Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов върна закона за ограничаване на ДС -кадрите в дипломацията

Мнозинството ще го прегласува през септември, чака се БСП да атакува промените в КС

0 коментара
Първанов върна закона за ограничаване на ДС -кадрите в дипломацията

Както се очакваше, президентът Георги Първанов наложи вето на промените в Закона за дипломатическата служба, които ограничават кадрите на Държавна сигурност от висши постове в дипломацията. В четвъртък той изложи мотивите за връщането на закона, който социалистите се заканиха да атакуват пред Конституционния съд (КС).

Очаква се парламентът с лекота да прегласува отхвърлените от Първанов текстове, тъй като освен мнозинството на ГЕРБ, Синята коалиция също подкрепя промените.

Председателят на парламентарната комисия по външна политика и отбрана Доброслав Димитров каза, че това ще стане през септември, след лятната ваканция на депутатите.

Не се изключва и възможността ГЕРБ да изчакат края на мандата на Георги Първанов преди да прегласуват закона и така единственото препятствие пред промените да остане Конституционния съд. До момента Външно министерство е твърдо в позицията си, че текстовете не нарушават основния закон.

Големи правомощия на външния министър и дискриминация

Според Първанов промените в закона създават възможности за субективни кадрови решения на министъра на външните работи на базата на неясни или занижени критерии при подбор и назначение на кадрите. Освен това осезателно са занижени изискванията към дипломатическите служители за заемане на ръководни длъжности.

Една от основните цели на закона е да отвори дипломатическата служба за по-млади хора и експерти извън системата, което е невъзможно при сегашните изисквания, които де факто капсулират системата.

"Създава се възможност за генерален директор да бъде назначено лице, което изобщо не притежава дипломатически и задграничен опит. Освен това е предвидено министърът да назначава на тези длъжности и лица извън дипломатическата служба, като за това ще е необходима само преценката на министъра за „доказана квалификация и опит”, посочва Първанов.

Очаквано държавният глава, известен с агентурния си псевдоним "Гоце" от времената, когато е работил за репресивния апарат на бившата комунистическа партия, не приема и забраната определен кръг лица (с доказана съпричастност към бившите служби) да бъдат назначавани или да продължават да заемат публични (ръководни) длъжности в дипломатическата служба - посланици, генерални консули и заместник-ръководители на дипломатически мисии, както и други ръководни длъжности - от началник на сектор до генерален директор и главен (постоянен) секретар в централната администрация на МВнР.

"След повече от двадесет години от началото на демократичните реформи у нас обществото ни следва да е превъзмогнало примитивните противопоставяния и е недопустимо законодателният орган да създава нови законови предпоставки, водещи до разделение. Още по-неприемливо е чрез закона да се провежда държавна политика на дискриминация", посочва Първанов.

От Външно обаче смятат, че няма лустрационни текстове в промените, тъй като не се ограничава ничие право на труд, само достъпът до определени позиции.

Президентът очаквано не приема и правото на министъра на външните работи да издава заповед за прекратяване на дългосрочната командировка на посланик, без предхождащ указ за освобождаване от длъжност. Според него това е противоконституционно и представлява неправомерно изземване на права, които са от изключителната компетентност на президента.

"Промените в закона съдържат многобройни и непреодолими законодателни проблеми, които в своята взаимовръзка не могат да бъдат коригирани чрез връщане на отделни текстове за ново обсъждане. Като цяло законът отстъпва от установената ефективна регулация на дипломатическата служба и създава извънреден правен режим за противоконституционно и дискриминационно ограничение на права на български граждани, което в контекста на европейското ни развитие през 21 век намирам за погрешна законодателна политика", посочва Първанов.

ГЕРБ: Ветото не е притеснително

Председателят на парламентарната външна комисия Доброслав Димитров посочи, че ветото не е нито изненадващо, нито притеснително. "Очаквахме го, беше ни обещано още преди законопроектът да влезе за гласуване. Това показва една особена гледна точка - независимо какви са промените", посочи Димитров. Той допълни, че и сезирането на КС също няма да е изненада.

"Явно вървим по графика, който ни беше обещан - първо вето и след това оспорване пред КС. Нашата позиция остава същата", каза Димитров.

От БСП посочиха, че ако промените в Закона за дипломатическата служба останат в
същия вид, ще ги атакуват пред КС. Депутатът Атанас Мерджанов, който е член на парламентарната комисия по външна политика, каза, че с оглед на упорството, което ГЕРБ проявиха при дебатирането на промените и това, че не се съобразиха с нито едно от предупрежденията на опозицията, вероятно ще преодолеят ветото, но няма да решат като цяло проблема.

Опити за въвеждането на лустрация за служителите и сътрудниците на ДС в други закони вече падаха в Конституционния съд, а от левицата обявиха, че са сигурни, че това ще стане и със Закона за дипломатическата служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.