Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов подкрепя МВР за тоталното следене в Интернет

19 коментара
Първанов подкрепя МВР за тоталното следене в Интернет

Държавният глава Георги Първанов издаде указ за обнародване на поправките в Закона за електронните съобщения. Въпреки това обаче документът е подписан с "особено мнение", заради ограничения достъп на МВР до данните в Интернет и за разширените правомощия на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), които ще дадат възможност на комисията да издава аналогови лицензии по своя преценка.

Според президента законът трябва да създава по-балансиран режим, който да защитава правата на лицата от неправомерно използване на информация, свързана с тях, но и да дава ефективни средства за борбата с престъпността.

С гласовете на опозицията, НВСД и някои социалисти преди две седмици парламентът отхвърли предложенията, позволяващи безпроблемен достъп на МВР и ДАНС до данни за телефонните разговори на гражданите, електронните им съобщения и онлайн комуникацията. Досега МВР можеше да следи мобилния трафик без да иска разрешение от съда.

Решението на парламента ядоса вътрешния министър Миков, според когото приетият нов текст на пръв поглед защитава човешките права, но всъщност нанася много сериозен удар върху оперативните способности на службите за разкриване на престъпления по горещи следи. "Отрязаха ни ръцете", възропта Миков и се закани да поиска от президента налагане на вето върху закона.

Първанов споделя мнението на вътрешното министерство, че с промените ще се затрудни работата на службите по разкриване на редица сериозни престъпления.

Той смята, че "ограниченията за използване на данните само за разкриване и предотвратяване на тежки престъпления ще затруднят борбата с престъпления като сводничество, разпространение на детска порнография и други, които не са тежки според българското законодателство, но са груби посегателства срещу правата на личността".

За същото пледира и МВР в официално съобщение до медиите, след приемането на промените.

В становището на Първанов се посочва, че според европейската директива достъпът до трафичните данни трябва да става за разследването, разкриването и преследването на сериозни престъпления. Това понятие е с по-широко съдържание от понятието "тежки престъпления", за които е ограничено приложното поле на закона, посочва държавният глава. Първанов.

Според Програма "Достъп до информация" (ПДИ) обаче отхвърленият вече проект на МВР е твърде широко тълкуване на директивата на ЕС, която създава възможности на националните власти да задължат комуникационните компании да съхраняват данни за трафика.

Освен това, смята президентът, затруднения ще създаде и усложнената процедура по използване на тези данни, дори когато става въпрос за разкриване и предотвратяване на тежки престъпления.

Разбираеми са опасенията от неправомерното съхраняване и използване на такива данни и е категорично необходимо това да става в строгите рамки, установени в закона. Възприемането на крайни решения, с които тези данни не могат адекватно и бързо да бъдат използвани в борбата с престъпността обаче е също неприемливо. Еднакво неоправдано е както абсолютизирането на правата на отделната личност за сметка на обществения интерес, така и неправомерното засягане на нейните права, допълва Първанов.

Първанов отбелязва още, че с разпоредбата на пар. 77 от закона се предоставя възможност на КРС да издава разрешения за аналогово наземно телевизионно разпръскване и да приеме правилата, по които те се издават.

Президентът не е убеден в правилността на това решение, защото така СЕМ няма да има възможност да контролира съдържанието на операторите, които ще излъчват въз основа на издаденото от комисията разрешение, тъй като контролът на лицензираните и регистрирани оператори е различен. Държавният глава смята, че този въпрос трябва да бъде уреден със закон.

"Въпроси поражда и предвиденият параграф за отнемане на разрешението за ползване на аналогови честоти, когато те са необходими за реализиране на съответния етап от изграждането на цифрова електронна съобщителна мрежа", смята Георги Първанов.

Според него трябва да бъдат предвидени съответни законови механизми за гарантиране и защита правата на операторите в този случай. "Освен всичко друго, приетият закон представлява пореден опит за дистанциране на президентската институция от вземането на важни решения в областта на електронните съобщения, към които тя досега имаше отношение", се отбелязва в становището.

Въпреки забележките обаче законът заминава за обнародване в Държавен вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. оставка!
    #19

    тоталното следене няма да ниспре,Гоцко!

  2. избирател
    #18

    Врвме е да изметем боклука.

  3. Xoxo
    #17

    Сидифчов, Гоце, ченте мръсно, идиот такъв !!!

  4. Карина
    #16

    или го връщаш или го подписваш, особеното ти мнение е за лапнишараните, без никаква стойност.

  5. Християнин
    #15

    какво искате от гоце?

  6. Ех Гуци , Гуцииии
    #14

    Ех Гуци , Гуцииии .....от де тръгна Гуци и докъде стигна......

  7. Да!
    #13

    се възмути от закона точно в частта му, ограничаваща донякъде шпионирането.Мръсникът не може да избяга от себе си.

  8. мусура
    #12

    Обществена тайна е, че няма нито едно разкрито сериозно престъпление със широк обществен интерес. Демек, МВР така или иначе използва всичките си правомощия единствено и само за лични облаги или за политически репресии - примерно видно е какво се случи с бившия директор на БЧК - след няколко години ходене по мъките и десетките очернящи статии по негов адрес, днес прокуратурата отказа да повдигне обвинения, поради липса на доказателства! Не беше ли редно първо да се съберат такива, а после да се вдига

  9. д-р Виткова
    #11

    Медицинският рецидив на ДС-Гъце-триперо показва, че триперо вече е завладял някои негови физиологични процеси, което е нелечино!

  10. редактор
    #10

    Екипът на Mediapool ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.