Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов наложи вето на изваждането на БТПП от тристранката

7 коментара
Първанов наложи вето на изваждането на БТПП от тристранката

Президентът Георги Първанов наложи вето на текстовете от Кодекса на труда, които определят критериите за представителност на работодателските организации в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Решението си той съобщи във вторник след среща с представители на бизнеса.

Първанов не приема текстовете, според които Българската търговско-промишлена палата (БТПП) – най-старата организация на бизнеса в България с близо стогодишна история - вече не е национално представена работодателска организация и няма да може да участва в НСТС.

Според приетите в средата на декември от парламента промени в Кодекса на труда, национално представителните работодателски организации нямат право да извършват дейности, възложени само на тях със закон или друг нормативен акт. Палатата обаче издава документи за временен внос и износ и някои сертификати.

"Има разпоредби на закона, които засягат сериозно трудови права на организациите на работодателите, нарушават конституционни права и задължения, както и международноправни задължения на българската държава. Тези разпоредби ограничават социалния диалог и не се подкрепят от преобладаващата част от работодателските организации. Те не са присъщи на социалната държава, каквато България трябва да бъде според преамбюла на конституцията", се посочва в мотивите на президентското вето.

Според Първанов преобладаващите оценки в периода на прехода за работата на Националния съвет за тристранно сътрудничество са положителни и няма обяснение защо сега се налага промяна в критериите за представителност.

"Непрекъснатите изменения в законовата уредба не са в съответствие с европейския подход за максимална стабилност в нормативната и бизнес средата и създават съмнения за прекрояване на законите съобразно конюнктурни политически интереси", се казва в мотивите му.

Според него е необяснимо чувствителното увеличаване на изискванията за числен състав на синдикалните и работодателските организации, за да бъдат признати за представителни.

"Нецелесъобразно е изискването за национално представени организации на работодателите да се признават само тези, които обединяват браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хиляди осигурени по трудов договор лица. Многократно завишеният количествен критерий ще създаде проблем с представителността на организации, които работят в иновативни и високотехнологични сектори. Затруднява се постигането на един от приоритетите на ЕС – да се гради икономика на знанието. Проблем ще възникне и при представителността на малките и средните предприятия, които са гръбнакът на българската икономика и чиято представителност ще бъде затруднена в сравнение с представителността на крупните предприятия", посочва още президентът.

Според него е нарушена и конвенция на Международната организация на труда (МОТ) за еднакво третиране на синдикалните и работодателските организации.

"Не може да бъде прието и изискването на § 3 относно чл. 35, ал.1, т. 5 КТ работодателската организация да не извършва дейности, възложени ѝ със закон или нормативен акт. Вън от обстоятелството, че в противоречие с конституцията и Закона за нормативните актове тази разпоредба по същество отрича нормативния и общозадължителен характер на законите, тя допуска и забранената от чл. 57, ал. 2 от конституцията злоупотреба с права. В случая се създава възможност държавата да злоупотребява с права спрямо нежелана от нея като социален партньор работодателска организация, като ѝ възлага изпълнението на определени функции. Такова изискване безусловно би лишило такава организация от възможността да участва в социалния диалог", пише още в мотивите към ветото.

Председателят на БТПП Цветан Симеонов също заяви след срещата с Първанов, че  текстовете противоречат на конвенция на Международната организация на труда, подписана и от България в края на 50-те години.

Симеонов припомни, че търговските палати на Кипър, Австрия, Словения издават също документи за международна търговия, но въпреки това са социален партньор на правителствата.

Считаме, че е неподходящ моментът за въвеждане на такива "уникални" български практики и е по-добре да се съобразим с основните принципи на международното право, посочи Симеонов.

Срещу промените се обявиха депутати от всички политически сили, но ГЕРБ успяха да ги прекарат в пленарна зала.

"Промените бяха претупани. Надявам се дискусията да бъде по-задълбочена", каза Симеонов.

Това е поредното вето, което Първанов налага. За последно той върна промените в Кодекса за социално осигуряване, с които се вдигат пенсионната възраст. Управляващите обаче не се съобразиха с него и прегласуваха кодекса.

Изпълнителната власт на няколко пъти отхвърли позиции на Българската търговско-промишлена палата, а финансовият и социалният министър обявиха, че палатата няма ролята на Българската стопанска камара и КРИБ и не е в право да се изказва по въпроси от икономическия диалог. По време на дебата в пленарна зала Мартин Димитров от Синята коалиция допусна, че промените в Кодекса на труда се правят заради критиките на БТПП към правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Дали с БСП, или с АБВ, Георги Първанов, агент Гоце на ДС, българското ГЕСТАПО, ще си остане олицетворение и на онези, които след т.нар. „Промяна”, "компетентните професионалисти", с вродения си инстинкт на крадци и пладнешки разбойници ограбиха държавата и доведоха народа до просешка тояга. Днес представящи се за "защитници" на бедните и онеправданите, за „спасители” на нацията, насочили цялата си дейност към саботиране демократичното развитие на България. Ето го на снимката, гледа ни безсрамно с

  2. Анонимен
    #6

    При социализма България се "развиваше" и от добре развита аграрна държава се превърна в силно бедна "държава" със слаба икономика и разрушено селско стопанство и то благодарение на Партията и СССР. Българският модел при социализма бе притегателен за много идиоти - тъй наричаните развиващите се страни. След реставрацията на капитализма в Партията всичко се превърна в клиентела. Президентът Георги Първанов -дупето

  3. Анонимен
    #5

    Ebi se otzad, be, carvul sirishtnishki !

  4. Анонимен
    #4

    Гоце, събирай си партакешите и бегай у Косача да подпреш нужнико, от` че го ду`не ветъро !

  5. Анонимен
    #3

    Правилно е решението да се извади Октопода. Гоце ще иска да му помогне, но няма да му се отвори парашута.

  6. Анонимен
    #2

    Правилно решение. Крайно време е да се извадят и останалите комсомолски организации, които само гледат да се облажат от европейските програми и не е далеч времето, когато ОЛАФ ще ги подхване за крупните далавери с оперативна програма "Човешки ресурси".

  7. Анонимен
    #1

    Poleka-leka da se izkluchat vsichki i cialata vlast v racete na BOJESTVENITE GERB.Vsia vlast sovetom(GERB).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.