Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов поиска тълкуване на Конституцията заради НАТО

0 коментара

Президентът Георги Първанов подписа днес искане до Конституционния съд за тълкуване на два текста от основния закон, свързани с възможностите за пребиваване и преминаване на чужди войски през територията на България.

Първанов иска КС да изтълкува чл. 84, т. 11 във връзка с чл. 85, ал. 1, т. 1 от Конституцията, съобщи пресцентърът на "Дондуков"2.

Текстът на член 84 се отнася до даването от парламента на разрешение за "изпращането и използуването на български въоръжени сили извън страната, както и пребиваването на чужди войски на територията на страната или преминаването им през нея". "Народното събрание ратифицира и денонсира със закон международните договори, които имат политически или военен характер", пък пише в чл. 85. ал.1.

След като в края на ноември България получи покана за членство в НАТО, отново се заговори за необходимостта от спешна промяна в Конституцията, която да даде възможност на изпълнителната власт да разрешава преминаването и пребиваването на съюзнически чужди войски през страната. Сега това е в правомощията на парламента, което утежнява и забавя процедурата.

Първанов веднага реагира, че ще пита Конституционният съд дали основният ни закон може да се окаже пречка пред задълженията, които България трябва да поеме като съюзник в НАТО. Ако това се окаже така, президентът обяви, че лично ще предложи промяна в Конституцията.

В мотивите на днешното искане на президента се казва, че членството в НАТО предвижда България да ратифицира споразумение за статута на войските на Алианса по време на военни операции на пакта, а също и за транзитното преминаване и пребиваване. Президентът смята, че аналогични задължения за България може да възникнат и при приемане на страната ни в ЕС във връзка с изграждането на обединените въоръжени сили на Евросъюза.

Първанов пита Конституционния съд дали съюзнически войски по сключен международен договор могат да се третират като чужди войски, които застрашават суверенитета, сигурността, независимостта и териториалната цялост на страната. Според президента, със записаната в Конституцията норма законодателят се е ръководел от мисълта да не се застраши суверинитета на държавата, докато съюзническите чужди войски всъщност са още една гаранция за сигурността на държавата.

Първанов задава и въпроса дали за всяко конкретно преминаване или пребиваване на съюзнически войски е необходимо разрешение от парламента, ако Народното събрание е одобрило международно споразумение в това отношение.

Първанов пита и дали следва парламентът да дава разрешение за всеки конкретен случай, ако със закон той е определил изчерпателно определи целите, редът и условията за изпълнение от българска страна на задължения, поети с международен договор с военен и политически характер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.