Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първан Симеонов: България отчетливо завива на Изток

Оповестявайки първи за визитата на Борисов, руснаците печелят тактическо предимство, според Харалан Александров

7 коментара
Първан Симеонов: България отчетливо завива на Изток

През последните няколко седмици и месеци България отчетливо завива на Изток за това може да се съди най-напред по позицията "Скрипал", след това и по отварянето на темата АЕЦ "Белене", както и по посещенията на най-високо ниво. Такова мнение изрази социологът от "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов в неделя пред БНР. Според него българската преориентация на Изток съвпада с напрежението вътре в самия Западен блок.

"Във вътрешнополитически план това най-ясно се изразява във факта, че се банализира антизападното говорене. Самият факт, че е възможна подписка за напускане на НАТО, означава, че постепенно оста на въртене на българския политически процес се отмества леко на Изток. Това е в синхрон с проблемите между ЕС и САЩ, които проличават изключително много в казуса с т.нар. иранска сделка, и които проличават с предполагаемата позиция на Полша, която някак си контрастира на фона на ЕС. Всичко това като че ли допълнително тласка Европа в неопределеност или по-скоро в орбитите на интересите на Русия в момента".

Това, което премиерът Бойко Борисов печели като предимство е, че в тази ситуация, когато Европа остава без ясните американски гаранции, той може да излезе в края на месеца с някакво ключово послание на тема европейско-руски отношения.

"Това, което направи с Турция. Струва ми се, че това се опитва да направи – да издейства на България специален статут в отношенията с Турция и в отношенията с Русия и да капитализира, евентуално, тази близост с Турция и близост с Русия, превръщайки я в коз за България и представяйки я като коз за ЕС. Дали това ще стане, ще покажат следващите години, но във всички случаи тава ще се хареса на вътрешните публики", коментира Първан Симеонов.

Според него обаче "тук едно неочаквано предимство спечели президентът Радев - в тази тяхна своеобразна конкуренция. Предимството е, че Радев се представи като предвестник на всичко това, защото той пръв отиде (в Русия -бел. ред.), смята Симеонов.

Тази му интерпретация се разминава с общото впечатление от визитата на Румен Радев в Русия, тъй като основната новина от нея беше, че Кремъл чака премиера Бойко Борисов.

Анализаторът Харалан Александров, който също бе гост в "Неделя 150" на БНР, се съгласи, че "има поизточняване" в политиката на България: "Заходът е видим и вероятно той ще трябва да бъде разказан. Очакваме това да се случи след визитата на Борисов – най-интересното събитие, ще увенчае този интересен месец".

Новината за срещата на Борисов с Путин дойде от Москва, когато в Русия беше президентът Румен Радев, а точната дата – 30 май, бе съобщена от съветник на руския президент, без да се изчака паралелно официално обявяване от страна на българското правителство.

"По този начин руснаците печелят тактическо предимство. Оповестявайки първи тази среща, те имат възможност да интерпретират в собствена ползва", коментира Александров.

"Това очевидно е част от стратегията Кремъл в един момент, в който се случват няколко паралелни процеса. От една страна Русия е в подем, от друга е в упадък, което може де се каже и за ЕС и САЩ. В тези много сложни и противоречиви тенденции, това, което се случва, според мен, в умовете на българските политически елите е, че се мобилизира рефлекс за това да си гарантираме, че няма да загубим възможността да поддържаме отношения с този толкова могъщ и влиятелен играч, още повече, че там връзките са стари, дълбоки и доста здрави. В някои случаи много трудни за развързване са тези възли, с които сме закачени руската политикономика, тъй като там е трудно да разграничиш икономическия от политическия интерес, особено в областта на енергетиката. Това е, което според мен прави Радев. Той понесе много критика. Според мен беше несправедливо обезценено неговото усилие", коментира Харалан Александров.

По думите му Борисов "плете друга мрежа": "Покрива много голяма международна територия. Сякаш се опитва, изплитайки като един чевръст паяк, в добрия смисъл, всичките тези връзки и отношения на приятелство и добросъседство с ясно заявеното обещание за лобиране и подкрепа на каузата за евроинтеграцията на Западните Балкани, някак си да стабилизира страната в един очевидно труден период, в който се случват големи тектонични размествания".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7

    Във връзка с приписваното на Радев „неочаквано предимство, което спечелил като предвестник“, ще изброя някои ползи от посещението му от моя гледна точка: 1. Български президент беше приветстван в царската ложа на Балшой театър. 2. Софийската опера представи на московската интелигенция (след 40 години забвение) операта „Зигфрид“ на „фашиста“ Вагнер. Вероятно с избора си проф. Карталов е искал да им намекне как героят Зигфрид се справил със злото джудже. Въобще, Карталов е известен просветител. Той

  2. Филка Русофилка
    #6

    Мнeниeтo нa „Мaлкия Paйчeв“ e нa изпeчeн кoмуниcтичecки и pуcoфилcки мaнипулaтop или „pуcки тpoл“, кaктo вeчe влeзe в eзикa. Пpoф. Влaдкo Муpдapoв тpябвa дa „oбoгaти“ peчникa нa бългapcкия eзик c тoвa нoвo пoнятиe. Paбoтaтa нa „Мaлкия Paйчeв“ e дa paзпpocтpaнявa внушeния, cлeд кoeтo дa пpaви „coциoлoгичecки пpoучвaния“ зa cтeпeнтa нa пopaжeниe въpxу мacoвoтo cъзнaниe oт тяxнaтa oтpoвa. Зa цeлтa пoлзвa бългapcки мacмeдии и чepвeни тpoлoвe, кoитo ca нaeти в pуcкaтa xибpиднa вoйнa cpeщу Бългapия, кaктo

  3. Dr. Web Browsing
    #5

    Лично мнение: такива "анализи" не са нищо друго освен "поредния инструмент от хибридния комплект" за онлайн инсинуации, спекулации, вменавания и внушения. Хубавото все пак е, че повечето медии (електронни и класически такива) дават глас и на такива "анализи" - хората не са чак толкова наивни и глупави и сами могат да преценят, кое е мнение е истинско и кое е в категорията "анализи", независимо от трудните времена, в които всички ние живеем.

  4. nik
    #4

    Защо Първан Симеонов от Галъп /Андрей Райчев-Кънчо Стойчев/ е пропуснал посещението на Борисов в Украйна преди срещата с Путин? Защото тогава завоят на изток нямаше да бъде отчетлив ли? А им се ще да бъде отчетлив, категоричен и безвъзвратен.Посещението в Украйна, срещите с президента и премиера на страната, която воюва с Русия, е звучен шамар за Русия. Предизвикателство руснаците да излязат от схемата за бившия сателит България.И да вдянат, че става дума за интегрална част от западния съюз. Вярно,

  5. анита хегерланд
    #3

    Обяснението е просто и логично. Русия играе основна роля в Близкия изток, и не може просто да бъде заобиколена или санкционирана, както се случва напоследък. Русия ще влияе и в преговорите между САЩ, Южна и Северна Корея. На ЕС му е нужно не да преговаря, а да бъде в контакт с Путин, но заради санкциите това е трудно. Златна възможност за Борисов, да изгрее на международната сцена с по-голяма роля от досегашната. Той се нуждае от добри съветници, за да си подреди приоритетите и да ги изрази по най-добрия начин. Борисов има невероятен шанс точно сега.

  6. lili
    #2

    Една корекция по мнението на Галъп за "логичната" източна ориентация на България напоследък: няма напрежение в "Западния блок", има напрежение между ЕС и Тръмп, около чийто избор и руски визити има доста неясни неща, според медиите. Понятието "Западен блок" дали не остаряла терминология, свързвана с ерата на Варшавския договор?

  7. [email protected]
    #1

    Абе защо постоянно някакви АНАЛизатори говорят простотии??? Ако ги слушаме тези,значи Меркел и Макрон,също са завили към изток,защото те първи се срещнаха с Путин? А някакво измислено говорене за напускане на НАТО се казва като някакъв факт,което е пълна тъпотия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.