Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов върна Закона за Сметната палата

0 коментара
Президентът върна за ново обсъждане в Народното събрание Закона за Сметната палата, съобщиха от прессекректариата на държавния глава.

В приетия от парламента закон е предвидено, че съставът на Сметната палата се състои от председател и двама заместник-председатели. Според мотивите на законопроекта в него "се възприема моделът на едноличен ръководен орган от типа "генерален одитор”, който е широко разпространен в различни страни на ЕС”.

В мотивите на държавния глава да върне закона се посочва обаче, че за България е характерен колегиалният модел на състав на Сметната палата. Още с първия Закон за Върховната сметна палата от 1880 година е възприето колегиалното начало. Цялото законодателство на Третата българска държава относно устройството на Сметната палата традиционно я урежда като колегиален орган. Целта е да се гарантират независимостта, обективността и безпристрастността на органа при изпълняване на неговите правомощия. При приемането на България в Европейския съюз Сметната палата също бе колегиален орган.

"С оглед на тази историческа обусловеност ми се струват недостатъчни мотивите за изоставяне на колегиалното начало и преминаване към един непознат за българската правна система модел на едноличен ръководен орган. Предвид конституционния статут на Сметната палата и изключително значимите правомощия, които има, намирам за целесъобразно още веднъж да се обмисли и обсъди разпоредбата на чл. 12 и философията при нейното структуриране", се посочва в мотивите на Първанов.

Според него притеснения поражда и предвидената в чл. 50 от закона възможност председателят да поиска с одитния доклад освобождаване от длъжност на лице, което носи управленска отговорност и заради негово действие или бездействие са допуснати нарушения на закон или не са изпълнени дадени от Сметната палата препоръки.

"Смятам, че тази разпоредба е формулирана твърде общо, тъй като управленска отговорност в Република България носят и конституционно установени органи. При тези органи има изрична уредба на условията и реда за тяхното отстраняване. С чл. 50 от приетия закон на практика се установяват нови, непредвидени в конституцията, основания за започване на процедури за отстраняване от длъжност на органи с конституционен статут. Тази разпоредба би създала практически трудности при нейното прилагане", посочва Първанов.

По време на обсъждането на закона в пленарна зала БСП и ДПС заявиха, че законът е "скандален, политически зареден и на ръба на конституционно съобразността и абсурда“. Според лидера на БСП Сергей Станишев предлаганият законопроект не е за Сметната палата, а "за ликвидирането и унищожаването на независимата палата“. По думите му "управляващите се опитват да овладеят независимите регулиращи органи“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.