Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов предложи нов орган за борба с корупцията

0 коментара

Създаването със закон на Национална служба за борба с корупцията предложи президентът Първанов. Службата трябва да е с гарантирана независимост и да бъде равноотдалечена от властите, обясни президентът на пресконференция, където отчете първата година от встъпването си в длъжност.

Той не обясни какво налага създаването на още един орган за борба с корупцията и какво пречи на съществуващите структури да изпълняват ефективно задълженията. Предложението му изненада управляващите. Правителственият говорител не знаеше дали президентът вече е дискутирал тази идея с премиера.

"Биха могли да възникнат известни съмнения доколко е удачно сформирането на подобен орган, тъй като вече има комисия за борба с корупцията в Народното събрание и дали няма да се получи дублиране на функциите им", заяви шефът на парламента Огнян Герджиков пред Mediapoоl, но изрази готовност да дискутира идеята. Шефът на външната комисия в парламента Станимир Илчев коментира, че принципно му е трудно да си представи формулата за равна отдалеченост на подобна структура и не намира аналог в европейските страни.

Проблемите с Русия идвали от българското правителство

Георги Първанов разкритикува правителството, което не реализирало"докрай ефективно" постигнатите от него договорености с други държавни глави.

Той прехвърли върху министрите на икономиката и външните работи вината за това, че не са придвижили напред въпроса с руските претенции към имоти на Булгартабак. Президентът не даде конкретен отговор на въпроса на Мediapool.bg дали в разговора си с руския президент Владимир Путин е повдигнал темата за руските претенции към Булгартабак, които въпреки заявлението му от септември м.г. за тяхното уреждане, бяха подновени. Каза само, че знаел каква е политическата воля на президента Путин и че двете български министерства - външно и икономическо трябва да представят убедителни и доказателства в полза на българската позиция.

Първанов разкритикува Василев и Паси и за проблема с българските визи за руснаци. Въпросът не е решен, въпреки че Русия вече открила нови консулства, посочи президентът, като пропусна да отбележи, че руското правителство забави с месеци откриването на консулствата. Той призна, че погасяването на руския дълг в пари вместо с ядрено гориво е било инициирано от изпълнителната власт, но не обясни защо изкара именно този акцент от своята среща с Путин преди два дни.

Като пример за друга нереализирана от правителството негова външнополитическа инициатива президентът посочи посещението си в Германия, където представил "набор от идеи в енергетиката и стокообмена".

Единствената добра дума по адрес на Соломон Паси беше за определения от Първанов "пробив" в българската външна политика към арабския свят. Това, според президента, е основен елемент и предпоставка за справедливия съдебен процес срещу шестимата български медици в Либия.

Първанов видя опити на мнозинството да му изземе правомощия

Първанов упрекна мнозинството в ревност към президента, "вероятно продиктувано от повишената активност на президентския екип". По думите му, имало и "стремеж към негласна конкуренция... дори опити за изземване правомощията на държавния глава".

Едновременно с това президентът обяви, че възнамерява той да внесе предложения за промени в конституцията, срещу които преди половин година беше силно скептичен. Това ще стане още тази година след консултации с парламентарните и извънпарламентарните партии, със съдебната и местната власт и с гражданските структури.

Първанов няма иска увеличаване на правомощията на президента, за да не "затлачи" дебата. Като причина за проблемите в съдебната система изтъкна не само честата смяна на некачествени закони, но и лошата кадрова политика, която още от началото на прехода била се изграждала на базата на групови или тяснопартийни нитереси.

Първанов смята да създаде към президентската администрация орган, който ще работи за социалната адаптация на освободените военнослужещи. Новият орган щял да си взаимодейства с военното министерство, което до момента е водещо в координацията на такива програми, осъществявани от неправителствени организации.

Като упрек към управляващото мнозинство прозвучаха и думите на президента, че повече няма да внася пред Консултативния съвет по национална сигурност(КСНС) темата за борбата с престъпността, защото не виждал резултати от това. В действителност през лятото на т.г. Първанов поиска да създаде нов съвет към президентството, който да координира борбата с престъпността, но от НДСВ посочиха, че по този начин се отнемат функции на изпълнителната власт.

Първанов предвижда изготвянето на правилник за работата на КСНС, който да подобри ефективността на органа и да създаде предпоставки волята на КСНС да се реализира в управленската политика.

Социалният президент

Първанов обеща, че ще продължи да опрощава дълговете на тютюнопроизводитгели и пенсионери. До няколко седмици ще представи програма за младежка политика, която очаква да бъде реализирана от всички институции. Президентът поиска и облекчения за бизнесмените, които спонсорират културата и спорта.

Първанов, който спечели изборите с обещанието да е социален президент, оцени направеното досега от него в тази сфера като "повече от направеното от институцията в предишните години". Повече, отколкото конституционните ми задължения го изискват, но много по - малко от онова, което хората очакват и което хората се надяват, и което аз самият се стремя да постигна, каза Първанов.

Първанов днес съобщи официално, че назначава бившия вицепремиер и министър на регионалното развитие от БСП Костадин Паскалев за съветник по вътрешнополитически въпроси. Президентът потвърди и назначението на Николай Николов в екипа си, като обеща да разгърне по-мащабно дейността на съветниците си по вътрешните за страната ни въпроси.

Първанов съжалява, че не се наложил за 3 и 4 блок

Единствените негативи, които Първанов отчете в едногодишната си дейност, бяха неуспехът му да наложи виждането си за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и невръщането на имуществото на тракийските българи. И двата въпроса са в компетенциите на МС. Ще продължа обаче, както и до сега, дори с риск това да не

допада на някои от нашите партньори, да поставям деликатни въпроси и да отстоявам българския национален интерес по тях, каза Първанов.

Той не взе отношение по скандал с подслушването на правосъдния министър, политици от опозицията и журналисти по разработки на НСС, чийто шеф Иван Чобанов е назначен именно от него. "Назначението на ген. Чобанов, както и много други назначения, са подписани от президента, но това не означава, че са избор на президента, че е някакво мое персонално предпочитание. Във всеки случай подчертавам това, което каза генерал Бойко Борисов след последната ни среща - ген. Чобанов има доверието на ръководителите на институциите", заяви държавният глава в отговор на въпрос.

И в бъдеще президентската институция ще бъде фактор на стабилността и спокойствието, посочи в специалното си изявление президентът Първанов. Той изтъкна необходимостта от допълнителни усилия през 2003 г. за ратификация на споразумението за членство в НАТО и за успешно приключване на преговорите с ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.