Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов скастри медийните изяви на Паси за заложниците

0 коментара

Президентът Георги Първанов индиректно скастри външния министър Соломон Паси за ролята му на активен говорител по кризата със заложниците.

Във вторник държавният глава призова да се ограничат до минимум публичните коментари, свързани с Ирак. "Прави ми впечатление, че всеки се изказва за всичко, дори и когато не разполага с необходимата информация", добави Първанов, без да цитира конкретни имена.

В същото време дипломатически източници в Багдад съобщиха, че очакват по-късно във вторник филипинският заложник да бъде освободен, след като Манила обяви готовност за сделка с похитителите, обещавайки да изтегли предсрочно контингента си от Ирак.

Във вторник - четвъртия ден след поставения от екстремистите ултиматум спрямо двамата български заложници - вътрешното министерство в Багдад съобщи официално, че те са живи и в добро здравословно състояние. Няма новини за развитието на преговорите, които водят двамата български дипломати, изпрати в Ирак специално за решаване на кризата.

Външният министър Паси продължава да се изявява като най-активния говорител на властта по кризата с двамата отвлечени българи. Днес медиите са пълни с коментари за вчерашната видеовръзка на Паси от Брюксел, по време на която той не каза нова информация по случая, но призова медиите да подходжат внимателно към кризисната тема.

Във вторник Паси отново се включи от Брюксел в новините на БНР и Дарик, съобщавайки за четвърти пореден ден, че шофьорите Георги Лазов и Ивайло Кепов все още са живи, както и че похитителите не са се свързвали с българските власти и не са отправяли нови искания след ултиматума им по телевизия Ал Джазира от четвъртък през нощта.

За изминалите четири дни Паси се включи на два пъти по катарския сателитен канал и даде интервю по Си Ен Ен. Президентът Първанов даде едно интервю за Ал Джазира в петък, ден след новината за отвличането на шофьорите.

От гледна точка на медиите и общественото мнение в България, изявите на българските държавници са нещо очаквано и дори задължително, тъй като в противен случай могат да бъдат упрекнати от опозицията или от журналистите, че не правят нищо или че работят на тъмно. От друга страна, в безпрецедентната криза с похищение на българи от екстремисти, политиците винаги рискуват да нарушат баланса между "тихата" и публичната дипломация.

В София обаче се забеляза явно желание за надцакване между правителството и президента, като през последните дни заваляха съобщения кой с кой чужд държавник е разговарял, как премиерът използвал "добрите си контакти" с арабските страни и прочее.

Първанов даде пример за публична сдържаност

Призовавайки за словесна въздържаност по кризата, във вторник президентът Първанов сам даде тон за самоограничение, отказвайки конкретен отговор на въпросите трябва ли представители на мюсюлманската религиозна общност у нас да отидат в Ирак в търсене на път до похитителите, както и дали българските граждани са били подготвени за подобни кризи след включването ни сред коалиционните сили в Ирак.

На всички въпроси по кризата със заложниците Първанов декларира единствено, че "държавата на ниво дипломация, институции и спецслужби прави всичко възможно за спасяването на нашите сънародници".

Коментарите трябвало да останат за времето, когато всичко приключи, "надявам се, благополучно", добави Първанов.

В същото време бе съобщено за среща на президента Първанов с арабската общност в България, в която членуват иракчани, палестинци, ливанци, като разговорът ще бъде излъчен в най-гледаната вечерна емисия на Ал Джазира. Пред арабската общност българският държавен глава е обявил гражданска инициатива за събиране на хуманитарна помощ за болниците в Ирак. До момента са събрани лекарства и консумативи на стойност около 600 хил.лв.

Италия посъветва да демонстрираме твърдост

Поломен за коментар по кризата, националният прокурор на Италия за борба с мафията Пиеро Луиджи Виня припомни, че в подобния случай с италианските заложници в Ирак държавата му е демонстрирала твърдост и не е отстъпила пред исканията на терористите, въпреки че единият от заложниците е бил екзекутиран.

"Разбира се, всяка държавата е напълно независима и действа така, както тя намери за най-подходящо. Аз просто ви показах какво е било поведението на италианската държава", заяви прокурорът, наричан в страната си "антимафия". Виня добави, че е дълбоко съпричастен към трагичния епизод на отвличането на двамата български граждани".

Българското правителство трябва да е много внимателно, да не се ангажира с нещо повече от вече направените декларации или да предприема провокативни действия. Максималното, което може да се предприеме при сегашните обстоятелства, е да опита да намери посредници сред иракското население, които могат да се свържат с похитителите и евентуално да осигурят освобождаването на заложниците, коментира ситуацията пред Би Би Си британският специалист по близкоизточни въпроси Джордж Жофе.

По думите му посредниците в кризата трябва да са или хора от съпротивата, или хора, уважавани от съпротивата. Жофе посочи, че в успешните до този момент случаи тази роля са изпълнявали както иракски духовници, така и племенни водачи и дори бивши функционери на БААС, партията на бившия иракски диктатор Саддам Хюсеин.

Ирак официално потвърди, че заложниците са живи

Във вторник иракското вътрешно министерство съобщи официално, че българските заложници, както и отвлеченият филипинец, са живи.

Полк. Аднан Абдул Раман специално за двамата българи е казал, че са в добро здравословно състояние. В последното си изявление по Ал Джазира българският външен министър подчерта, че Кепов и Лазов имат здравословни проблеми и призова похитителите да се съобразят с това.

Според съобщението на АФП говорителят на иракското министерство е заявил, че не са получавали съобщение заложниците да са убити, нито са откривали тела.

Багдад призова правителствата да не преговарят с похитителите

Багдад настоя правителствата да не преговарят с похитителите на техни заложници, предаде Си Ен Ен.

Повод за призива стана изявлението на филипински представител, че Манила ще изтегли войските си по-рано от планираното, каквото условие бе поставено от групировката, отвлякла филипинския гражданин в Ирак.

Очаква се освобождаването на 46-годишния Анхело де Ла Круз да стане по-късно във вторник, на пазено в тайна място, заявиха дипломатически източници в Багдад.

Манила увери похитителите, че нейният 50-членен хуманитарен контингент ще бъде изтеглен преди предвидената дата 20 август. Групировката, отвлякла филипинеца, поиска военната част да напусне до 20 юли.

Във вторник филипинското правителство запази публично мълчание по въпроса за преговорите, свързани с освобождаването на Де ла Круз. Филипински представители казаха, че били помолени да не коментират ситуацията, тъй като преговорите били трудни и са достигнали критична фаза.

В същото време иракската полиция задържа 525 заподозрени престъпници в най-голямата досега координирана операция от американската инвазия в страната. Според непотвърдена информация част от арестите в Мосул са свързани с българските заложници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.