Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов убеждава, че ляво правителство няма да спре реформите

0 коментара

Каквито и политически промени да има в България, който и да е на власт - левица, десница или център, няма да има отстъпление от политиката на реформи в страната, няма да има промени в стратегическата ориентация на България. В това се опита да убеди президентът Георги Първанов представителите на немския бизнес и на политическите среди в лекция за перспективите на България.

От година насам всички социологически сондажи в България показват трайна преднина на БСП пред останалите политически сили в страната. Макар че за това време социалистическата партия не е разширила електоралната си база според цифрите, като най-вероятна се прогнозира именно нейна победа на предстоящите през 2005 г. парламентарни избори.

Именно социалистите обаче през 15-те години на преход единствени не са успели да покажат, че могат да устоят на популизма и да се опитат да извършат необходимите за българската икономика и за обществото реформи. Последното им управление през 1995 - 1996 г. трайно остана с емблемата на хиперинфлацията и финансовата криза, разтърсила България. Докато партиите, характеризирани от Първанов като десница и център, въпреки критиките към техните действия вече получиха международно признание за способността им да провеждат реформи - както по времето на кабинета Костов, така и при сегашния кабинет Сакскобургготски.

В лекцията си пред представители на икономическите, политическите, банковите и културните среди на Германия българският президент изброи няколко причини, които биха могли да увеличат интереса на чуждите и конкретно на германските инвеститори към България - политическата и икономическа стабилност в страната, добрите макропоказатели, членството в НАТО, необратимата перспектива за ЕС, както и променената законодателна база, която вече в много отношения отговаря на изискванията на Европейския съюз.

Като специална сфера на интерес от страна на германските инвеститори Първанов очерта енергетиката. По думите му, перспективите в тази сфера минават през приватизацията и през развитието на ядрената енергетика.

Преди две седмици частната немска компания EON спечели конкурса за един от трите пакета електроразпределителни дружества в България, с които стартира приватизацията в сектора. Няколко години вече обаче няма развитие на проекта за концесията на мини "Марица Изток", по който партньор на българската страна е немската РВЕ "Рейнбраун".

Българският президент акцентира най-вече върху проекта за АЕЦ "Белене", размразен от сегашното правителство. С думите "Сигурен съм, без да мога да влияя на решението на правителството", Първанов почти обеща на немските инвеститори, че компанията "Сименс" ще участва в проекта "при една по-широка международна конфигурация". Преди три седмици държавният глава направи почти същото обещание и пред руския президент Владимир Путин, този път за шансовете на руската "Атомстройекспорт" да спечели процедурата за изпълнител на проекта заедно с френската "Фраматом". "Сименс" официално не фигурира в този консорциум, но отдавна работи заедно именно с тези две компании.

Пред немските бизнесмени и политици Първанов обяви още, че повече от 90 % от българите подкрепят развитието на ядрената енергетика в страната.

Българският президент изрази увереност, че членството на България в ЕС е напълно реална и близка перспектива и това е оценка и на нашите партньори. Той посочи за напълно реалистична 2005 г. за подписване на договора за присъединяване, а януари 2007 г. - за членство в ЕС.

На въпрос за продажбата на земя на чужденци, президентът каза, че в България има воля за премахване на конституционната забрана и проблемът ще бъде решен в близките месеци, най-вероятно още в рамките на този парламент. По думите му, основен вътрешен въпрос е възможността българските граждани също да бъдат конкурентно способни и да участват активно на пазара на земята.

Отново в отговор на въпрос Първанов призна, че България не успява да постигне целите в областта на реформите в правосъдието и все още е далеч от изискванията на европейските партньори. Държавният глава нарече "основателни" забележките в тази област на Брюксел и се опита да убеди немската аудитория, че българските политици и законодатели осъзнават заинтересоваността на собственото си общество от ефективно и действено правосъдие. Като аргументи президентът посочи политическия консенсус по вече извършените съдебни промени в конституцията (направени след остро напомняне на еврокомисаря Ферхойген пред българския парламент, че без тях София няма да получи мечтаната 2007 г. за членство). Държавният глава заяви, че предстоят промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс, които, по думите му, ще създадат още по-добра основа за работа на независимата съдебна власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.