Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа жалба в парламентарната комисия по Магнитски

2 коментара
Първа жалба в парламентарната комисия по Магнитски

Първа жалба е постъпила в новосъздадената парламентарна комисия за санкциите по американския закон "Магнитски". Тя е заведена от собствениците на "Ефбет" Цветомир и Стефан Найденови (баща и син). Преди изборите американското финансово министерство обяви, че налага санкции заради участие в корупция на няколко души – бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, хазартния бос Васил Божков, бившия зам.-председател на Бюрото за контрол на СРС Илко Желязков, някогашния зам.-министър на икономиката Александър Манолев, както и ръководителите на агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев и Красимир Томов.

Жалбата

Цветомир и Стефан Найденови апелират комисията да разследва защо, по думите им, неправомерно са попаднали в списъка на българското финансово министерство, а в същото време друга фирма е извадена от първоначалния вариант на списъка, предаде Offnews.bg.

Найденови настояват комисията да ги изслуша и да провери дали включването им в списъка е законосъобразно.

Жалбоподателите припомнят, че два дни след като САЩ обявиха, че санкционират 3 физически лица и 64 фирми по закона "Магнитски", у нас бе създадена работна група за действия във връзка със санкциите. Тази работна група на 9 юни публикува списък с 34 фирми, които са свързани със санкционираните, и сред тях бе дружеството "Интралот" АД.

Актуализиране

На 15 юни списъкът бе актуализиран, към него са добавени имената на Цветомир Найденов, Стефан Найденов и Боян Найденов (също син на Стефан Найденов - б.р.), а в същото време фирмата "Интралот" е премахната от списъка.

Жалбоподателите посочват, че 18 години въпросната фирма е свързана с Васил Божков - един от санкционираните по "Магнитски".

Найденови твърдят, че веднага подават сигнал за това и още на следващия ден, 16 юни, са се срещнали с новия директор на НАП Румен Спецов, задавайки му и въпрос за "Интралот". Отговорът бил, че дружеството е премахнато от списъка, защото е чуждестранно юридическо лице.

В същото време, допълват жалбоподателите, в списъка има още 15 регистрирани в чужбина фирми. На среща с председателя на ДАНС пък им било отговорено, че фирмата е неправомерно премахната и трябва да бъде отново включена в черния списък. Според медийни публикации пък "Интралот" е премахната заради прекратена свързаност с Васил Божков. В същото време, макар че Найденови са прекратили участието си в свързано с Васил Божков фирми още преди санкциите, техните имена продължават да са в списъка, посочват те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #2
  2. The Rock
    #1

    Защо съдружниците на Божков са още на свобода!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.