Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов заплаши, че ще върне и Закона за БАН

0 коментара
Първанов заплаши, че ще върне и Закона за БАН

Президентът Георги Първанов обяви, че ако проектозаконът за БАН на управляващите бъде приет в този му или подобен вариант, ще му наложи вето, тъй като документът "практически ще доведе до разбиването на Българската академия на науките".

Държавният глава изложи вижданията си в статия, публикувана на сайта му. Това се налагало поради отказа на правителството да участва в Консултативен съвет за национална сигурност по въпроса за развитието на науката и образованието.

Промените в Закона за БАН бяха посрещнати на нож от учените, които видяха в тях опит за разформироване на академията и отнемане на нейната автономия. Първоначалният вариант на промените предвиждаше институтите да се финансират директно от държавата, без да има централно управление. В началото на тази година обаче министърът на образованието Сергей Игнатов поднови диалога си с учените и беше създадена група с участието на академици, която да внесе корекции в законопроекта между първото и второто им четене в парламента.

Първанов припомня, че средствата в Националния фонд за научни изследвания /НФНИ/ са били съкратени на половина. За 2010 г. като цяло за наука бяха предвидени 0.3% от БВП. Намаляването на средствата за наука общо е около 30%. Бюджетът на БАН е орязан с близо 40%.

Според Първанов колебанията и грешките на академичното ръководство не са аргумент за политиката за ликвидация на БАН, която "явно или скрито провеждат някои държавни институции".

Според него на първо място трябва да бъдат изтеглени промените в Закона за БАН., защото текстовете са неприемливи като философия, като основа за реформата. Новото законодателство за науката и висшето образование пък трябва да се подготви на основата на солидна стратегия за развитието им, приета с максимално широко политическо и обществено съгласие.

Първанов посочва, че трябва да се намери ефективния модел на децентрализация на институтите в БАН, който да им позволи пълноценно да функционират. В същото време държавният глава гледа скептично на идеята за своеобразно Настоятелство, включващо представители на различни министерства, хора от бизнеса, от университетите, не само, защото "тази идея е израз на недоверие към управлението и административния капацитет на Академията, но и защото се опасявам, че един такъв Борд ще бъде неработещ".

Според него би могло да се създаде експертен и консултативен орган към кабинета - например, Национален съвет за наука и иновации, който да изпълнява функции като: обсъждане на целите, приоритетите, планирането, финансирането на инвестициите в научните области и т.н.

Според него трябва да е ясно, че институтите в БАН и развитието на фундаменталните научни изследвания не могат да бъдат оставени на пазарен принцип. Правителството, в диалог с БАН, би могло да приеме програма с конкретни мерки и срокове за решаване на проблемите на БАН - финансови, кадрови, материално-технически, посочва Първанов.

Освен това той е на мнение, че не трябва да има отстъпление от целите, които поставя стратегията "Европа 2020” пред държавите-членки за нарастване на дела за наука и изследвания до 3% от БВП.

Президентът предлога още да се обсъди идеята за освобождаване от данъци за определен гратисен период при стартирането на иновационен бизнес и фирми, както и за други мерки (данъчни отстъпки, данъчни облекчения за фирми инвестиращи в научни изследвания и пр.). Същевременно, за стартиращите и иновативни фирми е нужно подсигуряването на рисков капитал и данъчни облекчения или зони за високотехнологични дейност, освободени от данъци.

Възможни механизми за финансиране са капитализиране на този тип организации от Българската банка за развитие, Националния фонд научни изследвания и Иновационния фонд, и структурните фондове на ЕС, смята държавният глава. Това, според него, налага при следващото договаряне на темите през 2013 г., България задължително да заяви областта на науката и иновациите за приоритетна.

Той посочва още, че адекватен начин за подобряване на системата за възнаграждения в научните среди е обвързването ѝ с вътрешна атестационна карта на учените и въвеждане на базово финансиране на позицията - подсигуряване на минимума за поддържане на дейността, а проектното финансиране да го надгражда и да е ориентирано към приоритетите в научно-технологичното развитие на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.