофит. Според дядо Неофит пътят на сближението между православни и католици е "полека лека да се върви към преодоляване на каноничните различия". По думите му, това можело да стане само на теологични конференции.Той подчерта, че на излизане патриархът и папата са си разменили няколко думи на четири очи. "Желанието на дядо Максим беше да подкани към по-смели стъпки католическия свят, по отношение на сближение с православието", обясни Неофит.

Като първа съществена, но не решаваща среща, определи русенският владика разговора между Максим и Йоан Павел Втори. "Едва ли католическата църква има специален интерес първо с БПЦ да постигне единство", каза дядо Неофит и уточни, че в своята реч Папата е казал, че единството не трябва да бъде сливане, нито обсебване на по-малкия от по-големия, а истинско единение.

Светият Синод е почерпил гостите от Светия Престол с троянска сливова, кафе и ядки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.