Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов се дърпа от обща позиция по Ирак заради Путин?

0 коментара

Президентът Георги Първанов не е свикал Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) заради иракската криза, въпреки че преди 12 дни бил помолен за това от външния министър Соломон Паси и шефа на парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев. До този момент няма обратна реакция, държавният глава е потънал в мълчание, каза днес Илечв пред журналисти.

От президентството съобщиха, че там не е постъпвало писмено искане за КСНС. По-късно Илчев уточни, че предложението било направено чрез негови и на министъра изявления в медиите.

Той предположи, че мълчанието на Първанов е свързано с предстоящото посещение на руския президент Владимир Путин в България от 1 до 3 март. Илчев допуска, че Първанов отлага отговора си, за да не се получи някаква колизия преди посещението на руския президент.

От президентството не дадоха категоричен отговор ще бъде ли свикан КСНС, нито пък обяснение защо досега това не е направено.

След пристигането на американското искане за участие на България в евентуална операция, на 5 февруари президентът направи консултация с шефовете на спецслужбите, но не свика консултативния съвет.

Президентът Първанов и БСП смятат, че България може да подкрепи САЩ за военна операция срещу Ирак само при изрична санкция от ООН - каквато е позицията на Франция, Германия и Русия - основните опоненти на САЩ в момента.

Официалната позиция на правителството, одобрена от парламента, е в подкрепа на твърдата политика на Вашингтон спрямо Ирак. Същата позиция имат всички държави от централна и източна Европа, както и повечето от членовете на ЕС.

"Преценката е на президента, аз не смятам, че той не би свикал такова заседание, каквото и да стане, но вероятно преценява, че в тази ситуация това не е необходимо или все още е рано", каза Илечв. Той уточни, че Първанов имал напрегната програма около посещенията на руския и финландския президент.

СДС подкрепиха идеята, БСП защитиха Първанов

ОДС, които упорито настояват президентът да изрази публична позиция по Ирак, днес се изказаха в подкрепа на предложението за свикване на КСНС. Въпреки, че има решение на Народното събрание по кризата в Ирак, това би спомогнало да се излъчи консолидирана българска позиция, обясни зам.-председателят на ОДС Димитър Абаджиев.

Президентът трябва да има конкретни послания за кризата в Ирак и за предизвикателствата пред България във връзка с членството на страната в НАТО, заяви Абаджиев. Той посочи, че до този момент е ясно, че има противоречиви сигнали от страна на България.

Със своята безпомощност и неадекватност управляващите се опитват да прехвърлят отговорността върху президента и КСНС, бе коментарът на говорителя на БСП Ангел Найденов. Според него от такова заседание имало смисъл, когато "могат да бъдат положени предварително усилия да се формулира консолидирана българска позиция, а не да се легитимира позиция, която вече е изразена".

Станимир Илчев от НДСВ обаче смята, че държавният глава е можел да свика КСНС преди решението на Народното събрание от 7 февруари, с което на САЩ бяха предоставени коридори, база и рота при евентуална военна операция. Той посочи, че ангажирането на държавния глава с определена позиция по този въпрос е неизбежно, защото от неговото изявление на 5 февруари до сега са настъпили множество развития и при напредналата готовност на страната ни да изпълни поетите ангажименти.

"Най-малкото, защото в обществото циркулират не съвсем убедителни, но крайно обезпокоителни версии - за голяма бежанска вълна, за рязко покачване на цените на горивата, за неблагополучия по охраната на стратегически обекти - тук отговорните фактори могат да дадат възможно най-актуалната информация, а за това няма по-подходящо място от КСНС", обясни председателят на външната комисия.

Според Кемал Еюп от ДПС обаче няма нужда от свикване на Консултативния съвет във връзка със ситуацията около Ирак, защото няма нов момент, който касае националната сигурност. Няма нещо, което да предизвиква промяна в позицията на България, за да се обсъди в КСНС, посочи Еюп.

Днес Илчев нарече "очевиден архаизъм" факта, че той и шефовете на вътрешната комисия и тази по евроинтеграция не са членове на КСНС, а фигурират в графата "други длъжностни лица".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.