Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов пак поиска да сменим позицията за Ирак

0 коментара

България трябва да осмисли позицията си по кризата около Ирак, нашето поведение трябва да е за намиране на достатъчно легитимно решение в рамките на Съвета за сигурност на ООН. Това заяви днес сутринта президентът Георги Първанов на площада под връх Шипка, докато чакаше да пристигне руския държавен глава Владимир Путин за официалната церемония по повод 3 март.

Вчера, на съвместната пресконференция на двамата президенти, Путин призна правото на България да следва своите собствени интереси при определяне на външната си политика, в това число и спрямо Ирак. Руският президент заяви в София, че позициите на Русия и България по иракската криза не съвпадат напълно, но се въздържа да даде оценка за действията на България. Всяка страна е в правото си да изхожда от своите интереси при определяне на външнополитическите си позиции, заяви Путин на съвместния брифинг с Първанов.

На същия брифинг Първанов каза, че българската позиция не се отличава съществено от онова, което се договори ЕС на последната среща на върха - за безусловно и бързо разоръжаване на режима на Саддам Хюсеин. "Много важно е всяко решение да носи печата на легитимност на Съвета за сигурност на ООН", посочи Първанов и декларира желанието на страната да работи за единството на НАТО и ЕС.

Днес президентът разшири формулировката си за решение в рамките на Съвета за сигурност, наричайки го "достатъчно легитимно", без обаче да обясни какъв тип подкрепа според него би била достатъчно легитимна.

"Очевидно е, че Владимир Путин проявява разбиране към различието на позициите", каза Първанов, помолен да коментира изразената вчера позиция от руския президент по темата. Но има неща, които трябва добре да осмислим не заради посещението на руския президент, а заради нас самите, добави Първанов.

"Трябва да подходим много сериозно към всички предложения от последните дни - за нова резолюция на Съвета за сигурност или за нова позиция на Съвета", добави той.

Според Първанов, поведението на България трябва да следва поведението на доминиращото в световното обществено мнение, а именно намиране на достатъчно легитимно решение в рамките на Съвета за сигурност на ООН.

Отново по темата Ирак, днес следобед външният министър Соломон Паси коментира, че унищожаването на ракетите Ал Самуд 2 по никакъв начин не е израз на активно сътрудничество с оръжейните инспектори, както изисква резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН. Това, което резолюцията изисква от Багдад, е активно сътрудничество с инспекторите. Дали има сътрудничество или няма, очакваме да чуем от доклада на главния оръжеен инспектор Ханс Бликс. Едва след това ще можем да коментираме българската позиция, допълни министър Паси.

Позицията на българския външен министър съвпадна с тази на Великобритания, изразена от говорител на "Даунинг стрийт", и се размина с мнението на руското външно министерство.

АФП цитира руският зам.министър на външните работи Юрий Федотов, според когото началото на разрушаването на забранените ракети Ал Самуд 2 от Ирак доказва ефикасната работа на инспекторите по разоръжаването и по-активното сътрудничество на Багдад с ООН.

Говорител на британското правителство обаче заяви, че Ирак трябва да направи много повече от унищожаването на ракетите Ал Самуд, за да изпълни изискванията на ООН и да предотврати войната. Като пример беше посочено наличието на 8500 л антракс, тон и половина нервно паралитичен газ VX, 6500 химически бомби и други забранени химически вещества.

Икономическото сътрудничество - акцент на визитата на Путин

В оценката си за посещението на Владимир Путин в България българският държавен глава Георги Първанов акцентира на темите, свързани с икономическото сътрудничество между двете страни. Като важни резултати българския президент посочи постигнатото споразумение за изплащане на част от руския дълг към България, споразуменията в енергетиката и за транзита на природен газ, ясно изразената от президента Путин и неговия екип политическа воля да се деблокира работата по изграждането на нефтопровода Бургас - Александруполис.

Помолен да коментира вчерашното изказване на Путин, че проблемът с посредниците при доставките на руски природен газ е по-скоро български проблем, Георги Първанов посочи, че проблемът е общ, но е по-голям за България, защото товари цените на газа. Формулата за отстраняване на посредниците Първанов остави на експертите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.